FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
VALORI BOBINE UNITRA 90 W

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Sam Aug 28, 2010 3:21 pm    Titlul subiectului: VALORI BOBINE UNITRA 90 W Raspunde cu citat (quote)

Am pus mana pe un filtru dintr-o boxa unitra 90 w.
3 bobine.inalte medii joase banuiesc.
primele 2 sunt in acelasi ansamblu, si destul de mici.cea de joase e de 10 ori daca nu peste ca mrarime

in rest mai am 2 condensatori 10uf si 2.2 uf.


cine ma poate ajuta si pe mine cu valorile bobinelor??pe ele nu scrie de cat tonsil si mh.in rest nimica.


eventual daca pot sa aflu eu valorile cu multimetrul(daca se poate).

Multumesc anticipat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Aug 28, 2010 3:21 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Sam Aug 28, 2010 4:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca faci rost de un multimetru care masoara inductanta le poti masura singur.
Spor la treaba.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Sam Aug 28, 2010 5:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:
Daca faci rost de un multimetru care masoara inductanta le poti masura singur.
Spor la treaba.


am acasa un multimetru dar nu stiu daca masoara inductanta.ce simbol are ??adica cum apare pe multimetru?stiu sigur ca are de cc si ac, ohmi, simbolul diodei(nu stiu exact care e treaba cu asta..daca ma poti ajuta iti sunt recunoscator),amperi, si undeva unde scrie hfe.
hfe-u asta e de inductanta??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Sam Aug 28, 2010 11:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

inductanta ar trebui sa fie notata cu "L". un multimetru care masoara inductante il gasesti undeva la ~200 ron
_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Dum Aug 29, 2010 9:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

prietene mi se pare cam mult sa dau pe un multimetru.....adica nu contest ca astea-s preturile da pt masurarea unor filtre ...nu-mi vine sa dau 2 mil....

eu vreau sa vad ce valori au astea ca sa-mi fac niste filtre audio.mai precis vreau sa-mi fac 2 filtre simple pt un sub sa zic asa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 10:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pretul a fost mentionat pt a intelege ca un aparat de 20-30 sau 40 de lei nu masoara si inductante ...
Pt o simpla masuratoare evident ca nu are sens sa platesti milioane pe un instrument.

Se poate merge cu bobinele (cu cate un picior dezlipit - in aer) la un magazin de electronice care ofera spre vanzare multimetre cu L-metru,
si, cu o ciocolata, o fanta sau o bere se roaga frumos vanzatorarea sau vanzatorul sa te lase sa masori bobinele.



Filtre pt sub nu se pot face cu respectivele piese - oricare ar fi valorile exacte ce se vor masura Exclamation

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2010 10:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

azi ma duceam la magazinele de reparatii tv Laughing ....cat despre faza cu filtrele....bine ca m-ai lamurit..sa nu ma mai complic.

merci frumos!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community