FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Receiver + 2 standfloors on a budget
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 16, 2010 11:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

unikulkiss, ideea e ca nu stii inca exact ce vrei. Bine ar fi sa asculti cat mai multe sisteme cu urechile tale, pe unde apuci, si sa vezi care e mai pe gustul tau.

O concluzie clara se poate trage, nu prea poti in 2000 de ron si bas adanc pentru o petrecere cum vrei tu, dar si calitate. Standfloor-urile bune sunt mult mai scumpe, iar niste bookshelf-uri poate ti se vor parea insuficiente, iar in muzica nu are ce cauta sub-ul.
Trebuie sa faci un compromis pe undeva, si acesta poate fi chiar acceptabil.

De ce nu mergi pe sfatul lui obuzel ?
obuzel a scris:
2 exemplu
http://www.realacustic.ro/produse/sistem-hi-fi-nad-c316bee--ma-monitor-m4.php

Nu am ascultat boxele respective, dar mi se par a fi un compromis bun.
Eventual ia doar boxele (1330ron) si un amplif SH care sa aiba si pretentii hi-fi dar si ceva putere sa duca boxele. Arunca un ochi si aici, daca vrei ceva repere cand rasfoiesti sectiunea de publicitate in cautarea unui amplif.

Un al doilea sfat: pana iti vei forma niste idei in ceea ce ofera piata in 2000ron compatibil pe gustul tau, eu zic sa jonglezi o vreme mai mult cu scule SH -> nu pierzi mare lucru la revanzare. Cu scule noi risti sa ai vreo deceptie, care va fi cu atat mai mare cand vei realiza ca ai aruncat niste bani degeaba, ca le vinzi aproape la jumatate de pret.

Inca ceva: ce sursa ai, calculatorul ? Iti trebuie musai si o placa audio decenta, mai aloca din aia 2000ron vreo 250 si pentru vreun Xonar D1... Si tine minte ca mp3-urile au pierderi de calitate.

Si repet, pana una-alta mai asculta sisteme (in suma asta / mai ieftine / mai scumpe), sisteme cat mai diverse, mai formeaza-ti niste idei, niste repere, vezi ce-ti place, si pana la urma ia ce-ti place tie. Daca iti mai schimbi gusturile, nu-i bai, le revinzi, iei altceva, capeti experienta si tot asa. Mai tarziu intoarce-te la topicul asta si-l vei reciti cu alti ochi.

_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Sep 16, 2010 11:39 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
unikulkiss



Conectat la: 15 Sep 2010
Mesaje: 18

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 1:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte folositor ghidul ala facut de tine mi-ai dat o idee buna. Sa vad ce amplificator gasesc pentru MA alea si poate imi iau. Mersi mult vad ca ai inteles si ce caut eu defapt. O sa revin cu o combinatie ceva sa dati o parere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 1:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce nu iei amplifu pe care naietii de la reprezentanta l-au ales?
Cred ca stiu mai multe decat moi la potrivirea dintre cele doua?
Hm!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
unikulkiss



Conectat la: 15 Sep 2010
Mesaje: 18

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 1:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E vorba ca nu am atatia bani. Combinatia e 2100 fara TVA.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 1:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oops, stai ca si boxele erau tot fara TVA! Ce ma enerveaza preturile astea, fara TVA Mad
Care-i scopul, sa pui clientul sa stea mereu cu calculatorul dupa el ? De ce sa-l aburesti atat, cu preturi care nu sunt reale ? Confused Daca navighezi pe site si vezi mai multe produse, la fiecare trebuie sa fii atent, "stai ca nu e atat, e de fapt mai mult!". Sau se asteapta sa nu se prinda clientul, sa vina chitit pe un sistem (ca i se incadreaza perfect in buget) si cand descopera la fata locului ca de fapt e mai scump, chiar sa scoata din buzunar diferenta ? Sau sa se orienteze spre un alt sistem ? Pe mine ma depaseste atitudinea asta fata de client, sa pui pretul fara TVA cand majoritatea il pun pe cel cu TVA.
Barem la Selgros pun si pretul cu TVA, mic intr-un colt...

_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 2:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

unikulkiss a scris:
Foarte folositor ghidul ala facut de tine mi-ai dat o idee buna. Sa vad ce amplificator gasesc pentru MA alea si poate imi iau. Mersi mult vad ca ai inteles si ce caut eu defapt. O sa revin cu o combinatie ceva sa dati o parere.

Iti recomand sa asculti in prealabil combinatia propusa de Obuzel.
Fiind obisnuit cu sunetul JBL-urilor E80 sau Logitech-urilor care presteaza adecvat pentru o anumita caegorie de oameni si total inadecvat pentru alta, ai doua posibilitati la auditia sistemului respectiv:
- fie sa accepti si sa iti placa sunetul corect,fara exuberanta unui bas necontrolat si mincinos care acopera celelalte parti ale spectrului,sa cumperi configuratia respectiva si sa fi multumit cu aceasta ....cel putin pentru o vreme Wink
- sa percepi sunetul ca unul steril,liniar,nespectaculos, iar in acel caz vei observa ca era cat pe ce sa faci o gaura in buzunar de aprox. 400EU fara a fi macar multumit.

Ai spus ceva care mi-a ramas in minte si care exprima foarte clar asteptarile tale asupra sunetul dorit:

CITAT:
Incercati sa nu va mai agitati asa tare. Sunt de acord ca NAC cu MA se aud mai precis si mai clar dar nu mai puternic decat Z5500. Ziceam ca am nevoie de o combinatie care sa o pot folosi si in caz de o petrecere de exemplu. Cu Z5500 cu siguranta poti da un baieram fara sa ai un stres ca se plange cineva ca e prea incet data muzica.

Asa este!
Z-5500 este un monstru in comparatie cu perechea MA-NAD indicata de Obuzel.
Un monstru pe care oricand poti asculta la maxim la orice petrecere :Madonna,Justin Timbarlake,BUG Mafia,2PAC,Inna,HI-Q.
Daca numele acestea iti spun ceva, cu Logitech sigur nu ai cum sa dai gres!

Sper sa nu consideri ironie ceea ce am spus mai sus.
Sunt sfaturi cat se poate de sincere si lipsite de orice urma de rea intentie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 3:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce m-am pacalit l faza cuTVA.
Scuze unikulkiss.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 3:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uite o combinatie foarte buna care nu depaseste suma ta.
Stiu ca amplifu e second dar ti-au spus si alti membri a forumului de ce e mai sanatos sa nu cumperi neaparat noi.
Nu poate fi nici vechi deoarece 315 era modelul de NAD care se vindea pana anul trecut.
Cu combinatia asta sigur concurezi cu amicul cu JBL, ba chiar pe partea de calitate muzicala il si depasesti.
http://www.okazii.ro/catalog/43245139/amplificator-nad-c315BEE.html
http://www.okazii.ro/catalog/42869793/wharfedale-diamond-9-4-noi-.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Verme



Conectat la: 11 Ian 2010
Mesaje: 47
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 4:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poti incerca si: http://www.realacustic.ro/produse/boxe--incinte-acustice--monitor-audio--2.php
combinat cu http://www.realacustic.ro/produse/stereo-receiver-proson-rv-2050.php

Chiar daca nu sunt standfloor, pe prastia mea de onkyo (prastie ca e receiver 5.1 ieftin, nu de altceva) daca le pun in stereo, tot se zguduie pretii destul de tare. Si intra in buget... :vin 1470 fara tva... nush cat de bun e acel proson, dar considerand ca e totusi un amplif stereo, ar trebui sa duca mai bine decat receiverul meu....

_________________
Monitor Audio BR5+BR2+BRLCR+BRW10
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Verme



Conectat la: 11 Ian 2010
Mesaje: 47
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 4:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verme a scris:
Poti incerca si: http://www.realacustic.ro/produse/boxe--incinte-acustice--monitor-audio--2.php
combinat cu http://www.realacustic.ro/produse/stereo-receiver-proson-rv-2050.php

Chiar daca nu sunt standfloor, pe prastia mea de onkyo (prastie ca e receiver 5.1 ieftin, nu de altceva) daca le pun in stereo, tot se zguduie pretii destul de tare. Si intra in buget... :vin 1470 fara tva... nush cat de bun e acel proson, dar considerand ca e totusi un amplif stereo, ar trebui sa duca mai bine decat receiverul meu....


P.S.: eventual iti raman si bani de suporti pt BR2 daca nu ai unde sa ii asezi

_________________
Monitor Audio BR5+BR2+BRLCR+BRW10
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 9:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei bubuiala intra frumos pe forumul power audio [url]forum.poweraudio.ro[/url] iti faci acolo 2 boxe de vreo 500W spl 98 db si o statie de-aia de sonorizari gen asta http://audiomall.ro/gemini-xga3000-power-p-856.html si maturi pe jos cu z5500le....dai subu la maxim si statia la alea mari la 50% si iti muta subwooferu din loc...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5
Pagina 5 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community