FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
sonisphere & the big four
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Joi Iul 01, 2010 8:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Încă ceva, cine dracu' o fi avut ideea cretină să bage penibilitățile alea, fufele alea lălăitoare de la Vița de Vie în deschidere la The Big Four?


....si mititeii!
Slayer si....mititei?!
Sau poate sunt eu demodat!....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Iul 01, 2010 8:07 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ionion



Conectat la: 12 Mar 2009
Mesaje: 68

MesajTrimis: Joi Iul 01, 2010 8:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Am fost ÄčĆži eu la ziua a 2a. Am reÄčƁinut doar atât: Slayer. Cuvintele sunt de prisos.
Anthrax, Metallica ÄčĆži Megadeth nu mai sunt metal. Cu pĂ„Æ’rere de rĂ„Æ’u o spun, Ä‚Ćœn special pentru Megadeth. Nici piesele mai vechi n-au sunat metal, pentru cĂ„Æ’ nu se mai pune sufletul Ä‚Ćœn ele. Se cântĂ„Æ’ pe ideea "Hai sĂ„Æ’ le cântĂ„Æ’m, sĂ„Æ’ luĂ„Æ’m banii ÄčĆži sĂ„Æ’ ne cĂ„Æ’rĂ„Æ’m".
Slayer le-a predat o lecÄčƁie. Nu mai existĂ„Æ’ The Big Four. ExistĂ„Æ’ doar The Big One, adicĂ„Æ’ Slayer. Araya e fenomenal.



Avand in vedere ca in timp ce cantau baietii aia, tu postai pe forum la topicul cu "matelotul", cred ca ai o atentie distributiva fenomenala Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Iul 01, 2010 9:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Kerio a scris:

Megadeth, Boring!
Desi corecti ca interpretare nu au avut un playlist adecvat evenimentului,au fost liniari si monotoni in exprimare iar publicul a taxat toate aceastea prin indiferenta.Sunet slab,voce aproape inexistenta,singura persoana care mi s-a parut ca se agita cat de cat a fost Ellefson.
Pacat! Apreciez foarte mult aceasta trupa si mi-as fi dorit mai mult din partea lor.
Nota 7/10

.


Da, destul de neașteptat, ținând cont că ultimele două albume sunt destul de reușite și metalice...

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Iul 01, 2010 9:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am înțeles că Araya a primit o sticlă de țuică de la cineva din Cluj. Care ai fost cu țuica? Laughing
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iul 11, 2010 8:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pe mine ma amuza cum unii care probabil nici nu stiu cam care este nivelul tehnic al unor riffuri de pe rust in piece (sau daca stiu cu atat mai grav) pot da note lui dave mustaine, un "tatic" al genului.

un eveniment de asemenea calibru, si cu atatea nume grele fiecare cu tipicurile lor, este greu de tinut la 100% din absolut toate punctle de vedere si pt toti cei prezenti.

ceea ce romanul nu va intelege niciodata este ca anumite evenimente sunt menite sa te bucuri de ele, nu sa critici, critici, si iar critici.

spuneti-mi domnilor metalisti, cam cate trupe din tara asta se ridica la sfert din nivelul megadeth sau anthrax, chiar la sunetul blamat pe alocuri de la sonisphere?

hmm, banuiam... raspunsul e un mare 0. in schimb, stim sa spunem ca "aia" au sunat prost.

toate trupele au sunat excelent pt un show live. au existat si mici nepotriveli fata de grandoarea evenimentului, manowar insistand pt un volum f mare care i-a penalizat intrucatva fata de restul la capitolul "fidelitate"... pe primele 2-3 piese megadeth vocea lui dave a fost ceva mai greu audibila.

but, good god! am vazut f multe trupe de mare calibru in cateva zile...
vreti sa sune ca pe album stati acasa si nu veniti la concert!

mai era unul f istet care scria pe nu stiu unde ca megadeth/mustaine nu are carisma. chestia asta ar putea sa o spuna poate hetfield, poate kerry king, poate ian scott, nu un neica nimeni...

fara nici o suparare, dar natia asta nu prea merita astfel de showuri!

ps: un mare mare plus pt Accept! o trupa cu care am crescut cand eram pustan si care a sunat nemteste, adica brici! ca sa vezi ca unii dupa manowar s-au carat acasa, va dati seama, numai metalisti domnule!

is foarte suparat pe unii roackeri romani si f fericit ca am vazut un asemenea eveniment!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Joi Iul 15, 2010 11:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
pe mine ma amuza cum unii care probabil nici nu stiu cam care este nivelul tehnic al unor riffuri de pe rust in piece (sau daca stiu cu atat mai grav) pot da note lui dave mustaine, un "tatic" al genului.


Catalin
Sper ca nu sunt unul dintre cei vizati de afirmatiile tale.
Daca totusi este asa, tin sa iti spun cate inseli amarnic in ceea ce ma priveste .
Am ceva ani buni de studii de chitara si ca atare pot sa imi expun macar parerea daca Mustaine este un chitarist valoros sau nu.
Daca ne limitam strict la aria metal este un chitarist bun fara doar si poate dar daca iesim din aceasta zona lucrurile se schimba destul de mult.
Dar nu asta face obiectul discutiei,pana la urma apreciez albumele scoase de Megadeth si il respect pentru spiritul sau de luptator (vezi post Metallica) insa nu inteleg de ce trebuie sa ma abtin la a comenta o prestatie live la care am asistat ochi si urechi, si mai ales pentru care am platit biletul de intrare.
Afirmatia ta ca publicul roman nu MERITA Shocked astfel de eveniment este absolut nefondata si dovedeste ca nu stii ce inseamna acest lucru.
Eu am asistat la cateva concerte de rock in afara tarii si am vazut ce inseamna public pretentios,dur si cateodata radical atunci cand trupa respectiva nu le ofera ceea ce ei asteapta.
Se pleaca in masa dupa primele piese,se arunca cu diverse obiecte pe scena,se huiduie pe apucate si multe altele.

Un alt punct comentat anterior este sunetul.
Sunetul la Megadeth a fost SLAB.PUNCT.
Mai slab chiar decat oricare din trupele din acea zi.
A fost totodata un aspect remarcat de aproape toti cunoscutii mei prezenti la concert.

Si inca ceva.
Mustaine are charisma poate doar pentru aceia care stau cu posterele la capul patului.
Prezenta lui scenica este destul de liniara si monotona iar multiplele certuri si argumente cu colegii de breasla precum si nenumaratele schimbarile de componenta trupei ridica semne de intrebare asupra abilitatilor sale de comunicare si de colaborare.

P.S.
Toate cele afirmate vin de la o persoana care detine si iubeste intr-o mai mare sau mai mica masura toate albumele purtand semnatura Megadeth.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Sam Sep 18, 2010 12:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Catalin,
Am dat din intamplare peste acest clip de pe Youtube si mi-am adus aminte de cele spuse de tine.
Spune,de cate ori ai vazut asa ceva in Romania?

http://www.youtube.com/watch?v=-i1VWEK7iJA&NR=1
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Sam Sep 18, 2010 12:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Partea de urmarit este la sfarsitul clipului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Sam Sep 18, 2010 12:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Kerio a scris:
Partea de urmarit este la sfarsitul clipului.


o adunătură de derbedei
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Sam Sep 18, 2010 1:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din cate se pare ,au fost scuipati pe tot cuprinsul piesei de cateva persoane din primul rand.
In alt clip din acelasi concert,se repeta faza numai ca de aceasta data de catre alte persoane din una din extremele scenei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Sam Sep 18, 2010 1:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibi.audiofil a scris:
o adunătură de derbedei


Nici vocalul nu s-a lăsat mai prejos.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community