FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Pentru copiii nostri

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  

Tu ai avea ceva de spus daca ai afla ca si in orasul tau exista o mafie a laboratoarelor de analize medicale?
Nu.. e treaba lor, nu are ce sa se intample
0%
 0%  [ 0 ]
DA! nu e normal sa se intample asa ceva, poate avea consecinte urate
100%
 100%  [ 11 ]
Voturi totale : 11

Autor Mesaj
Chiquitita9



Conectat la: 25 Sep 2010
Mesaje: 1

MesajTrimis: Sam Sep 25, 2010 5:53 am    Titlul subiectului: Pentru copiii nostri Raspunde cu citat (quote)

Am avut ideea de a face acest poll in mare parte pentru a pune lumea in garda cu ceea ce a ajuns sa se intample in sistemul medical romanesc, insa nu mi-ar displacea sa vad candva ca a fost premergator unei actiuni guvernamentale. Sper sa ma luati in serios macar pana terminati de citit postul asta, desi inca nu pot aduce in discutie probe concrete chiar nu vorbesc prostii...

Tin sa mentionez inainte de toate, si sper sa nu fie chiar nici o neintelegere, ca nu am nimic cu cei napastuiti de soarta, care au avut nenorocul de a se fi infectat intr-un fel sau altul cu HIV si/sau hepatita C si/sau hepatita B. Credeti-ma ca postez cu toata buna credinta.

Povestea noastra incepe la sfarsitul anilor 80-inceputul anilor 90, cand in mare parte grupulete de parinti disperati din toate colturile tarii au incercat sa ascunda faptul ca, copiii lor sufereau de o boala grea si incurabila. Prin diferite asistente, cunostinte, uneori chiar doctori se putea rezolva relativ usor, mai ales in comunitatile mici. Ei bine, pana aici toate bune si frumoase, ati spune ca nu trebuie neaparat ca toata lumea sa stie ca ai asa ceva, (nu ca s-ar da la ziar dar mai umbla vorba) nu are sens sa te expui unui eventual stigmat pripit (desi fiecare are dreptul la propria opinie, daca alege sa ii fie frica e la urma urmei alegerea lui/ei)... Cu toate acestea, frustrarile umane pe care le cunoastem cu totii intr-un fel sau altul uneori nu au limita.. Si ajungem astfel din pacate intr-o lume in care ar trebui sa avem cu totii grija unii de altii se intample fix opusul a ceea ce s-ar fi intamplat daca am trai inca in paduri si jungle. De ce sa fie copilul meu singurul sau printre putinii singuri care sufera de asa ceva? De ce sa nu aibe la fel de multi prieteni cand va fi mare? De ce sa fie diferente de statura/aparenta vizibile intre el si ceilalti? Dar daca nu se mai face mare copilul meu eu ce vina am pana la urma si de ce sa fiu singurul/singura care sufera? Ce frumos e copilul lui X, ar trebui si eu sa fiu un tata/o mama la fel de fericit/a...
Pot numai sa imi imaginez cam ce le poate trece sau le-a trecut prin cap celor ce au recurs intr-un sfarsit disperat la a solutia de a nenoroci sistematic copiii altora, si din pacate nu numai copiii, avand in spate motivatii de genul 'De ce sa fiu eu oaia neagra?' sau 'Ia sa vedeti si voi cum e...' Si astfel ajungem ca in 20 de ani trecuti de atunci in loc sa ducem lupte cu cei care incearca de atatia ani sa ingenuncheze de tot tara asta (nu ca n-ar fi reusit 'cat de cat' dar inca nu e totul pierdut) trebuie sa ne ferim (imi pare rau daca poate accentuez stigmatul mentionat precedent folosesind acest verb dar din pacate asta este situatia) si de cei de printre noi, care au ales sa intinda cate o gherutza catre cine mai apuca in drumul lor 'jos'. Imi pare rau daca am transmis cuiva prin ce am scris pana acum sentimentul ca as fi frustrata sau foarte nervoasa, credeti-ma ca, chiar nu sunt genul, e vorba insa de multa indignare, de un sentiment de responsabilitate pe care deja simt ca l-am amanat prea mult.
Sper ca e de la sine inteles ca nu din razbunare postez ci pentru a ajuta, pentru un viitor in care copiii nostri sa fie zburdalnici, voiosi, atletici... nu piele si os, mereu obositi, tragand de ei sa ajunga la scoala in loc sa mearga cu placere. Sa poata iubi linistiti si sa nu traiasca cu anxietati anormale.
Am spus putin mai sus 'sistematic'... Nu as fi vrut sa dau exemple cand m-am gandit sa fac poll-ul asta insa sa dau exemple dar pentru cei care probabil ar vrea sa inteleaga dar duc lipsa de putina imaginatie am sa zic doar atat: asistente, doctori, doctorite, spitale, cosmetica, cabinete, clinici, piercing, laboratoare de analiza, maternitati, cosmetica..
Aleg ei, si nu aleatoriu, cui sa spuna ca are boala x sau y, daca le pica pata pe unul/una sau altul/alta care le-ar putea compromite schema operativa nu le mai zic ca au nimic in neregula, nici macar glicemia, acesti indivizi afland doar foarte tarziu despre starea lor reala de sanatate, cand apar eventuale complicatii si sunt nevoiti sa apeleze la servicii medicale sofisticate din capitala sau alte orase sau judete. Nu va ganditi ca sunt copii si ca nu le zic deloc deloc.. insa le zic foarte putin, treptat, si nu cifrele reale.

Problema cea mai suparatoare dintre toate si de fapt punctul unde vroiam sa ajung este ca aceste grupulete au reusit sa puna monopol la nivel de judet pe tratamentele cu Interferon, in valoare de 40 mii euro anual, si isi fac cate 2-3 de fiecare cand e cazul. Unde mai pui ca au ajuns sa beneficieze gruparile interlope de astfel de tratamente inaintea cetatenilor care isi rup carca la servici zi de zi de zi... Sper ca stie toata lumea ca in multe judete si resedinte de judet lumea interlopa, gen Black Underground Mafia Wink, are mare parte din Politie 'la mana', nu as vrea sa mai largesc discutia deja sunt sigura ca ce am scris aici va fi o lectura prea obositoare pentru multi. Oricum, retineti si asta, si pentru probleme serioase adresati-va Politiei Capitalei via telefon sau e-mail, gasiti date de contact pe internet.

Acum ceva vreme a fost la TV pe Antena2 o emisiune din seria 'Adevar sau baliverne' care avea ca tema 'Atentie! Cei bolnavi de HIV nu prezinta semnepe corop.' Un titlu cam ofensiv si nedrept, trebuie sa recunoastem. Insa ceea ce s-a intamplat in emisiunea aceea a fost ca una dintre invitati, invitatii fiind reprezentanti, 3 la numar, ai unor organizatii care
pesemne apara drepturile bolnavilor de HIV impotriva discriminarilor, nu s-a potihnit absolut deloc in a spune la intrebarea moderatoarei 'exista indivizi care infecteaza intentionat prietenii sau necunoscutii?' cum ca 'sunt baliverne, absolut, nu exista asa ceva. sunt niste baliverne'. Fara sa clipeasca sau sa schiteze cel mai mic gest de jena, ceea ce ma face sa cred ca stia ca are acoperire serioasa. Normal era sa zica ca nu a auzit de asa ceva, nu cunoaste, se intampla extrem de rar, ca la noi in tara nu s-a intamplat inca, ceva mai firesc, nu un raspuns atat de copilaresc. Pe mina una m-a pus pe ganduri serioase... M-a facut sa ma gandesc la faptul ca ori ii fereste, ori ii sprijina, ori ii AJUTA pe cei in cauza.
Probabil deci ca pe 'filiera' asta au reusit sa faca ce v-am povestit mai sus. Probabil de aceea nu vedem nici o reclama la noi pe televizoare care sa faca parte dintr-o campanie de prevenire HIV si a altor boli transmisibile sexual, cand YouTube-ul e plin de reclame mai mult sau mai putin haioase. Probabil isi vor cere 'drepturile' si aici pe forum in thread-ul asta si o sa ajunga sa il stearga... Nu stiu.. Aveti grija de voi...

Va rog din suflet numai sa luati aminte! Asa sa ne ajute Dumnezeu!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Sep 25, 2010 5:53 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Bramburel
Vizitator





MesajTrimis: Sam Sep 25, 2010 7:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sau m-am prostit de tot, sau nu e nici o idee concreta in text, dar n-am inteles nimic... Crying or Very sad
Sus
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Dum Sep 26, 2010 8:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mi se pare mie, sau chiar este o alta teorie conspirationista? nu ne mai temem de evrei si de masoni si de unguri si de tigani si de negri si de superputerile care ne infesteaza cu gripe aviare si porcine fabricate in laborator si cu tsunami si cu cutremure declansate din butonul rosu (sau verde, ca doar e "bomba meteo"; e de-a dreptul eco), ne temem acuma de aproapele nostru care are SIDA si nu vrea sa recunoasca, numai ca sa ne imbolnavim si noi? o fi vorba despre vecinul hain care isi lasa, intentionat, capra lui raioasa sa pasca langa capra noastra sanatoasa numai ca sa se imbolnaveasca si preaiubita noastra caprita?




(cititi printre randuri, ca probabil ca sunt unul dintre raspandacii HIV-ului; m-am camuflat intrun zeflemist de forum, ca sa discreditez ingrijorarile noii Chiquitite, este?)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community