FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Monoblocuri Aleph2
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 12:40 am    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

Fara sarcina la 0,1A-49,5V ;1A -47,4V, la 3A-45,2V

.......................

Cam mare variatia. 10%. Trafurile sunt cumparate din cmert?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Sep 17, 2010 12:40 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
vitali



Conectat la: 31 Mai 2007
Mesaje: 20

MesajTrimis: Lun Sep 20, 2010 11:47 am    Titlul subiectului: Re: opinie Raspunde cu citat (quote)

vizitator a scris:
Fara sarcina la 0,1A-49,5V ;1A -47,4V, la 3A-45,2V

.......................

Cam mare variatia. 10%. Trafurile sunt cumparate din cmert?


Traful e special pentru audio , e comandat la Toroidy (Polonia).
Au referinte foarte bune pe diyaudio si sunt foarte silentioase si ...grele:)
Variind puterea la iesire de la min la max (Vrms 25V) tensiunea ramane constanta 45,2V.
Cu semnal muzical la max tensiunea varia intre 45V si 45,2V.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Lun Sep 20, 2010 11:22 pm    Titlul subiectului: Re: opinie Raspunde cu citat (quote)

vitali a scris:
vizitator a scris:
Fara sarcina la 0,1A-49,5V ;1A -47,4V, la 3A-45,2V

.......................

Cam mare variatia. 10%. Trafurile sunt cumparate din cmert?


Traful e special pentru audio , e comandat la Toroidy (Polonia).
Au referinte foarte bune pe diyaudio si sunt foarte silentioase si ...grele:)
Variind puterea la iesire de la min la max (Vrms 25V) tensiunea ramane constanta 45,2V.
Cu semnal muzical la max tensiunea varia intre 45V si 45,2V.


Silentioase si grele e normal sa fie . Caderea de tensine pana in 3a nu mi se pare ok.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Sep 21, 2010 10:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Caderea de tensiune este normala si inevitabila.
Pentru o cadere de tensiune f mica ar trebui ca traful sa aiba "duritatea" mare - adica curent mare in primar (in gol) = nr. de spire pe volt mic;
pentru a fi foarte silentios si cat mai insensibil la tensiunile cc parazite de pe retea traful trebuie sa aiba curentul primar (in gol) cat mai mic = numar de spire mare pe volt.
Din intersectia celor 2 conditii se alege cel mai convenabil compromis - precum in cazul de fata.

Fie ca situatia a fost calculata, fie ca s-a nimerit asa, caderea de tensiune pana in 2,5-3A - cam cat este curentul de mers in gol al Aleph-ului este practic nederanjanta (fiind constanta nu implica variatii de putere la iesirea amplificatorului), iar apoi diferenta de cadere de tensiune intre cu semnal si fara semnal este foarte mica - ceea ce este foarte bine, un mic avantaj pentru clasa A pura.

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
vitali



Conectat la: 31 Mai 2007
Mesaje: 20

MesajTrimis: Dum Sep 26, 2010 9:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acum pot sa spun ca am terminat Aleph2.
http://s775.photobucket.com/albums/yy32/Buffalo22/?action=view&current=DSC_0571.jpg
Dupa prima auditie am inteles ca acest amplificator este anume cea ce cautam.Am auzit un bass ...incredibil de frumos! .Te uimeste preciziea , exactitatea , puterea si rapiditatea bassului.
Amplificatorul se comporta destul d bine. Dupa 3 ore de lucru radiatoarele au 50 de grade (bias 3A), iar Uout este de 3,1mV si 2,9mV.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Dum Sep 26, 2010 9:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

foarte tari....felicitari
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vitali



Conectat la: 31 Mai 2007
Mesaje: 20

MesajTrimis: Dum Sep 26, 2010 1:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stuparu_mihairadu a scris:
foarte tari....felicitari


Multumesc foarte mult Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 11:55 pm    Titlul subiectului: v Raspunde cu citat (quote)

Fie ca situatia a fost calculata, fie ca s-a nimerit asa, caderea de tensiune pana in 2,5-3A - cam cat este curentul de mers in gol al Aleph-ului este practic nederanjanta

.....................
Partea asta cu nimeritul nu e chiar ok. Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community