FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Compresie HD ca Youtube

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Boggy15Hz



Conectat la: 17 Dec 2005
Mesaje: 1094
Locatie: Behind you... You don't believe me? I can see that you're reading this!

MesajTrimis: Joi Sep 23, 2010 10:30 pm    Titlul subiectului: Compresie HD ca Youtube Raspunde cu citat (quote)

Va salut,

Trebuie sa ajung la un nivel de compresie similar cu Youtube in ceea ce priveste calitatea imaginii si marimea fisierelor. Am facut o compresie cu 3,5mbps, 2 Pass VBR, h.264 si mi se pare raportul ideal pentru un fisier HD in ceea ce priveste calitatea imaginii si nivelul de compresie.

Trebuie insa sa merg si mai jos cu cantitatea de date, pe undeva pe la 2mbps. Din cate am citit, Youtube cam acolo le duce, pe la 2mbps, insa cand am facut eu cu 2mbps arata urat, plin de blocuri de compresie.

Are cineva idee care-s setarile de "imitare" a Youtube-ului?

Toate bune,
Bogdan

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Sep 23, 2010 10:30 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 23, 2010 10:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Filmele de pe youtube sunt .mp4 dar nu stiu ce se ascunde in spatele acestui container. Chiar si eu eram curios... poti downloada unul cu extensia Firefox DownloadHelper si sa te uiti cu ce-i facut cu ajutorul unui software care-ti zice lista de codecuri folosite.
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Vin Sep 24, 2010 12:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Folosesc Adobe FlashCS3 Video Encoder

Video: On2 VP6 at 700 kbps (720 x 576)
Audio: MP3 256 kbps

rezultatul (80 MB / 10 minute video) se poate vedea și asculta, de exemplu, aici (pune pe 480p)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Boggy15Hz



Conectat la: 17 Dec 2005
Mesaje: 1094
Locatie: Behind you... You don't believe me? I can see that you're reading this!

MesajTrimis: Vin Sep 24, 2010 6:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am incercat compresie HD cu 2mbps 2pass VBR si arata ok. Se pare ca prima data cand am incercat am lasat pe 1pass, si de-aia arata urat. La nivelul asta mi-a iesit un film HD(720p) de 5:45 minute, la 88Mb.

Mai incerc insa, am facut doar un mic test.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
georgepopescu81



Conectat la: 06 Oct 2010
Mesaje: 11

MesajTrimis: Mie Oct 06, 2010 3:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ok vezi si u daca e ok posteaza aici rezultatul sunt si eu curios, chiar aqm vreo 2 luni m-am chinuit cu aceeasi problema si nu am reusit.
Ms si ast cu nerbadare

_________________
Petrece Revelion Romania alaturi de cei dragi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community