FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Adeziv pentru lemn folosit la curatarea vinilurilor
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Sam Noi 13, 2010 11:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalin_bm a scris:
Merge si cu Moment Fix sau Poxipol in amestec ci Picatura. Asa am obtinut cele mai bune rezultate: viteza, transparenta, implicare ........ Smile

Se recomanda ca imediat dupa aplicarea pe ambele fete, discul sa fie pus in aparat pentru o curatare cat mai buna, inclusiv a acului si platanului care raman ca noi.

catalin_bm
Ai testat aceasta metoda?Stii ceva ce noi nu stim?
Daca da,lumineaza-ne sa nu ne stricam degeaba discurile cum o fac americanii aia blegi de pe Audiokarma!
Pana una alta,ia un pic de colea:
http://www.tonepublications.com/gear/cure-tough-to-clean-records/
http://apollohifi.com.au/products/Record_Revirginizer_Fluid-694-9.html

luk234 a scris:
Cele mai bune rezultate le-am obtinut cu acetona si glasspapir granulatie 120. Merge si 240 dar tre sa freci mai mult.

luk234
Inainte sa arunci ironii de doi bani pune mana pe DEX.
Ca sa te citez jmechere, cre ca corect in romana este GLASPAPIR.
Nu inventa cuvinte deja inventate de altii ca nu da bine.

Hai sa ne intoarcem la oile noastre.
Lucrurile sunt simple.
Cine crede de cuviinta incearca,cine nu,foloseste metodele clasice si conventionale in care are incredere.
Simplu ca buna ziua.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Noi 13, 2010 11:46 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 13, 2010 11:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@Kerio:

Multam pentru informatiile transmise. Am citit despre aceasta metoda, dar mi-a fost teama sa experimentez.
Cu prima ocazie incerc si eu. Razz

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Dum Noi 14, 2010 12:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalin_bm a scris:
Merge si cu Moment Fix sau Poxipol in amestec ci Picatura. Asa am obtinut cele mai bune rezultate: viteza, transparenta, implicare ........ Smile

Se recomanda ca imediat dupa aplicarea pe ambele fete, discul sa fie pus in aparat pentru o curatare cat mai buna, inclusiv a acului si platanului care raman ca noi.

luk234 a scris:
Cele mai bune rezultate le-am obtinut cu acetona si glasspapir granulatie 120. Merge si 240 dar tre sa freci mai mult.

Ce glume puerile...

Hi&Fan a scris:

Am incercat sa spal discuri prin diverse metode, dar nu am fost surprins de rezultate.


Pentru spălare, recomand neapărat buretele din celuloză. Cel puțin eu cu el am obținut cele mai bune rezultate. Oricum, o să încerc și eu metoda lui Kerio.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Dum Noi 14, 2010 2:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Datorita rezultatelor bune obtinute la primul disc,am mai incercat metoda la inca alte doua discuri,ultimul dintre acestea fiind chiar o editie Queen II 1974 care m-a costat aprox. 20GBP.
Daca in cazul primului disc (Electrecord) nu prea am sesizat mari diferente,in cazul Queen-ului imbunatatirile au fost semnificative desi ,paradoxal,discul arata foarte bine fiind catalogat la vanzare NR MINT.

http://www.audiokarma.org/forums/showpost.php?p=2993462&postcount=508
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community