FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Dual Chamber Bass Reflex -ce sa inteleg ?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Vin Noi 12, 2010 11:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Băi, lumea moare de foame, crapă babele pe stradă de inaniție, iar vouă vă pasă de răspunsul în impuls al boxelor de mii de euroi !
Să vă fie rușine, îmbuibaților !
Preach


OnTopic.
Nici eu nu prea sunt fanul bandpasurilor.

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Noi 12, 2010 11:06 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Vin Noi 12, 2010 11:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Embarassed
multumim pt 'sfaturile pretioase' Laughing
o sa luam in considerare pe viitor Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Vin Noi 12, 2010 11:53 pm    Titlul subiectului: sasf Raspunde cu citat (quote)

hspinache a scris:

Se prea poate sa fie adevarat ca se obtine o extensie pentru frecvente joase , atunci cind driverele pot mai putin , folosind DCR . Adica in cazul meu , unde am pe drivere un Fs de 39.5 hz si pe incinta un Fb de 46 hz , sa pot sa simt si zona 30-40 hz.

Dupa parerea mea , acest DCR este in sine o imitatie la un driver mai bun .



Pentru un difuzor cu fs 40hz poti acorda o incinta BR mai jos dar pt mult mai putin din puterea nominala .(cam asta e singurul compromis) . Eu m-am jucat cu un visaton gf200 in acest sens.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Vin Noi 12, 2010 11:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce se va intimpla la Fs si la Fb pentru cazul ca Fb<Fs ? incinta este limitata la 30 litri ; cu cit cobor frecventa , curba de raspuns se aplatizeaza .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Noi 13, 2010 2:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hspinache a scris:
Ce se va intimpla la Fs si la Fb pentru cazul ca Fb<Fs ? incinta este limitata la 30 litri ; cu cit cobor frecventa , curba de raspuns se aplatizeaza .
In orice tip de incinta br, sub Fs excursia membranei difului este "dramatic" de neliniara, iar daca Fb < Fs incinta e subacordata si lungimea tubului br creste atat de mult incat poate deveni nepractica! Curba de raspuns se aplatizeaza mult sub nivelul de referinta al raspunsului si F3 urca ajungand chiar la valori nedemne de raspunsul unui woofer. In functie de conditiile de exploatare ale incintei (f. aproape de pereti) si de cant. de fonoabs. folosita se practica si aceasta metoda, singurul impediment fiind lungimea tubului uneori exagerat de lung.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Sam Noi 13, 2010 10:06 am    Titlul subiectului: fsd Raspunde cu citat (quote)

hspinache a scris:
Ce se va intimpla la Fs si la Fb pentru cazul ca Fb<Fs ? incinta este limitata la 30 litri ; cu cit cobor frecventa , curba de raspuns se aplatizeaza .


Din rahat bici nu iese. In 30 l poate un difuzor de subwofer auto de 8inch sa se mearga, dar fara mari pretentii. ( subacordat) .
De ex. acel visaton gf200 in BR cere 40l cu fb 40hz dat de producator. Eu l-am folosit in 80l incinta inchisa (reprezentand piciorul dif centru in sist 5.1) pt ca panta e alta in acest caz.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Dum Noi 14, 2010 4:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Referitor la subiectul afisat initial , prea mult nu a fost aici in extensie . Eu , din acest punct de vedere nu mai insist .
Ce am sa fac mai departe [ clona , upgrade , tuning , sau cum vreti] am sa va povestesc dupa ce am sa pun in functiune si o sa am masuratori.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
Pagina 3 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community