FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Intrebare

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
pepino_oscar



Conectat la: 21 Noi 2009
Mesaje: 63
Locatie: Targu - Murea

MesajTrimis: Lun Iun 07, 2010 11:16 pm    Titlul subiectului: Intrebare Raspunde cu citat (quote)

Salut

La ce distanta trebuiesc asezate de perete boxele standfloor cu portul ptr bass in spate ??
Boxele sunt in colt , fac parte dintr-un sistem 7.0 si camera este de 16 mp.

Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Iun 07, 2010 11:16 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Iun 08, 2010 8:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cat mai departe, cel putin 80cm.
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 08, 2010 9:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In principiu pozitia este dictata de sunet(e preferat mai departate de perete), de bass-ul pe care il ceri(mai apropiate de perete ->mai mult bass) si de restrictiile camerei.
Daca le pui la 15 cm si le folosesti mai mult pe filme nu cred ca o sa simti mari dezavantaje.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pepino_oscar



Conectat la: 21 Noi 2009
Mesaje: 63
Locatie: Targu - Murea

MesajTrimis: Mie Iun 09, 2010 10:56 am    Titlul subiectului: hmmm Raspunde cu citat (quote)

Vai de capul meu !
Pai avand in vedere ca boxa in sine are o adancime de 25 cm catre perete + cei 80 cm , inseamna ca tre sa asez boxa la 1 metru de colt , ceea ce inseamna ca o sa fie asezat aproape in mijlocul camerei.
Smile

Cam nasol ptr mine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
scutyjunior



Conectat la: 13 Mar 2005
Mesaje: 270
Locatie: Cluj Napoca

MesajTrimis: Mie Iun 09, 2010 12:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ideal e sa fie la distanta respectiva. In functie de camera si de sunetul boxelor le aranjezi cum iti place. In nici un caz nu e recomandat sa folosesti control ton daca sunt aproape de perete si cu bas reflexul in spate. Poti incerca asa cum au spus si altii sa pui burete pe tubul de bas reflex daca basul e excesiv.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
pepino_oscar



Conectat la: 21 Noi 2009
Mesaje: 63
Locatie: Targu - Murea

MesajTrimis: Joi Iun 10, 2010 12:19 am    Titlul subiectului: . Raspunde cu citat (quote)

Din pacate nu pot sa fac shmecheria cu buretele , fiindca eu floorstandurile le folosesc ptr frecvente joase . Si daca astup gaura nu o sa mai am bassul acela adanc - ca din woofer .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Sep 05, 2010 9:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa-ti spun o smecherie....,....pune boxele pe 60Hz (sa-si faca treaba pe medii si inalte) si ia-ti un subwoofer ce inclina spre muzica nu pe film si ai sa vezi sunet ......
Stiu ca multi o sa-mi sara in cap ca nu se pune sub la muzica.....dar....din propria experienta, se aude mult peste cu aceasta inovatie, motivul fiind ca separi basul de coloane , rezultatul este mult peste asteptari...

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 05, 2010 10:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu prea aveau ce cauta floorstandere cu BR spate in camera de 16 mp...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
viox



Conectat la: 06 Feb 2006
Mesaje: 280
Locatie: timisoara

MesajTrimis: Dum Sep 05, 2010 11:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C a scris:
Nu prea aveau ce cauta floorstandere cu BR spate in camera de 16 mp...

Corect.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pepino_oscar



Conectat la: 21 Noi 2009
Mesaje: 63
Locatie: Targu - Murea

MesajTrimis: Joi Sep 09, 2010 9:54 pm    Titlul subiectului: . Raspunde cu citat (quote)

Dar din pacate asa s-a nimerit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Sam Oct 30, 2010 4:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce daca este camera mai mica , nu sint bune BRurile ? Imi vine greu sa cred ca au fost calculate pentru un spatiu minim ; care ar fi spatiu minim considerat ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 5:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ideea asta ca "nu prea aveau ce cauta floorstandere" in camere mai mici mi se pare o aberatie totala. Daca vrei sunet si nu numai (nu dezvolt idea) cumpara nene niste boxe tzapene COLOANA si nu vei regreta. Am avut boxe mici de raft , am trecut pe coloane (nu dau nume) si diferenta este mai mult decat sesizabila.
Intr-o alta ordine de idei , imi schimb si aceste coloane cu ceva mult mai super "Sonus Faber" pentru ca SE MERITA.

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 5:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa ar fi, daca sunetul ar fi dat numai de boxe dar din pacate camera are o influenta covarsitoare asupra rezultatului final. Ce spui tu nu este o aberatie totala doar o aberatie semi-totala. Laughing
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 7:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu vreau sa supar pe nimeni, dar daca dai bani pe coloane tzapene, trebuie sa ai grija si de acustica camerei....Daca nu ai pretentii, ia-ti boxe mici, foarte mici si extrem de mici ca ai sa fi multumit.... Rolling Eyes
_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community