FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
la ce nivel pe VU-metre inregistram ?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 31, 2008 4:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pacat ca nu a mai postat de mult pe aici un forumist ale carui posturi erau f interesante, el stia multe din acest punct de vedere, ma gandesc la ML Gore...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Ian 31, 2008 4:16 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 01, 2008 10:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am reluat masuratorile aseara , punand de data aceasta si un milivoltmetru electronic de precizie la iesirea de linie a cass-ului.
Concluzii :
-de fapt semnalele de test pe banda de aliniere nu sant inregistrate la -10dB asa cum declara de fiecare data vocea aia sintetizata , ci la -17dB.
-ceea ce eu consideram ca este indicatia de -10dB pe VU-metrul fluorescent al cass-ului , este in realitate -17dB . Eroarea de citire pe VU-metru e scuzabila cred eu , ptr. ca se aprindeau segmentele pana in dreptul indicatie -20dB , iar urmatorul segment dupa -20dB , pe VU-metru este -10dB , care nu se aprindea. Gresit am considerat ca asta inseamna ca semnalul este aprox. -10dB , dar cand am masurat precis cu milivoltmetrul electronic , semnalul , la capatul inferior al benzii audio era de -17dB.
-semnalele de test inregistrate , pe langa ca nu sant inregistrate la -10dB , asa cum anunta de fiecare data vocea aia sintetizata , nu sant nici macar constante ca nivel in spectrul audio crescator : pana pe la 10 kHz , ele au intre -17dB si -18dB , dar de la 10kHz in sus , nivelul scade continuu , ajungand la 18 kHz la -22 dB , iar la 20kHz chiar -25dB
-deci anuntul facut inaintea fiecarei fregvente ca este la -10dB este o minciuna grosolana....
Caseta este o facatura , pentru fraieri ( ca mine ) , in concluzie. Cine a facut inregistrarile si a anuntat acolo nivelele de -10dB , le anunta ca asa era programat computerul sa-i scoata fregvente la nivelul de -10dB , dar ce s-a inregistrat efectiv pe banda a fost un nivel de cca-17dB , si nici acela constant in spectru...
In cazul asta casetofonul nu este chiar asa de vinovat , si testele trebuie facute cu o alta caseta de test .
Dar acum , avand experienta descrisa mai sus , cred ca pot si eu realiza o caseta de test ( mai putin de aliniere a azimutului la cap ), realizand inregistrari de semnale sinusoidale de fregvente din spectrul audio , debitate de un generator tip versatester , calibrat permanent pe nivel de iesire constant , nivel verificat in timpul inregistrarii semnalelor cu milivoltmetrul electronic pus pe iesirea de linie , si comutat din monitor cand pe sursa ( generator ),cand pe banda si regland nivelul de inregistrare astfel ca pe monitor banda sa fie permanent un nivel constant , de , sa zicem -10dB , in tot spectrul audio...
Cred ca este relativ usor lucrul asta , si voi folosi si o caseta ce sigur este CrO2 , de exemplu un Maxell de buna calitate...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Stereo



Conectat la: 16 Sep 2005
Mesaje: 184
Locatie: Braila

MesajTrimis: Vin Feb 01, 2008 11:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Casete de test pentru Nakamichi (si nu numai) se fac cu Analizorul Audio T-100. Este un tip prin Spania care face casete si le vinde destul de scump.
Este considerat serios pe forumurile ne Nak. owners.

Daca va intereseaza am sa-l cau si va dau un link cu el.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Yokozuna



Conectat la: 07 Dec 2007
Mesaje: 27

MesajTrimis: Dum Feb 03, 2008 12:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru casete etalon si casete cu oglinda contactati-l pe:
Marcel Krüger <marcel.krueger@hansacontec.de>
reprezentantul firmei ALMEDIO in Europa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 05, 2008 2:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hai sa va spun acu' si despre bada de magnetofon de test , originala , tot din America pe care am luat-o ( destul de ieftin ) tot de pe ebay:
Banda , in cutie originala , scrie p cutie ca daca o ai , poti sa faci magnetofonul sa fie exact cum trebuie...
In realitate , banda este inregistrata prin anii '60 banuiesc , de catre firma " BURGESS" , care probabil pe-atunci reprezentau ceva prin domeniu.
O fata e pe 9 cm/s iar a doua pe 19 cm/s.
Dar , nu este de aliniere a magetofonului ci este ca sa hotarasti daca magul tau este in stare buna sau tre' sa-l duci la reparat !
Si este si ( aici e tare ! ) " monoaural " ...adica , un singur canal ! ( inseamna ca e atat de veche incat nici nu aparuse stereofonia....)
Un tip simpatic explica de zor ce sant inaltele , ce-s mediile , ce-s joasele , ce sant tonurile , ce sant armonicile , exemplificand de fiecare data printr-un instrument muzical , cum tre' sa se auda corect . Daca nu auzi corect , inseamna ca tre' sa-ti duci magu' la aliniere...
Si-o tine tot asa , e chiar interesant ce spune si exemplele cu niste muzicanti ce canta din clarinet , oboi , chitara , bat in cinele , trag de contrabas etc , toata banda...
Din pacate , nimic despre setarea canalelor de redare , de inregistrare , sau a bias-ului.
Explica tipul despre " drop-out-uri " la benzi , despre zgomotul benzii , despre inregistrare la nivel prea mic si la nivel prea mare , xde fiecare data da exemple , dar.... NIMIC CUM SA REGLEZI ...
Cum s-ar zice , o noua pacaleala trecuta in contul meu.... De acum , m-am lecuit cu casetele si benzile de aliniere maguri/casetofoane....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 1:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Au trecut doua saptamani decand au fost scrise cele de mai sus.....
Intre timp , am experimentat mai departe cu casetele de test/aliniere...
Acum am cu totul alta opinie , si despre caseta de test si despre casetofonul cu care am facut testele...( ce sa-i faci , cat traim , invatam....)
-Caseta americana de test care se anunta a fi la " -10 dB" dar la mine pe deck arata : -20 dB , iar la masuratoarea de precizie cu milivoltmetrul electronic pe " out " , cu volumul la maxim : -17 dB , este corect sa arate asa !! De ce ? Pentru ca , din fabrica , aparatul a fost reglat la nivelul : +6,5 dB , pentru a face inregistrari pe el cu casete Maxell XL II.
In conformitate cu formula : nivelul aratat de VU-metrul tau = nivelul declarat al benzii de test - nivelul la care vrei sa faci inregistrarea pe acel tip de caseta , rezulta :
VU = -10 dB-(+6,5 dB) =-16,5 dB. Deci bietul casetofon arata exact ( el nu are alt segment fluorescent intre -10 si -20 dB , si arata aprins numai -20dB , dar milivoltmetyrul electronic arata : -17 dB , extrem de aproape de formula de mai sus...Asda cum va spuneam , nivelul de +6,5 dB este nivelul maxim de inregistrare pe o banda CrO2 tip Maxell XL II , luat din tabelul lui " Yokozuna" , daca nu gresesc , cumva...
In concluzie caseta americana de test este buna , eu eram cel care nu stiam cum trebuie....
Dar de ce de la 10 Khz in sus nivelul redat scadea ?
Pai , zic eu acum , e normal sa scada , pentru ca la preampliful de redare , se aplica o corectie care coboara fregventele inalte , astfel ca sa compensesze aceentuarea fregventelor inalte ce a fost facuta la inregistrare. Dar eu punand o caseta de test/aliniere , ea nu a fost compensata la inregistrare pe masura cresterii fregventelor , ci , asa cum spuneam initial , nivelul ramane tot cel de : -10 dB.
Atunci e firesc ca la redare , datorita corectiilor ce reduc inaltele , nivelul aratat pe VU-metru , dupa 10 Khz , sa scada , ajungand chiar la -25 dB ( masurt cu precizie cu milivoltmetrul )
Iata deci , ca , cel putin eu , am invatat ceva :
Nu poti pretinde ca , punand o caseta de test pe un casetofon , cat scrie ca scoate semnal caseta de test , atata trebuie sa-ti arate VU-metrul cassului pe care il testezi.... El va arata intotdeauna altceva ( cu exceptia celor vechi , care foloseau ca nivel de " zero" fluxivitati mici -150/180 nWb/m) , probabil : cu -3 sau -5 sau -6 dB mai mic decat scrie pe caseta de test/aliniere .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Stereo



Conectat la: 16 Sep 2005
Mesaje: 184
Locatie: Braila

MesajTrimis: Mie Feb 13, 2008 2:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Set of calibration & alignment tapes for NAKAMICHI deck

Adresa:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEBTOX:IT&item=280199260209&_trksid=p3984.cTODAY.m238.lVI
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DMX



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 138

MesajTrimis: Joi Noi 18, 2010 6:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu nu am casete de test , dar am un YAMAHA KX 650 si un KX 670 , in perfecta stare optica si de functionare , pe ele inregistrez cu vumetrul in 0 dB , am ales aceste modele pt inregistrare deoarece sunt 3 head si mai ales pentru ca se nimeresc la azimuth cu mai toate marcile , imi place sa zic ca au un azimuth universal ...........TECHNICS bx 606 trage iarasi extrem de bine dar redat tot cu technics , pe sony se aude infundat iar pe pioneer dispar inaltele dramatic ..........asadar YAMAHA IS THE BEST
_________________
PUBLIC ENEMY
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5
Pagina 5 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community