FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Va rog sfat achizitioanare sistem hi-fi pentru acasa!!!

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Bamse



Conectat la: 23 Noi 2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2010 4:24 pm    Titlul subiectului: Va rog sfat achizitioanare sistem hi-fi pentru acasa!!! Raspunde cu citat (quote)

Rog pe cei in masura, sa ma ajute cu cateva sfaturi cu privire la achizitionare unui sistem hi-fi pentru o camera de 18-20mp. Precizez ca il voi folosi cam 70% muzica sau TV, 20% filme, 10% jocuri. Bugetul ar fi in jur de 3000 RON. Ma multumesc pentru inceput cu un sistem 2.1, ca apoi sa-i fac upgrade la 5.1 cu boxe standfloor.Problema cea mai mare este ca ma grabesc f. tare. Multumesc anticipat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Noi 23, 2010 4:24 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
luk234



Conectat la: 21 Oct 2009
Mesaje: 131
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2010 6:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca nu te grabesti iesi cu banii cel putin pe sfert evitind upgrade-uri ulterioare. In practica daca azi imi iau un receiver si miine constat ca nu e chiar ce-mi trebuie il vinzi cu maxim 60% din ce ai dat si asta pierdut in 24 de ore Very Happy . Recomandarea unuia care de ani de zile bibileste la sistem este un SH de 3-4 ani care a facut la vremea lui 3k-4k euro si dormi linistit citiva ani (sau citeva luni, depinde de cum roade viermele).
Acum la obiect dar din pacate nu si obiectiv (toate recomandarile sunt subiective, nu-i asa?): receiver Yamaha si incinte germane . Receiver american incinte englezesti recomandarea doi.
Daca sunteti acel Bamse pe care-l stiu eu ( Very Happy) v-as ruga sa-mi aduceti acumulatorul imprumutat prin primavara la garaj. Daca nu sunteti, scuze.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bamse



Conectat la: 23 Noi 2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2010 10:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In primul rand sa stabilim treaba cu acumulatorul , sunt din Pitesti si nu tin minte sa fi imprumutat vreun acumulator de la cineva Very Happy . In al doilea rand da-mi ceva sugestii de marci si modele si de unde as putea lua SH fara sa iau vreo teapa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
luk234



Conectat la: 21 Oct 2009
Mesaje: 131
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2010 10:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu cumpar din ebay.de. Evit revinzatorii,cei cu sute de licitatii la activ si zeci de produse la vinzare. De fapt ei sunt si principalii adversari in licitatii. Insa gasesti si aci in forum sau in okazii.ro destule de cumparat, inainte de toate citeste topicul de "ce sa cumpar" si cel de home theater, sunt multi oameni de buna credinta care au facut recomandari pertinente de-a lungul timpului.
Si in primul rind urechile tale vor face diferenta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bamse



Conectat la: 23 Noi 2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2010 10:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu initial eram hotarat sa iau un sistem home cinema de pe la Domo, Altex etc, dar tot citind pe diverse forum-uri legate de acest subiect am inteles partea cu hi-fi si din cat am citit sunt bagat in ceata de ce ar trebui sa-mi iau. Da-mi un sfat de ce ai cumapra tu ca incepator in ale hi-fi-ului,merg pe mana ta Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bamse



Conectat la: 23 Noi 2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2010 11:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am uitat sa mentionez ca sunt habarnist in domeniul asta Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 24, 2010 2:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu as vrea sa se supere colegul de forum, insa tu trebuie sa decizi si nimeni altcineva, e vorba de banii tai si nu in ultimul rand de urechile tale !

Trebuie sa cumperi ce crezi ca suna bine pentru urechiile tale !

Bugetul este cam strans pentru un sunet de calitate ( daca ma pot exprima asa ) insa se poate sa ajungi in timp la performante, chestia cu audiofilia iti mananca timp si bani in egala masura, insa sa spunem ca este cel mai cool Hobby, asta din punctul meu de vedere desigur !

As recomanda un AV Receiver cu niste boxe standfloor si un media center pentru inceput ( din care sa poti pleia filme si muzica ) acesta din urma avand posibilitatea de a face streaming dintr-o unitate externa cum ar fi un HDD extern. Pentru suport disc fizic se poate adauga un cititor BlueRay spre exemplu

Un HDX BD1 + HDD extern de 500GB ( gasesti WD pe okazii.ro ) + Unitate externa DVD sau Blueray ( recomand Plextor ) probabil ca te-ar costa 1500 ron

Statia sh poti gasi la 1000 ron, insa pana la 3000 ron nu iti raman bani de boxe, eu zic sa mai umbli la buget sau sa iei statia AV si boxe, arunci semnalul audio-video din PC si renunti la media center . . .

Optiuni sunt, insa trebuie alese cu grija si in nici un caz in graba !
Bafta

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
luk234



Conectat la: 21 Oct 2009
Mesaje: 131
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 24, 2010 2:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cum sa ma supar Razvan? Exact ce sugerezi tu in primul rind eu scrisesem in ultimul Very Happy
Si apoi experianta ta cu siguranta te califica pentru sugestii pertinente.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community