FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Monitoare studio sau amplif + boxe?!

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bmf



Conectat la: 01 Feb 2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Vin Noi 19, 2010 10:01 pm    Titlul subiectului: Monitoare studio sau amplif + boxe?! Raspunde cu citat (quote)

Hello

As dori sa mut Logitecu Z5500 in sufragerie pt filme iar pt camera mea (20 mp) sa investesc undeva la 2000 ron (max 2500) intr-o sonorizare stereo.

Genul de muzica ascultat ii club/house/hip-hop, so as dori un plus pe partea de bass, nu huruiala gen Z5500 sau frecvente f joase, ci un bass scurt (nu stiu cum altfel sa descriu), placut;


Am citit pe net cateva review-uri despre M-Audio - Studiophile BX8a DELUXE . toate bune insa la partea cu basul ceva minusuri.

Ma mai gandeam la un amplif gen (sau variante) C316BEE + ceva boxe (standfloor, tot pt bass), MA din cate am citit se inteleg cu NAD.

Problema este ca nu stiu cum suna fiecare, daca as fi multumit de Bx8a sau trebuie sa investesc dublu pt un amplif + boxe + cabluri. Si nici nu am unde sa ascult asa ceva! (sunt din Arad si nu stiu vreun magazin de profil, poate prin Timisoara)

O a doua problema este ca voi avea ca sursa de semnal pc-ul cu o placa audio audigy 2 zs 7.1 si presupun ca ii depasita de situatie.
In afara de player dedicat ce solutie imi oferiti? Sa schimb placa audio? sa caut si un DAC??

Si ultima si cea mai importanta intrebare ii daca merita sa investesc intr-o solutie aproape de hi-fi, daca am ca sursa de semnal una din variantele de mai sus si 50% mp3 320 kbps si restul flacuri ~1000 kbps?
Ideea ii ca daca trebuie (pt a pune hardware-ul in valoare) si player dedicat si fisiere audio de cea mai buna calitate nu merita pt mine investitia de mai sus.. ii cumpar un amplif oarecare si niste boxe de disco si gata balciu.

Ceva pareri?
Ms!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Noi 19, 2010 10:01 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ionutgo



Conectat la: 04 Ian 2010
Mesaje: 14

MesajTrimis: Mie Noi 24, 2010 5:15 pm    Titlul subiectului: Re: Monitoare studio sau amplif + boxe?! Raspunde cu citat (quote)

bmf a scris:
Hello

As dori sa mut Logitecu Z5500 in sufragerie pt filme iar pt camera mea (20 mp) sa investesc undeva la 2000 ron (max 2500) intr-o sonorizare stereo.

Genul de muzica ascultat ii club/house/hip-hop, so as dori un plus pe partea de bass, nu huruiala gen Z5500 sau frecvente f joase, ci un bass scurt (nu stiu cum altfel sa descriu), placut;


Am citit pe net cateva review-uri despre M-Audio - Studiophile BX8a DELUXE . toate bune insa la partea cu basul ceva minusuri.

Ma mai gandeam la un amplif gen (sau variante) C316BEE + ceva boxe (standfloor, tot pt bass), MA din cate am citit se inteleg cu NAD.

Problema este ca nu stiu cum suna fiecare, daca as fi multumit de Bx8a sau trebuie sa investesc dublu pt un amplif + boxe + cabluri. Si nici nu am unde sa ascult asa ceva! (sunt din Arad si nu stiu vreun magazin de profil, poate prin Timisoara)

O a doua problema este ca voi avea ca sursa de semnal pc-ul cu o placa audio audigy 2 zs 7.1 si presupun ca ii depasita de situatie.
In afara de player dedicat ce solutie imi oferiti? Sa schimb placa audio? sa caut si un DAC??

Si ultima si cea mai importanta intrebare ii daca merita sa investesc intr-o solutie aproape de hi-fi, daca am ca sursa de semnal una din variantele de mai sus si 50% mp3 320 kbps si restul flacuri ~1000 kbps?
Ideea ii ca daca trebuie (pt a pune hardware-ul in valoare) si player dedicat si fisiere audio de cea mai buna calitate nu merita pt mine investitia de mai sus.. ii cumpar un amplif oarecare si niste boxe de disco si gata balciu.

Ceva pareri?








Nu sunt de acord cu restul dar sunt de acord cu ideea de NAD la muzica house si techno .....dar NAD amplificator plus player in combinatie cu HECO VICTA .

Incearca aceasta combinatie .....o sa te indragostesti .....
Ms!

_________________
Pasionat HI FI,,,,,,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c_andrei



Conectat la: 09 Mai 2007
Mesaje: 94
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 2:47 pm    Titlul subiectului: re Raspunde cu citat (quote)

In nici un caz monitoare. Am vrut la un moment dat sa imi cumpar si eu si am ajuns la concluzia ca nu se merita pentru auditii. In cele din urma mi-am cumparat niste boxe triangle si nu regret. Sunetul pe monitoare este sec, uscat.....corect. Bafta!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community