FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
pacanituri disc pickup
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Lun Noi 22, 2010 2:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am vrut sa-mi scrie cineva un pick-up ce nu pacane, stiind ca nu exista. Am fost rautacios, dar m-am saturat sa tot spuna fiecare ca a lui nu pacane. Ascultam la radio, pana in 1990, si le pacanea si lor. Deci ne intelegem. Insa, adevar e ca doze cu ace de calitate fac minuni.
Referitor la un disc nou, chiar am crezut ca cu noile doze cu ac ce le-am luat pot reda macar o data fara pacanituri.
Si am acasa discuri made in usa, etc, (uite ca se pune virgula si dupa etc), se aud superior, insa pacane.

Rycher, si precum ai banuit, ascult pe Akai 747 discuri, doar sa le aud mai bine. Si bineinteles, Maxell XLI, minim (de altfel doar cu asa ceva obti efectul).

Mama ce bun sunt... Off topic: am incheiat investitiile in audio, se aude perfect pt mine (majoritatea procesoarelor fiind Behringer), am luat un laser cu grafica, soft de la Laserworld, acum ma gandesc la un laser alb.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Noi 22, 2010 2:29 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Bramburel
Vizitator





MesajTrimis: Lun Noi 22, 2010 7:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fuc**, inca unul la care "magia vinilului" refuza sa functioneze... Rolling Eyes
Sus
vinil_RO



Conectat la: 24 Mai 2009
Mesaje: 31
Locatie: TIMISOARA

MesajTrimis: Lun Noi 22, 2010 10:49 pm    Titlul subiectului: vinil Raspunde cu citat (quote)

tot timpul compar discurile americane cu cele romanest...si acum nu vorbesc de pacanituri, ci de calitate...diferenta mare, ba mai mult de atat, discurile scoase dupa revolutie se aud si mai nasol, parca sunetul iese din canal...eu nu stiu ce au facut inginerii aia de sunet... ori tehnologia nu ia ajutat deloc ( ca ex. ascultati ALTAR, TECTONIC, ROCK 92 etc)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 2:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Referitor la pacanituri, cu siguranta la radio nu se cumparau 100 de discuri, ce dupa 5 redari sa le arunce. Ma refer la perioada comunista. Insa, in muzica clasica, caci la asta ma refer( sunt pasaje in care sunetul e minim), le pacanea rar si incet. Cu Ortofon OMP 20 si Technics P532, ce de altfel nu cred ca exista prin 1985, performanta e slaba, cu toate ca Ortofon se lauda cu tehnologii noi. Astfel ca, sunt convins ca restul il facea un pick-up adevarat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community