FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
HK AUDIO PREMIUM PRO vs P-AUDIO
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
loringalca



Conectat la: 27 Noi 2008
Mesaje: 1

MesajTrimis: Joi Noi 27, 2008 2:10 am    Titlul subiectului: sugestie Raspunde cu citat (quote)

eu am HK ,si am multe modele,si am auzit si boxele facute P Audio

Sa fim seriosi;HK este o boxa echilibrata in general,basul este scurt ,plin
si fara distors(este incredibil de frumos pentru pretul sau)
si nemtii sunt nemti totusi........

e doar o parere...no offence!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Noi 27, 2008 2:10 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
gabi16cul



Conectat la: 11 Mar 2009
Mesaje: 1

MesajTrimis: Mie Mar 11, 2009 9:06 pm    Titlul subiectului: Re: HK AUDIO PREMIUM PRO vs P-AUDIO Raspunde cu citat (quote)

SACALU' a scris:
Salutari tuturor,sunt nou pe acest forum . Vreau sa-mi cumpar 4 boxe profi ,dar care sa nu depaseasca 1600 eur. Am gasit pe Thomann unele HK Audio: 2 full range Premium pro 15(400w RMS @ 8 ohm, 104db SPL,128 db max)+ 2 basi Premium Pro 18(500w rms@4ohm, 104 db SPL,129 db max).Pretul la toate 4 e putin peste 1600 EUR.Intrebarea mea pt. NEXUS este daca merita si daca in banii astia (1600-1700 EUR)as putea obtine un sistem mai puternic de la P-Audio. Am de gand sa le folosesc pt. nunti,chefuri,majorate,etc...Te rog daca poti sa-mi dai un raspuns pt. ca incerc de cateva zile sa aflu daca merita, sau mai bine P-Audio......multumesc! Smile

sall.eu am sistemul asta hk pro cu satelitii hk pro 15 si subw hk pro 18 s.il folosesk cu un dynacord 100-2.SUNA IMPECABILLLLL.eu cant cu sistemul la nunti,dar pun si muzica pe laptop.incercati l si atunci vb de el(basii sunt incomparabili ca sunet cu altii)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdiRCF



Conectat la: 01 Mar 2006
Mesaje: 33
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Lun Mar 16, 2009 1:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am auzit un sistem HK format din 2 topuri premium 12 si subul premium pro 18 S pus pe un Dynacord powershit 1000. Pe un canal topurile, pe celalalt basul si am ramas foarte impresionat de sunet. Era o formatie live la o nunta, eu fiind cu partea de discoshag-uri.

Boxele sunt foarte usoare si suna foarte bine. Intr-o sala de 300 de persoane + un ring mare facea fata cu brio.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andreask



Conectat la: 16 Noi 2009
Mesaje: 2

MesajTrimis: Lun Noi 16, 2009 4:36 pm    Titlul subiectului: HK Audio vs P-Shit Raspunde cu citat (quote)

Buna,

Lucrez de ani de zile cu HK-Audio, la inceput eram obsedat de JBL (marca de cacat cum mi-am dat seama ulterior) spl-uri si fidelitate in banda (apropo D-le GabyPopescu21 SPL-ul se masoara in toate cazurile la 1000Hz indiferent de felul incintei sau spectrul redat).
Nu stiu cine va adus la urechi P-Audio, eu inafara de vreo 3 modele de difuzoare (fara incinta) nu am auzit in viata mea de ei si la segmentul PA profesional oricum nu auzit nimeni de ei. Dar sa trecem inapoi la HK-Audio. Pe langa faptul ca difuzoarele sunt facute de catre Eminence USA (si de astia se mai aude si pe la Electrovoice, Mac Mah sau Dinacord) Incintele sunt "gandite" si fabricate in fabrica comuna Fohn - HK-Audio mereu de lemn masiv sau stratificat. Se folosesc difuzoare directive cu magnetostat (si asta veti simti cand mergeti cu un HK-Audio Premium PRO in aer liber unde si la 100 metri distanta se aude clar si fara distorsiuni cauzate de distanta vant...etc).

Si daca asi uita toata teoria din spate, oricine a incercat mai multe incinte acustice(marci de top preferabil) la evenimente mari si are nevoie si de ultimele rezerve de putere va confirma ca HK-Audio nu e o gluma proasta de 1 aprilie si nu e cu nimic mai jos decat Dinacord - Electrovoice sau alte capete de liste.

Sincer tot ce am prins din Saarland de la HK (de la modelele PowerWorks pana la Cohedra si ConTour) si-a meritat fiecare ban. Handling foarte bun, robuste si aproape lineare in banda pana la extrem.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
atyclb



Conectat la: 02 Oct 2006
Mesaje: 160
Locatie: Piatra Neamt

MesajTrimis: Mie Noi 18, 2009 3:42 pm    Titlul subiectului: Re: HK Audio vs P-Shit Raspunde cu citat (quote)

andreask a scris:
Buna,

Lucrez de ani de zile cu HK-Audio, la inceput eram obsedat de JBL (marca de cacat cum mi-am dat seama ulterior) spl-uri si fidelitate in banda (apropo D-le GabyPopescu21 SPL-ul se masoara in toate cazurile la 1000Hz indiferent de felul incintei sau spectrul redat).
Nu stiu cine va adus la urechi P-Audio, eu inafara de vreo 3 modele de difuzoare (fara incinta) nu am auzit in viata mea de ei si la segmentul PA profesional oricum nu auzit nimeni de ei. Dar sa trecem inapoi la HK-Audio. Pe langa faptul ca difuzoarele sunt facute de catre Eminence USA (si de astia se mai aude si pe la Electrovoice, Mac Mah sau Dinacord) Incintele sunt "gandite" si fabricate in fabrica comuna Fohn - HK-Audio mereu de lemn masiv sau stratificat. Se folosesc difuzoare directive cu magnetostat (si asta veti simti cand mergeti cu un HK-Audio Premium PRO in aer liber unde si la 100 metri distanta se aude clar si fara distorsiuni cauzate de distanta vant...etc).

Si daca asi uita toata teoria din spate, oricine a incercat mai multe incinte acustice(marci de top preferabil) la evenimente mari si are nevoie si de ultimele rezerve de putere va confirma ca HK-Audio nu e o gluma proasta de 1 aprilie si nu e cu nimic mai jos decat Dinacord - Electrovoice sau alte capete de liste.

Sincer tot ce am prins din Saarland de la HK (de la modelele PowerWorks pana la Cohedra si ConTour) si-a meritat fiecare ban. Handling foarte bun, robuste si aproape lineare in banda pana la extrem.


Zici ca ai ascultat doua, trei modele de difuzoare fara incinta si gata le arunci la gunoi!?! Pai aici era vorba de boxe, deci lucrurile sunt ceva mai complicate ...incinta e foarte importanta, mai e kit-ul, filtrele si nu in ultimul rand felul cum sunt acestea portivite intre ele. Ne mai vorbind de importanta amplificatorului, a cablurilor si a sursei din care vine muzica.

Ceva mai multa moderatie cand vine vorba de aruncat cu noroi, nu strica, unii mai neatenti din fire ar putea lua de bune afirmatiile tale...

_________________
One
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Joi Noi 19, 2009 12:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Prieteni, unii dintre voi vorbiți ca să nu tăceți, scuze că vă spun.

Nu am nimic contra să vă lăudați sculele și să spuneți că sunt avioane, dar tare mă deranjează când aberați, criticând produsele altora. Nu știu dacă o faceți interesați, sau doar așa, din lipsă de informație.

Nu doream să o spun, m-am abținut, nu am intervenit, întrucât am o relație bună cu importatorul HK, dar nici nu pot să vă las să aberați la liber, venind aici cu lăutărisme ieftine. Le pot califica drept afirmații nesimțite.

Seria asta, de care vorbim în acest topic, este o plesneală.
Nu are de a face cu domeniul pro. Sunt echivalente cu Behringer, ba chiar aș spune că ăia au niște difuri mai de doamne ajută ( un driver mai serios ).

Diful de 15 inchi este un Celestion made în China ( scrie pe el ).
Cel mai ieftin model.
Un dif cu șasiu de tablă, bobină de 2" . Cam 200w - 250w rms
Un echivalent de la Paudio ar fi E15-200S ( dif de 250 Ron cu TVA inclus ).

Înalta este una de la Ciare. Cea mai ieftină.
Bobină de 1 inchi, magnet de ferită. O înaltă echivalentă cu cea de la Paudio, modelul PA-D26 (95 Ron ). Se potrivește ( cu mici modificări la sistemul de prindere ) recone kitul de PHT-uri de la Paudio.

Am desfăcut cam 20 - 24 de boxe de acest gen, în ultimii 2 ani. Nu ca să mă uit în ele, ci pentru a le da afară jafurile de difuzoare și pune unele sănătoase de la PAudio, cu adevărat profesionale. Eu nu mă ocup de depanări, dar sunt anumite situații în care omul te roagă și eu sunt mai sufletist.
De exemplu, am pus SN-15LF și driver de 1", cu bobină de 1,7". Și filtrul l-am schimbat, evident.

104dB/1w/1m ???
Asta nu vă dă de gândit ?
Adică nu face EAW sau Meyer Sound o boxă cu dif de 15", amplasat pe față, să scoată 104dB/1w/1m, la mii de euro bucata, iar ăstea scot, folosind cele mai ieftine difuri de pe poiață ? Come on ...

Să recapitulăm.
*Difuri cu șasiu de tablă.
*Magnet de ferită anemic
*Bobină cu diametru mic
*Driver cu bobină de doar 1"
*Filtru basic

Și mai am niște mici adăugiri de făcut.
Nu vă mai bateți cu cărămida în piept și spuneți că nu ați auzit de cel mai mare fabricant de difuzoare din lume, pentru că vă arătați cât de "meseriași" sunteți Twisted Evil . Spuneți "nu am auzit" de firma asta, ca și când incultura tehnică ar fi vreo referință.

Problema unora este marca. Când vă întâlniți între voi, lăutarii, pentru că mulți sunteți afoni ( nu toți ...doar vreo 90%, ca să fiu corect ) vă lăudați în ce puteți și voi, adică în marcă. Dacă vă pune careva să spuneți ce este înăuntru, habar nu aveți.

Nu contest calitatea HK, la modul general, să fie clar.
Sunt buni ca brand și fac produse ok. Am văzut produse excelente, este adevărat, cam scumpe pentru domniile voastre.
Problema este că această serie, despre care se face vorbire în acest topic, este un rateu, dacă vreți să le folosiți în România. Sunt boxe semi pro, scoase pentru a concura cu ieftinăciunile, care apar cu zecile, în fiecare an.

Un om inteligent cumpără scule care să îi sune bine, să reziste și să îi facă față la sonorizări, să aibă un service decent, piese de schimb ( la prețuri rezonabile ). Nimeni nu vă bagă pe gât Paudio ( în România se stă la coadă câte 3 - 4 luni pentru a cumpăra boxe echipate cu aceste difuri, apropo).

Îmi pare rău că unora le stă în gât Paudio.
Sincer, chiar îmi pare rău.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andreask



Conectat la: 16 Noi 2009
Mesaje: 2

MesajTrimis: Joi Noi 19, 2009 7:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deci,

Inainte sa va legati de lautari, lasa lautarul sa cante, nu e treaba voastra cu ce se lauda, daca vrei sa faci pe cineva taran, spune-i in fata.
Am langa mine PREMIUM PRO 12 HK-audio si 4 Basi activi POWERWORKS. Si nu stiu de unde le cumpara lumea in romania dar la mine nu scrie nici Celestion nici Ciare, pe difuzorul de bass scrie cu vopsea neagra Eminence 350w 8 ohm (model E 994174) iar pe driverul de inalte scrie HK-Audio (model E994172) la cerere va dau si seria de manufactura al incintei. Hopa ia uite ca si pe difuzorul de la varianta cea mai ieftina(PowerWorks), care in cel mai rau caz ar putea sa fie comparata cu Berhinger, scrie tot cu vopsea neagra Eminence DELTA 600w 4 Ohm.
Pentru necredinciosi -> lasati adresa de e-mail si trimit poze.
Totusi, daca incultura nu e referinta, va rog sa imi dati si mie cateva modele P-Audio care au istorie in PA, care au umblat pe scene in toata lumea si au dovedit ca merita asta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Vin Noi 20, 2009 1:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Trebuie să fac o corecție.
Înalta nu este Ciare, așa cum am afirmat, ci Sica.

În boxele de 15" și 12" avem această înaltă:
http://www.sicaspeakers.com/sshfd1.html

Diful de bass din modelul de 15"+Tweeter este acesta:
http://www.audio-mixers.com/item--MF.660296
Celestino True Vox - Made in China ( nu că ar fi ceva rău să fie făcut în China ..)

Dacă pe mine nu mă crezi, nu este nicio problemă, poate crezi ce spun niște nemți. Folosește un soft de traducere dacă ai dificultăți cu germana.
http://www.party-pa.de/phpBB/viewtopic.php?f=48&t=58577&start=0

Paudio găsești în foarte multe branduri cunoscute, întrucât acesta este cel mai mare fabricant OEM, la ora actuală. Poate peste 5 ani o să fie altul mai mare, nu am de unde să știu, dar acum asta este. Sorry, nu este vina mea !

Paudio găsești Mackie, EAW, Turbo Sound, Nexo, Yamaha, LEM, Master Audio
Paudio face difuzoare ce sunt vândute sub alte nume ( ca OEM-ist ), pentru Stage Line/Monacor, pentru Fane, vinde membrane și calote din titanium pentru EV, B&C, RCF, de exemplu. Este furnizor și pentru industria low end, adică pentru Behringer, Alto, Phonic, plus alte sute de mici fabricanți de boxe.

Au cea mai modernă fabrică de difuzoare din Asia, în acest moment, iar la ora actuală cred că au trecut de 4 mil difuzoare fabricate anual.
Despre Paudio ar fi multe de spus, dar nu acesta este subiectul acestui topic și nu vreau să insist. Cine știe să compare și să asculte o face pe banii lui.
Dacă vrei să dai 800 Euro pe două boxe full range de tipul acesta, și dai la o parte două boxe cu dif de 600w rms și driver de 2", cu ferrofluid, având un filtru cu protecție activă, mai modern decât orice există pe piață din această categorie, este problema ta și nimeni nu te obligă să cumperi. Ești mulțumit cu boxele tale ? foarte bine, cinste ție, stima și respectul, dar te rog frumos, nu da cu rahat în alții. Nu de altceva, dar nu cred că ai cu te te lăuda.
Dacă îmi veneai cu ceva Meyer Sound, în genul JM-1P poate că ai fi avut măcar un punct de plecare onest, dar când îmi vii cu niște boxe făcute pentru aplicații cuminți ( ca să nu fii rău și să le zic pleznitori, ori trancote, vorba lui Momolo), nu faci decât să te expui a fi luat în tărbacă.

Acest topic este deschis mai demult. Nu am intervenit în discuții până acum. Nu interveneam nici acum, dacă nu îți permiteai să modifici un titlu în care să îți exprimi desconsiderația pentru niște produse pe care singuri recunoști că nu le cunoști. Această atitudine nu este una de profesionist. În plus, mă și enervează fudulia fără motiv.

Ok, eu acum te las.
Îți sugerez să te cerți cu alții. Eu am foarte multă treabă.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Crist



Conectat la: 13 Noi 2008
Mesaje: 35

MesajTrimis: Vin Noi 20, 2009 11:54 pm    Titlul subiectului: . Raspunde cu citat (quote)

Oribil daca e adevarat ce spune dna e o tepa de teapa boxa totusi omu zice ca are eminence in ele care minte.?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Sam Noi 21, 2009 1:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu este deloc oribil și nici țeapă.
Încerc să explic ce se întâmplă.


În domeniul pro ( și nu numai ) există un efecte de behringerzare.
Firma Behringer a avut un mare succes vânzând produse low cost. În timp ce unii vindeau cu paletul, alții vindeau containere de scule Behringer. Un timp, cei mai conservatori manufactureri au ignorat această tendință, minimizând efectele, dar, la un moment dat, s-au trezit că sunt pe o piață în care ei vând o stație, sau o pereche de boxe, în timp ce alții vând cu zecile de bucăți. Calitate inferioară, preț nesimțit de mic, dar vânzări mari.

Orice firmă din această lume are ca unic scop profitul. A te da după piață nu este o modă, ci o adaptare la mediul economic, dacă vrei să supraviațuiești.

Poți foarte bine să ai produse foarte bune, dar să vinzi și produse ieftine.
De ce să lași cumpărătorul să nu aibă alternativă ? De ce să nu îi oferi și propria alternativă low end price, dacă acesta vrea să cumpere acest tip de aparatură ?

În ultimii 7 - 8 ani, cei mai mulți fabricanți au adoptata această tactică.
JBL a scol seria JRX, de exemplu. O serie absolut sinistră ( mie mi-ar fi rușine să fac niște boxe cu 2x15" la care să pun o înaltă de 1" cu bobină tot de un țol, tăiată la 5Khz ), dar care este foarte bine vândură, tocmai datorită imaginii de marcă. Unii oameni vor să cumpere JBL, pentru că așa au auzit ei că se numesc sculele profi, dar pentru că nu ai bani, ar fi cumpărat Behringer sau Futaky, în lipsa unei alternative foarte ieftine. Forțați de necesitate, JBL a produs această serie, fapt pozitiv pentru ei dpdv financiar.

La fel au procedat și cei de la HK.
Nu de proști au făcut seria despre care discutăm, ci forțați de piață. Asta se cere, asta au dat. Au închis o nișă de piață.
Asta nu îi împiedică să aibă produse de cel mai înalt nivel, precum este Cohedra, de exemplu.

Spre deosebire de JBL, cei de la HK au avut totusi un bun simt tehnic, in sensul ca au incercat sa nu exagereze cu cat de jos se pot duce cu pretul. Au cautat o inalta rezonabila ca pret, care sa poata cobora cat mai jos posibil, un difuzor de 15" ( și 12") care să urce cât mai sus, tocmai pentru a nu își bate joc de clienți. Din acest motiv au ieșit și puțin mai scumpe, dar, din păcate, oricât au încercat ei să ofere un low end cu performanțe acceptabile, tot nu putem discuta despre o serie de boxe cu adevărat profesionale.

Pot fi utilizate în aplicații profesionale, dar numai în sesiuni ce nu le duce în limită. Merg ok pentru școli, biserici, muzicieni ambulanți, conferințe, mici petreceri, DJ la petreceri mici, etc.

Nu merg în Românika, unde omul dacă a dat 1600 Euro pe doi sateliți și doi bași, vrea să îi tune, să cadă tencuiala. Le strică foarte repede și apoi dă din colț în colț, pentru că implică să faci rost de recone kit, să repari difurile și tot alaiul de probleme. La fel pățesc și cei cu JBL-uirile din seria JRX.

Sunt aceste HK-uri sau JBL-uri proaste ? Sunt niște păcăleli ?
Depinde de cine întreabă.
Dacă le cumperi pentru a le folosi în condițiile gândite de fabricant, atunci nu poți spune că ai fost înșelat. Dacă ai crezut că spargi avioane, doar pentru că ai luat brand name, apoi se numește că ai luat țeapă.
Ai luat țeapă nu din vina fabricantului, ci pentru că nu te-ai informat suficient.

Eu am toată stima pentru tehnicienii de la HK, dar nu am nicio stimă pentru departamentul lor de marketing. A ieși pe piață cu niște boxe de 95dB/1w/1m la rece ( 91dB/1w/1m la cald ) și a pune în catalog specificații aberante ( 104dB/1w/1m ) este o mizerie. Nu mă așteptam ca un producător de talia lui HK să recurgă la un asemenea tertip ieftin. Îi înțeleg ( oarecum ) dar nu pot să îi aprob. Nici nu cred că genul acesta de marketing agresiv și mincinos face bine pieții. Dacă se va dovedi că au avut succes și că au vânzări mari, tocmai datorită acestor exagerări, putem să ne așteptăm ca pe viitor să apară și alții care să își dorească să iasă în față. Pe nimeni nu îl doare mâna să treacă că boxa produsă de el scoate 107dB/1w/1m. Sau 110dB. Dacă sunt suficienți de mulți cumpărători care cred asta și cumpără, atunci se numește că tactica lui a avut succes și nu mai contează că este o exagerare ( ca să nu pronunț cuvântul "minciună" ).

Aș vrea să sper că această serie a fost scoasă în sictir, doar ca să dea peste bot celor care au distrus piața. Ceva de genul " ia să scoatem și noi niște boxe, așa cum scot și ăștia, la care să băgăm din top, în puii noștri ..." .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hpavictor



Conectat la: 26 Apr 2009
Mesaje: 2
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Sam Ian 30, 2010 12:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multi vede , putini cunoaste si mai putini stie ei..... care este treaba cu sunetu si cum curge el pe fire.....spre urechea cea educata ( dedicatie pentru cei care se stie ei ! )
Macar aveti bunul simt , inainte de a da cu bata in balta, sa faceti o simpla cautare cu GOOGLE , si dupa ceva timp , cu siguranta nu veti mai putea fi fraierii ce musca din momeala marketingului unor bineintentionati vanzatori de iluzii ( cautati si oferte de vanzare second-hand si va lamuriti repede de ce doresc toti sa scape doar de anumite modele ale unor firme * brand recunoscut* ...... succes!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djluci



Conectat la: 11 Dec 2010
Mesaje: 1
Locatie: Bistrita

MesajTrimis: Sam Dec 11, 2010 11:58 pm    Titlul subiectului: salut Raspunde cu citat (quote)

am cumparat de ceva timp un sistem Hk lukas max second la un pret f bun dupa achizitie am abservat ca difuzorul din bass e schimbat. problema e ca nu gasesc un difuzor compatibil de 15'' 4Ohm 800W rms (specificatiide la Hk dupa ce am schimbat cateva emailuri cu ei ) difuzorul e undeva la 380 euro de la ei mi se pare exagerat de scump .
ma poate ajuta cineva cu un model de difuzor care sa imi inlocuiasca pe cel original ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community