FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sony VX 2100 SERVICE

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bogdanptk



Conectat la: 11 Dec 2010
Mesaje: 1
Locatie: timisoara

MesajTrimis: Sam Dec 11, 2010 10:54 pm    Titlul subiectului: Sony VX 2100 SERVICE Raspunde cu citat (quote)

Buna,
Recent am cumparat o camera sony vx2100 - second- si as avea nevoie de ajutor pt a afla cate ore filmate are...
Deasemenea as avea nevoie de ceva informatii referitoare la capul de redare, cum se curata.. o data la cat timp .. etc etc..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Dec 11, 2010 10:54 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 12, 2010 12:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Orele de functionare nu ti le poti citi singur, trebuie sa mergi la un service care are o interfata numita LancLink (sau mini LancLink) si un soft dedicat numit SPARC. Din cate stiu eu, in Timisoara nu gasesti asa ceva.
Partea proasta este ca nu intotdeauna orele corespund realitatii, e ca la masini: niciodata nu poti fi sigur. Mai mult, daca s-a schimbat capul cu unul nou si nu s-au resetat orele, iarasi nu va fi o corespondenta intre indicatiile softului si realitate. Si chiar daca orele n-au fost modificate si sunt putine sau zero, tot nu-ti garanteaza nimeni ca nu a fost schimbat capul cu unul mai uzat.
Un ochi de meserias cu experienta poate ajuta mai mult la aprecierea uzurii unui mecanism si/sau cap decat indicatiile unui soft care poate fi pacalit.
De aia e bine ca atunci cand cumperi o camera sa mergi la un service pentru o verificare sau sa o cumperi dintr-o sursa sigura.
Cat despre curatarea capului, un utilizator n-ar trebui sa curete capul decat cand se murdareste, orice curatare "preventiva" a capului folosind o caseta de stergere echivaleaza cu o uzura suplimentara foarte mare, banda de stergere e mult mai abraziva ca banda normala. Cat despre o alta metoda de curatare, nu recomand, am vazut multe camere cu pastile sparte de incercari de curatare neconventionale.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community