FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Albume bine inregistrate
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Lun Dec 20, 2010 9:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deci in afara de mine avem 2 pareri opuse despre Katie Melua. Principalul este ca oamenii sa caute sa asculte muzica si astfel sa ne zica din experienta lor.
Am ascultat de curand primele 2 albume pe vinyl de la Kraftwerk. CD-urile sunt slabe comparativ. Cineva care nu a ascultat ACESTE discuri ar zice : Cum sa zici ca e o diferenta, ca e doar muzica pe sintetizatoare! Ei, nu e chiar asa, exista si instrumente acustice si chitari pe acolo(inca din belsug). E o experienta deosebita sa asculti aceasta muzica experimentala. Ceva in genul lui Stratophear a lui Tangerine Dream.
Ar fi de discutat, pentru cine poseda, discuri doar cu muzica ELECTRONICA , inregistrate atat pe vinyl, cat si pe CD sa vedem care este diferenta intre ele... Rolling Eyes . Oare acele scule se preteaza la ambele suporturi sau vinylul este nefolositor in cazul lor? Nefiind muzician ma intreb daca aceste instrumente electronice acopera o banda de frecvente ( si au armonici) precum cele acustice! Eu am constata ca Stratophear a lui Tangerine Dream suna mai bine pe vinyl. Parerea mea...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Dec 20, 2010 9:56 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
fuscobal



Conectat la: 27 Mai 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti, Ploiesti

MesajTrimis: Lun Dec 20, 2010 10:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stai sa inteleg si eu. katie Melua are mai multe inregistrari ? Eu am cumparat discurile de le-am gasit prin comert pe la noi. Toate au acelasi tipic > vocea relativ corecta ca si nivel sau tonalitate dar instrumentele infundate si basul bubuit/umflat. Am luat si ultimul album (''The house'') iar asta e si mai slab decat cele mai vechi (am gasit si o inregistrare HD de la un concert live iar aici se auzea mai bine decat pe albumul inregistrat in studio ?!?!). Imi place foarte mult muzica fetei asteia, motiv pentru care am si luat toate albumele dar as vrea inregistrari mai bune Sad !

Esther Ofarim - Esther fim (exista si versiune XRCD)

_________________
HU, 3-way components, one subwoofer, 3 amplifiers (Look mama : no rear speakers > u can actually listen to music without 'em )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Mar Dec 21, 2010 10:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deeppurple a scris:
... ma intreb daca aceste instrumente electronice acopera o banda de frecvente ( si au armonici) precum cele acustice...

Sunt chestii opuse, dar aici depinde si de cum pui problema. Instrumentele electronice nu sunt ''naturale'' dar asta nu le face niste cenusarese incapabile de expresivitate, iar ca si nuante, le consider incomparabil mai bogate (si ca potentzial in primul rand) decat orice instrument acustic (parerea mea, care este - gresita sau nu, ramane de vazut....)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Pagina 7 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community