FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
La tunat - Akai GX-F31
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 5:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

GX-F51 are inca o placa aditionala asezata in picioare intre placa alimentarilor si placa de baza. Acolo este microcomputerul (un MCU pe 8-bit, cu 40-pin, n-am idee ce firma il produce la origine, dar pe el e scris AKAI) care se ocupa de testul de banda si de bias. Placa respectiva e un cimitir de piese si la ea se leaga un manunchi de cabluri. Mi se pare foarte greu / aproape imposibil de replicat acea placa...

Testul de banda consta din niste semnale pulsatorii de diferite frecvente (parca) pe care aparatul le inregistreaza, apoi deruleaza inapoi si apoi analizeaza raspunsul benzii. In functie de asta se alege bias-ul.

Cum functioneaza: pui caseta, apesi butonul pentru auto-bias, aparatul deruleaza undeva pe caseta, inregistreaza de mai multe ori semnalele de test, deruleaza inapoi, le analizeaza, apoi revine la pozitia benzii (pe tahometru) din care s-a apasat prima data butonul de auto-bias.

GX-F31 nu are acea placa deci nu are cum sa faca test de banda.

ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 5:02 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Yokozuna



Conectat la: 07 Dec 2007
Mesaje: 27

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 9:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ALEKS

E corect ce spui. Eu am scris ca poate fi fortat test de banda dar fara rezultate. Era o idee pentru cei care sunt in cautarea unui procesor de pe placa cu sursele de alimentare.
Nu am de gand sa construiesc o replica a placii de tuning, ci sa construiesc totul de la zero. Poate ca pentru unii e inutil, dar pentru mine e un mod de relaxare in lungile ture de noapte.
Procesorul de pe placa de tuning, MB8843M, a fost fabricat de Fujitsu (daca Google nu minte).
Am gasit documentatie completa pentru dbx, nu e rocket-science. Firma THAT ofera tot ce trebuie. Poate-i pun si dbx.
De asemenea si DNR, daca tot am integratele.

Yokozuna
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Dec 23, 2010 10:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Perfect! Imi plac proiectele de electronica (intrucat am lucrat si eu foarte multe chestii "inutile"). Mi-ar placea sa vad un parcurs al experimentelor tale, inclusiv scheme, etc. Dar mai ales POZE.

Mie, sincer, imi plac aceste scule AKAI doar prin prisma a ceea ce ofera ele, a parfumului lor vintage (si la propriu, daca mirosim pertinaxul ala -- nu cred ca e sticlostratitex -- de la cablajele lor), constructia si tehnologia bagata in ele de japonezi, fasaitul benzii, "tunderea" semnalelor la capetele de liniaritate a capului, circuitelor electronice, etc. Eu doar le colectionez si le audiez ori de cate ori am timp la finalul zilei (cele 2 ore libere de care dispun).

Personal, cred ca, daca reconstruiesti aparatul, poti emula perfect toata logica masinii intr-un singur PIC sau ATMEL mai strasnic (la 20MHz, poti face si VU-Metrul multiplexat in acelasi timp cu comenzile de intrare si afisarea pe tahometru), cu tot cu test de banda et company. Oricum nu vreau sa dau nici o idee de nici o culoare. Acum doar imi place sa urmaresc proiectele si sa vad originalitate si pasiune pentru scule demult apuse.

Sarbatori fericite,
ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Pagina 7 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community