FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
dupa aproape 42 de ani....
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 18, 2007 2:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

crystale a scris:
Citat:
ce melodia "lui peste" este Tamara, de-i place atata lui Nicu Covaci, nu stiu...


Tamara este (de fapt a fost) mama lui Nicu Covaci


... chiar asteptam sa vad cand face cineva aceasta precizare! Laughing

Da, stiu ca este mama lui (ESTE, chiar daca nu aici...); o spune, din cand in cand, si in concerte. Eu ma refeream la melodia propriu-zisa, care, in afara de valoarea sentimentala, nu-mi spune mare lucru, si pe care o canta cu obstinatie, chiar daca nu "prinde".
Oricum, denumirea de "Transsylvania-phoenix" este dobitoaca; isi reneaga trecutul in cuvinte internationalizate (ca sa fie recunoscuti in Romania, batranii de la Uriah Heep n-au scris pe afise "Iuraia' Hiip"). Iar chestia cu renasterea din cenusa, sub un alt nume... bla...bla..
Chiar daca l-au luat inapoi (de fapt a aceeptat el sa se duca) pe Baniciu...
Totul mi-a lasat un gust amar... Si erau niste zei... Crying or Very sad

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Aug 18, 2007 2:16 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Dum Aug 19, 2007 9:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am reusit sa obtin dvd-ul cu BZN......nu am cuvinte................. Thumbs up
multumesc @fcon pentru sfaturi si nu numai.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 19, 2007 9:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fluffy38 a scris:
am reusit sa obtin dvd-ul cu BZN......nu am cuvinte................. Thumbs up
multumesc @fcon pentru sfaturi si nu numai.


Am ascultat coloana sonora, care mi-a placut teribil, dar m-ai facut curios...
Oricum, se simte ca s-au simtit, cu totii, minunat, ca-ntr-o petrecere de familie.
Gata! Trag si eu DVD-ul! Very Happy

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Dum Aug 19, 2007 10:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

din cate imi amintesc eu "Marrakesh" este mult mai veche(ma refer la versiunea celor de la BZN),Imi amintesc ca am ascultat-o la niste chefuri inainte de lovilutie.
Pe acesd dvd apare ca fiind de pe albumul "Visions" de dupa 2000.
Are cineva vreo versiune EXTINSA a acestei piese?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 19, 2007 10:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kilaru_de_coduri a scris:
din cate imi amintesc eu "Marrakesh" este mult mai veche(ma refer la versiunea celor de la BZN),Imi amintesc ca am ascultat-o la niste chefuri inainte de lovilutie.
Pe acesd dvd apare ca fiind de pe albumul "Visions" de dupa 2000.
Are cineva vreo versiune EXTINSA a acestei piese?


Numai Goombay Dance Band - Marrakesh.

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Lun Aug 20, 2007 9:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Gresit!
Sigur au si cei de la BZN un marrackesh al lor.
Citeste ultimul PM.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danuta



Conectat la: 01 Mar 2008
Mesaje: 1

MesajTrimis: Sam Mar 01, 2008 9:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Buna,

Din pacate, adresele respective nu mai functioneaza. Aveti cumva o alta locatie?

Daniela

fcon a scris:
Hai sa mai adaugam cateva titluri, ce-mi vin acum in minte:

Don't say goodbye,
For your eyes only,
If i had only a chance,
If i say the words,
Teardrops are falling
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Dum Sep 14, 2008 10:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Caut o melodie ,eu o am doar luata din concert ,este vorba de
BZN - The rose
O are cineva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 22, 2008 11:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fcon a scris:
. cand am putut intra in contact nelimitat cu muzica, ghiciti ce-am descoperit? Ca dragii nostri Phoenicsi au cam "luat" acorduri si pasaje, chiar solo-uri intregi de la altii, cel mai mult de pe la Grandfunk Railroad. Nu ca ar fi o problema deosebita (se purta si se poarta si acum), dar nu am putut sa nu spun in sinea mea:"


Cum sa nu copie ceva de la Grand Funk Railroad , cand pe vremea aia Mel Schacher , basistul de la Grand Funk facea furori in concert cu " mugetul " lui din bas....era bestial ! asa bas pregnant nu canta nimeni pe-atunci , nici macar in concert...era tentant sa-l imiti ...daca poti...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Lun Dec 27, 2010 6:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pemtru iubitorii acestei formatii,o stire relativ recenta; Jan Keizer si Anny Schilder au scos un album "Together Again",pastrand linia muzicala a formatiei. Iata cateva piese:
http://www.youtube.com/watch?v=ASXrbFe_jLo&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=SBYC92xpgLc&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=a2acjCV11hc&feature=related
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Discover



Conectat la: 22 Apr 2008
Mesaje: 190
Locatie: Beclean

MesajTrimis: Lun Dec 27, 2010 6:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare, am facut si eu cu mare greu rost o copie de pe DVD-ul original cumparat din Olanda cu ultimul lor concert, ce sa zic am ramas fara cuvinte.
Calitatea Video si Audio sunt bestiale, mai ales sunetul ascultat pe un sistem ce stie decodarea DTS Razz
Recomand toti audiofililor daca au ocazia sa nu rateze de a viziona acest concert.
La Multi Ani!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community