FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Galerie DIY
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Mai 18, 2010 8:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu am renuntat de ceva vreme sa cumpar spikeuri din comert pt ca cele ieftine sunt f proaste si incomode,iar cele scumpe,...$$
uite cum procedez eu ,fac plinta,sau talpa stativului, putin mai lata cu ~3cm decat incinta,si bag pe post de spikeuri holtzsuruburi de 6mm pe care le insurubez fara nici un chin cu surublenita .Intre boxa si plinta tai cu o preducea din camera de masina(~3mm grosime) rondele de 2cm diam pe care le fixez cu o picatura de prenandez sau scoci cu 2 fete intre plinta si boxa.Cauciucul este suf de moale si vascos ca sa nu alunece boxa in vreun fel.La fel,si sub spike-uri,se pot pune monede de 10bani si sub aceste ,tot lipite,aceleasi bucatele rotunde sau nu de cauciuc.Pana la fixarea lor sub varful suruburilor eu pun o biluta mica de mastic ca sa nu cada moneda din varful lui
Boxele ,de orice marime sau greutate,pur si simplu TAC si nu mai zornaie sau bubuie nimic
Din ce am exersat eu ruptul carcii cu incinta vtp se poate apropia pana pe la 30cm fata de peretele spate(astfel decuplata mecanic de podea) si trebuie pastrata o ditanta cel putin dubla fata de laterale d pt a nu murdarii midbasul.Incearca.DAca sunt tinute in jumatea camerei vor suna a sateliti de 80L Smile ,si daca sunt impinde mai la coltz se excita rezonatele camerei si va bubui urat pe la 60-70hz,depinde,pt ca boxele au atenuare mare pe subbas si nu se va face simtit oricum ai face si se va ridica tot ce nu trebuie
http://i49.tinypic.com/2lctfvb.jpg
http://i48.tinypic.com/288xxsj.jpg
http://i49.tinypic.com/29egin6.jpg
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Mai 18, 2010 8:02 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Catalin C.



Conectat la: 19 Oct 2004
Mesaje: 222
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 18, 2010 8:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru inceput voi incerca sa scot rotile din suporturi si sa le folosesc pe acestea pe post de spike-uri.
Din pacate nu ma pot apropia de perete, locuiesc intr-o mansarda iar pe margine inaltimea este mai mica decat a boxelor. Boxele sunt plasate in mijloc unde inaltimea este maxima.

_________________
Vand diverse
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22710
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Mar Mai 18, 2010 8:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ Catalin C

cînd mi-am luat la plimbare boxele prin cameră, le-am montat pe platforme din PAL cu roți. Am tot testat și am găsit o poziție mulțumitoare pentru bas și soundstage (principalele probleme la momentul respectiv). Apoi le-am dat jos și le-am pus pe spikeurile lor. Nu numai că sunau mult diferit, dar a trebuit să caut o altă poziție. Roțile sînt înșelătoare.


Ultima modificare efectuata de catre bibi.audiofil la Mar Iun 08, 2010 11:32 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
valistr



Conectat la: 05 Ian 2008
Mesaje: 34
Locatie: constanta

MesajTrimis: Mar Mai 18, 2010 9:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Panouri din vata minerala, 7.5cm grosime.


SDC15143.jpg
 Description:
 Filesize:  111.38 KB
 Viewed:  659 Time(s)

SDC15143.jpg



SDC15142.jpg
 Description:
 Filesize:  102.48 KB
 Viewed:  653 Time(s)

SDC15142.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
thefirstdj



Conectat la: 24 Feb 2005
Mesaje: 271
Locatie: Constanța

MesajTrimis: Mar Iun 08, 2010 4:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PCM2704 + LF33 + OPA2134 (gain x2) + Virtual Ground
Tensiune de alimentare: 12 - 24Vcc
Rubycon Black Gate pe ieșiri

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Mar Oct 26, 2010 4:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ceva mai simplu fata de ce am vazut pe aici Embarassed

sper sa nu dezamagesc Smile)(foarte tare)

a 2-a boxa este identica doar ca e facuta in oglinda.nu pot sa o uploadez deoarece am facut-o pe inaltime poza si nu pot sa o micsorez cat sa nu-si piarda din calitati



P1010150.JPG
 Description:
 Filesize:  133.01 KB
 Viewed:  567 Time(s)

P1010150.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Hentai



Conectat la: 03 Noi 2006
Mesaje: 161
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Oct 26, 2010 7:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

au iesit frumos.
le asculti cu tweeterele spre exterior?
sunt inchise boxele?

_________________
All audio, no attitude!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Mar Oct 26, 2010 8:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hentai a scris:
au iesit frumos.
le asculti cu tweeterele spre exterior?
sunt inchise boxele?


da sincer sa fiu.
totusi trebuie sa te intreb care ar fi diferenta daca le-as baga in interior sa zic asa.

cat despre boxe sunt bass reflex

deschiderea este pe toata latimea.situat imediat sub placa din fata
daca te uiti atent se vede deschiderea....se vede contrastul dintre placa si praf Smile)


un mic link de pe youtube

am pus acolo mai multe genuri de muzica.acuma fiecare cu ce-i place Smile

http://www.youtube.com/watch?v=z4WvsfBuf9Q
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Hentai



Conectat la: 03 Noi 2006
Mesaje: 161
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Oct 27, 2010 4:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stuparu_mihairadu a scris:

totusi trebuie sa te intreb care ar fi diferenta daca le-as baga in interior sa zic asa.



depinde de distanta care este intre boxe iti poate crea o imagine mai buna.

_________________
All audio, no attitude!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Mie Oct 27, 2010 8:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hentai a scris:
stuparu_mihairadu a scris:

totusi trebuie sa te intreb care ar fi diferenta daca le-as baga in interior sa zic asa.



depinde de distanta care este intre boxe iti poate crea o imagine mai buna.


understand Smile)...in rest...ca si impresie lasata??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 11, 2010 8:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vin si eu cu boxele pe care de-abea le-am terminat.
Nu am folosit 450Dul meu ci o sapuniera proasta...chestia e ca sapuniera mi-a cam supraexpus imaginile si mi-a fost lene sa mai fac cateva calumea expuse... bine, si pe langa asta sunt si prost incadrate dar le-am facut la repezeala...



DSC05331.JPG
 Description:
 Filesize:  190.05 KB
 Viewed:  397 Time(s)

DSC05331.JPG



DSC05339.JPG
 Description:
 Filesize:  246.55 KB
 Viewed:  391 Time(s)

DSC05339.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 28, 2010 2:26 am    Titlul subiectului: a Raspunde cu citat (quote)

boxele au iesit cum au iesit , dar tu ai mobila acolo nu gluma , si vad un tablou cu un mosulet , nu il vinzi ? tare marfa arata .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 29, 2010 9:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ah...e mobila cu tona in camera asta....pian (mare), masa de 10 pers, biblioteca, scaune mari, alte biblioteci mai mici....o sa mut boxele intr-o camera dedicata "hi-fiului" doar cu canapea, tv, boxe bibloteci si atata tot.
Smile) habar n-am cine-i mosuletul ala, oricum, nu eu sunt in posesia lor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6
Pagina 6 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community