FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ce camera video sa-mi cumpar?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
soffia



Conectat la: 06 Dec 2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 9:31 pm    Titlul subiectului: Ce camera video sa-mi cumpar? Raspunde cu citat (quote)

Buna.
Mi-am cumparat o camera Sony DCR-SR75, HDD si sunt nemultumita de calitatea imaginii Sad . Va rog sa-mi recomandati o camera video cu o calitate superioara a imaginii la un buget de aproximativ 3000 roni. Multumesc!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 9:31 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 06, 2010 10:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Încercă să le testezi totuși.

Panasonic SD707 ar trebui să fie cam la 3000 de lei.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
soffia



Conectat la: 06 Dec 2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mar Dec 07, 2010 12:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sugestie, dar camera Panasonic chiar da o imagine mai clara pentru ca am vazut ca are o rezolutie de 1920 x 1080 pixeli, zoom optic:12, zoom digital: 18, in timp ce sony dcr-sr 75 are zoom optic de 25x, iar cel digital de 2000x? Scuze daca am pus o intrebare prosteasca, dar nu ma pricep. Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 07, 2010 1:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nici nu se compară.

În cazul tău Sony are un singur senzor CCD RGB destul de modest.

Panasonic are una dintre cele mai bune soluții de pe piață, cu 3 senzori, unul pentru fiecare culoare (R-G-B), care sunt și mai mari dacă nu mă înșel.

DAR, legat de Panasonic am un singur avertisment. Calitatea maximă video 1080/50p necesită o putere de procesare foarte mare și din păcate nu poate fi exportată ca atare în urma editărilor. Cel puțin asta era situația acum câteva luni, formatul s-a păstrat. Nu este un neajuns prea mare, dar este.

12x vs 25x nu țin de calitate, și de distanța focală, zoom optic.
Zoomul digital pentru mine nu există. 2000x este o valoare absurdă.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MMC



Conectat la: 03 Feb 2004
Mesaje: 407
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mar Dec 07, 2010 11:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu iti recomand sa cumperi o camera video High Definition si in mod special Sony daca se poate. Are cea mai buna calitate la lumina slaba. Pana in 3000 de ron ai multe oferte. Zoom-ul digital este o mizerie. Zoom-ul optic de 20x este suficient. Nu sunt multe camere Hd cu astfel de zoom.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
soffia



Conectat la: 06 Dec 2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mar Dec 07, 2010 11:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsuri! Inca nu m-am hotarat ce sa-mi cumpar, dar o optiune este camera Panasonic sd 707...inca mai studiez piata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 1:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vezi că a crescut puțin € și azi deja m-am trezit cu prețuri ridicate. Nu prea înțeleg mecanismul, sunt stocuri vechi.

Dacă ai buget mai mare, poți încerca o soluție cu "back illuminated sensor" pe model Sony.

Este mai bun în lumină foarte slabă, dar per total tot Panasonic are imagine mai frumoasă. Cel puțin așa a fost percepția mea. De asta spuneam că ar fi indicat să le testezi.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
soffia



Conectat la: 06 Dec 2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mie Dec 08, 2010 10:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stiu ca este important sa testez camera, dar avand in vedere ca nu am ochii de expert..nu stiu daca mi-ar fi de folos..de aceea am intrebat aici pt ca am vazut ca sunt persoane mai pricepute ca mine Smile
O sa merg vineri in cautarea camerei..sper sa nu mai creasca pretul pana atunci Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sweetamber



Conectat la: 26 Oct 2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Joi Dec 09, 2010 12:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intradevar conteaza foarte mult si calitatea camerei video folosite, dar si programul de editare poate face minuni.
Asa cu s-a zis si mai sus zoom-ul optic conteaza prea putin, opticul e de unde e. Dar si in cazul acestuia, atunci cand este folosit la maxim este nevoie de un trepied, altfel imaginea va "tremura".

_________________
In timpul liber joc jocuri gratis si sunt pasionat de iepuri.
Uneori ma ocup si cu filmare nunta HD.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
catalin_bm



Conectat la: 18 Ian 2007
Mesaje: 492
Locatie: BR

MesajTrimis: Sam Ian 01, 2011 10:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

recomand Sony dar cele cu obiectiv G, lentilele G sunt pe camerele profesionale Sony
http://www.sonystyle.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?storeId=10151&catalogId=10551&langId=-1&productId=8198552921666073263

_________________
Oricat de mica ne este leafa, noi tot putem munci mai putin decat ne platesc ei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community