FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Arcam rDAC
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
claudiu2006



Conectat la: 06 Mar 2006
Mesaje: 103
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 10:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

rdac cuplat pe coaxial cu un sony cdp-xa555es suna mult mai detaliat si mai placut decat acesta!! initial, cand am vazut cat de urat este lucrat arcam-ul, ma hotarasem sa-l returnez, dar sunetul ma vrajit, a fost primul dac testat de mine care a sunat mai bine decat player-ul sony!!!si primul aparat care suna pe usb la fel ca pe coaxial!!!
nu are nici pic de brum sau zgomot de fond, temeri care initial erau intretinute de alimentarea externa in comutatie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 10:47 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
claudiu2006



Conectat la: 06 Mar 2006
Mesaje: 103
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 11:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

o poza cu electroliticii de pe dac-ul meu!!


IMG_2249.JPG
 Description:
 Filesize:  130.41 KB
 Viewed:  200 Time(s)

IMG_2249.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu2006



Conectat la: 06 Mar 2006
Mesaje: 103
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 11:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

rockna rd-25. comparat cu rdac este lucrat mult mai bine si mai frumos, initial imi paruse rau ca nu am luat rd-25 ( alimentare interna sanatoasa, amplificator de casca )


Rockna RD-25.jpg
 Description:
 Filesize:  58.5 KB
 Viewed:  183 Time(s)

Rockna RD-25.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adinica



Conectat la: 02 Iul 2003
Mesaje: 589
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 11:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pt poze, Claudiu!!
Deci electroliticii verzi sunt Nover (in alte poze am vazut Nover negri, alta serie probabil). Cei albastrii care deculpleaza op-ampurile sunt Panasonic (am mai vazut cu Elna Cerafine). Poti sa-mi spui ce sunt cei 2 rosii (am crezut ca sunt Elna Cerafine, dar acum astia-s negri)? Si ce op-ampuri sunt?
Toate bune, sa-l asculti cu placere!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 1:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Brum sau zgomot de fond nu are pentru ca ameteste brumul in condesatorii aia inclinati de pe placa. Intradevar deranjeaza cand dai ceva bani si cand deschizi capacul sa sa vezi condesatori stramb montati. Toti dorim sa vedem numai lucratura ca la rockna rd-25 dar .... unii se mai bazeaza ca viitorii posesori nu vor deschide niciodata cutiuta magica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
claudiu2006



Conectat la: 06 Mar 2006
Mesaje: 103
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 6:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

op-ampurile sunt intr-adevar national semiconductor LME 49722!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ionut_t



Conectat la: 16 Ian 2011
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti / Slobozia

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 6:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am facut testele impreuna cu Claudiu, comparand Cambridge DAC Magic cu ARCAM rDAC; am folosit casti Sennheiser HD598 conectate direct pe iesirea de linie a DAC-urilor; Ca si sursa de semnal, am folosit atat USB, cat si SPDIF - Coaxial (trecand foarte repede peste conexiunea USB a Cambridge-ului Smile )
La prima vedere, as fi mizat pe Cambridge, considerand calitatea superioara dpdv constructiv a aparatului si faptul ca nu aveam inca urechile suficient de "atente" ca sa pot face o diferenta; dupa ceva vreme, insa, am inceput sa observ diferentele dintre ele; verdictul a fost clar rDAC, insa la imagine stereo / "scena", Cambridge mi s-a parut superior - probabil datorita constructiei dual mono, respectiv a separarii mai mari intre canale; pe langa asta, mi s-a parut ca DAC Magic e si ceva mai dinamic. Dar pana aici ! orice alta proba, de aici incolo a fost clar castigata detasat de ARCAM, acesta avand o definitie mult superioara, sunet mai cald, mai "rotund", respectiv o auditie mult mai confortabila, odata ce te obisnuiesti cu sunetul mai "aproape de ureche".
Ca si constructie, ARCAM are pe partea de DAC / analog, dupa cum probabil deja se stie, un Wolfson WM8741, folosit single stereo si doua OP-AMP uri duale de la National Semiconductor - LME49722 folosite (probabil) ca si low pass filter si conversie bal / unbal, iar ca si componente pasive, nu am vazut nimic audiograde, condensatorii electrolitici fiind marci obscure, iar cei SMD fiind unii banali (la prima vedere); cu toate astea, aparatul suna peste asteptari. Probabil niste modificari ar aduce ceva imbunatatiri.
Cambridge mi s-a parut un aparat cu o constructie foarte contrastanta, gasind in el electrolitici banali langa condensatorii WIMA si OP-AMP uri absolut mediocre (NE5532) pe filtrul low pass intre WM8740 si OP275 (etajul de conversie unbal.) - ilogic si irational sa inlantui o veriga atat de slaba intr-o linie mult mai performanta de componente. Din acest motiv, aparatul va beneficia de modificari la partea de analog - condensatori Elna Silmic II / OP-AMP uri BB - OPA1612 (sau OPA2211 - in functie de care-mi plac mai mult), iar la iesire, condensatori Nichicon "Muse", bipolari; dupa asta, urmeaza inlocuirea WM8740 cu WM8741. Pe partea de digital, inca mai studiez daca sa folosesc electrolitici Rubycon (atat de folositi pe alimentare la digitale), nepotriviti pentru audio analog (cica sunet agresiv si obositor din cauza ESR-ului mic) sau sa merg pe varianta mult mai scumpa Elna Silmic II (sau Cerafine), ori Panasonic FC (pe alimentare) - in fine.. Promit sa vin cu informatii noi pe masura ce avansez cu modificarile.

Scuze pentru postul atat de lung Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ionut_t



Conectat la: 16 Ian 2011
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti / Slobozia

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 6:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vlad_2770 a scris:
Brum sau zgomot de fond nu are pentru ca ameteste brumul in condesatorii aia inclinati de pe placa. Intradevar deranjeaza cand dai ceva bani si cand deschizi capacul sa sa vezi condesatori stramb montati. Toti dorim sa vedem numai lucratura ca la rockna rd-25 dar .... unii se mai bazeaza ca viitorii posesori nu vor deschide niciodata cutiuta magica.

Haaahahaaaaa - tare asta cu ameteala in condensatorii montati stramb Very Happy cand am vazut prima data pozele, i-am spus ca nici nu vreau sa-l vad pe viu, daramite sa-l mai si ascult Very Happy Oricum, e loc de upgrade, ca suna mult peste asteptari; la urma urmei, Cambridge-u meu - lucrat frumos si ingrijit a bagat coada intre picioare si a luat-o la fuga.. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
adinica



Conectat la: 02 Iul 2003
Mesaje: 589
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 7:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
op-ampurile sunt intr-adevar national semiconductor LME 49722!!!

Haha, ce ochi de vultur am!! Si conzii rosii?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ionut_t



Conectat la: 16 Ian 2011
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti / Slobozia

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 7:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

No name - nu mai retin exact ce scria pe ei; la prima vedere, din poze ar arata ca o anume serie de la Black Gate, dar ma indoiesc..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ionut_t



Conectat la: 16 Ian 2011
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti / Slobozia

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 7:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ionut_t a scris:
No name - nu mai retin exact ce scria pe ei; la prima vedere, din poze ar arata ca o anume serie de la Black Gate, dar ma indoiesc..

Rectificare - m-am uitat acum pe o poza la rezolutie mai mare; scrie "NOVER" pe ei - la fel ca cei verzi..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
claudiu2006



Conectat la: 06 Mar 2006
Mesaje: 103
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 8:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

il facem upgrade cu electrolitici audiofili, desi nu cred ca vor fi schimbari mari la sunet!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ionut_t



Conectat la: 16 Ian 2011
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti / Slobozia

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 8:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa un mic research, am dat peste pagina producatorului NOVER, si peste acest catalog, din care tind sa inteleg ca NOVER, facand componente OEM, fac si Panasonic FC (apreciati pe audio - nu neaparat audio grade) si deci de aici reiese de ce au ales ARCAM acest brand; ramane acum de vazut de ce au ales sa-i monteze inclinati - pana atunci ramane explicatia cu ametitu zgomotului si a brumului Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
adinica



Conectat la: 02 Iul 2003
Mesaje: 589
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 10:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Arcam foloseste Nover in CD17, Creek in playerele Destiny etc...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
adinica



Conectat la: 02 Iul 2003
Mesaje: 589
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 16, 2011 10:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incercati Elna Cerafine 470u/25V in loc de Panasonic (cei albastrii), ca aici:


d_a_wandler_arcam_rdac_bild_1292403039.jpg
 Description:
 Filesize:  102.08 KB
 Viewed:  92 Time(s)

d_a_wandler_arcam_rdac_bild_1292403039.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 2 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community