FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Modificari folositoare magnetofon Akai
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 10:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Leco are dreptate, reglajul de bias nu modifica frecventa curentului de premagnetizare ci amplitudinea semnalului. Reglajul corect se face asa: se regleaza trimerele de bias astfel incat sa avem aceeasi valoare a semnalului la 1khz si la 10 khz, respectiv -20dB. Bineinteles, partea de nivel trebuie reglata inainte.
Pt. a avea reglaj de bias "afara" se modifica cu +- 10% tensiunea oscilatorului printr-un stabilizator. Nu stiu cum e magul tau, eu am avut un Gx77 care avea doua oscilatoare, unul de stergere si unul de premagnetizare si avea reglaj de bias exact ca in descrierea de mai sus. Daca al tau are un singur oscilator si ii scoti reglajul de bias afara dupa metoda descrisa, verifica daca-ti sterge banda cu bias-ul la minim.

_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 10:40 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 17, 2011 11:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bun venit, MLGore. O explicatie f pertinenta, ca de obicei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community