FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
X-fi titanium HD sau Xonar Essence

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hp_trancer



Conectat la: 05 Noi 2009
Mesaje: 71
Locatie: Fagaras

MesajTrimis: Joi Dec 30, 2010 1:45 pm    Titlul subiectului: X-fi titanium HD sau Xonar Essence Raspunde cu citat (quote)

As vrea sa mi fac un upgrade si nu prea stiu ce sa aleg dintre aceste doua placi.Ambele sunt cam la fel zic eu cu mici + sau - din punct de vedere al specificatiilor tehnice si al componentelor folosite.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Dec 30, 2010 1:45 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
catalin_bm



Conectat la: 18 Ian 2007
Mesaje: 492
Locatie: BR

MesajTrimis: Joi Dec 30, 2010 5:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asus Essence ST + ASUS Xonar H6 Multi-Channel Extension Card + adaptor de PCI extern la USB + sursa de alientare fara cooler ca sa le poti alimenta.
Iti poti customiza placile dupa cum doresti sa sune.

_________________
Oricat de mica ne este leafa, noi tot putem munci mai putin decat ne platesc ei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Vespa



Conectat la: 29 Sep 2008
Mesaje: 59
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Ian 03, 2011 1:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa inteleg ca tii placile in afara pc-ului?
Nu e incomod?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Joi Ian 06, 2011 10:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
adaptor de PCI extern la USB

Exista asa ceva? Shocked

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
catalin_bm



Conectat la: 18 Ian 2007
Mesaje: 492
Locatie: BR

MesajTrimis: Joi Ian 06, 2011 11:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sigur ca exista.

http://www.arstech.com/item--ssi2_pci_x3.html

_________________
Oricat de mica ne este leafa, noi tot putem munci mai putin decat ne platesc ei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
hp_trancer



Conectat la: 05 Noi 2009
Mesaje: 71
Locatie: Fagaras

MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 4:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am comandat un X-fi Titanium HD sunt curios cum va suna.Teoretic ar trebui sa sune mai bine ca Essence daca e sa te iei dupa ce componente sunt pe placa.Inca nu am vazut pe nici un site vreun test concludent.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 5:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La ce componente te referi, la DAC-ul identic BurrBrown PCM1794, la aceiasi opamps JRC sau la padurea de condensatori chinezesti (sau mai rau, solizi) vs Nichicon Fine Gold de pe Xonar ? Smile

Totusi sa nu fiu chiar asa de rau, si eu sunt curios cum suna... dar Creative sunt asa de blocati in anii '90 ca nu as mai putea sa-mi cumpar ceva de la ei.

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
hp_trancer



Conectat la: 05 Noi 2009
Mesaje: 71
Locatie: Fagaras

MesajTrimis: Sam Ian 15, 2011 11:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Minune mi -a venit placa mai repede decat era preconizat ce tie si cu comenzile astea on-line infine sa trecem la obiectul in sine.Ce pot sa spun e ca deabea am avut rabdare sa o instalez si totusi a venit si momentul auditiei ...placa e fenomenala deci nu mi a venit sa cred ca poate suna asa bine .Nu am ascultat Essence dar e peste tot ce a avut Creative pana acum si pot sa spun asta ptr ca nu stiu de ce, dar sunt fan Creative Smile. As putea sa spun ca sta bine la tot ,soundstage mai pronuntat inalte mai fine ,bass placut acum depinde si dupa cum o gadili din setari.Parerea mea e k insfarsit au scos si cei de la Creative ceva audiophil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hp_trancer



Conectat la: 05 Noi 2009
Mesaje: 71
Locatie: Fagaras

MesajTrimis: Sam Ian 15, 2011 11:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa o ascultare mai indelungata mi -am dat seama ca la un moment dat se aud unele sunete mai in background sunete care pana acum nu se auzeau pe alte placi si tind sa cred ca placa chiar are detaliu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adycoke2



Conectat la: 07 Dec 2010
Mesaje: 14
Locatie: craiova

MesajTrimis: Sam Ian 15, 2011 12:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

acum depinde si dupa cum o gadili din setari
daca faci asta atunci e egal cu 0(zero),totul devine artificial si doar iti pacaleste urechea....cauta sa cumperi ceva care nu are nevoie de setari etc...

_________________
audiofool in devenire Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
catalin_bm



Conectat la: 18 Ian 2007
Mesaje: 492
Locatie: BR

MesajTrimis: Sam Ian 15, 2011 2:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

adycoke2 a scris:
[i]....cauta sa cumperi ceva care nu are nevoie de setari etc...


dupa ce faci asta cum ramane cu materialul audio care difera dpdv al inregistrarii ?

_________________
Oricat de mica ne este leafa, noi tot putem munci mai putin decat ne platesc ei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
hp_trancer



Conectat la: 05 Noi 2009
Mesaje: 71
Locatie: Fagaras

MesajTrimis: Sam Ian 15, 2011 2:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu ce sa spun dar eu mare majoritate a timpului ascult fisiere mp3 care necesita unpic de ajutor si sincer fara unpic de ''gadileala'' din egalizator sau alte settinguri nu-mi plac cum suna .Cei drept si repet placa asta scoate in evidenta detaliul si dintr -un amarat de mp3 sunt multumit de ea Evident daca i dai semnal sau o sursa buna nu vei avea nevoie de settinguri ci doar sa ruleze pe direct ptr un sunet pur. Nu ma prea am eu cu ''audiophilia '' poate si ca sunt un incepator in materie dar asta e parerea mea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bmn



Conectat la: 23 Apr 2010
Mesaje: 58
Locatie: HD

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 10:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hp_trancer, mi-ai putea spune daca sunt diferente majore fata de x-fi titanium ? Vreau sa stiu daca arunc banii degeaba. Am avut si stx in pc cateva luni si l-am vandut, nefiind pe placul meu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
hp_trancer



Conectat la: 05 Noi 2009
Mesaje: 71
Locatie: Fagaras

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 11:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am facut upgrade de la x-fi xtreme music care practic are aceleasi componente ca titanium numai k titanium se foloseste de un procesor x-fi de generatia a doua pe care-l gasesti si pe titanium HD. Titanium hd foloseste alte componente de calitate superioara si asta face diferenta care e ,as spune ametitoare si dupa parerea mea isi merita fiecare banut ptr ca se simte diferenta intre ce a fost Creative si ce e acum ,au reusit sa construiasca o placa insfarsit audiofila.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community