FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Probleme editare video (need help)

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
marius_rg



Conectat la: 12 Iun 2006
Mesaje: 80
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 5:59 pm    Titlul subiectului: Probleme editare video (need help) Raspunde cu citat (quote)

Am o camera video HD Panasonic HDC-SD600 care filmeaza in format m2ts. Filemele se vad super, dar in momentul in care incerc sa le editez si sa le export in orice alt format, rezultatul e execrabil. (Imaginea se vede cu un tremurat ff deranjant)
Am incercat mai multe programe de editare video + codecuri/setari individuale...dar n-am gasit nici o combinatie care sa nu deterioreze calitatea filmului in asa mare masura.

Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi legate de soft/codec/setari?

PS: daca e cazul, pot atasa sample-uri cu filmulete.

Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 5:59 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 10:59 pm    Titlul subiectului: Re: Probleme editare video (need help) Raspunde cu citat (quote)

marius_rg a scris:
Am o camera video HD Panasonic HDC-SD600 care filmeaza in format m2ts. Filemele se vad super, dar in momentul in care incerc sa le editez si sa le export in orice alt format, rezultatul e execrabil. (Imaginea se vede cu un tremurat ff deranjant)
Am incercat mai multe programe de editare video + codecuri/setari individuale...dar n-am gasit nici o combinatie care sa nu deterioreze calitatea filmului in asa mare masura.

Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi legate de soft/codec/setari?

PS: daca e cazul, pot atasa sample-uri cu filmulete.

Multumesc.

Acel"tremurat", care e de fapt mai mult o zimtare a contururilor obiectelor in miscare nu apare daca filmul respectiv (de exemplu salvat pe un DVD-Video) este vazut pe un televizor. Fenomenul apare numai la vizionarea pe PC, din cauza ca monitorul PC-ului afiseaza imaginea progresiv , linie cu linie, iar filmul obtinut de tine dupa editare in format PAL este intretesut, asa cum a fost conceput standardul PAL, sunt afisate intai semicadrele impare si dupa aceea cele pare. Cu cat obiectul este in miscare mai rapida, cu atat conturul este mai zimtat. Daca rezultatul final este vizionarea pe un TV normal , nu trebuie facut nimic, se va vedea foarte bine, chiar daca pe PC se vede prost. Daca in schimb filmele vor fi vazute in principal pe PC, trebuie aplicat un filtru de de-intretesere(deinterlacing filter) ,multe programe de editare il au inclus.
Da o cautare pe Google cu "deinterlace filter" si te lamuresti.
Bafta!

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
marius_rg



Conectat la: 12 Iun 2006
Mesaje: 80
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 11:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu e vorba de "zimtarea" obiectelor...., imi pare rau daca n-am fost mai explicit. (filmul se comporta la fel pe PC + TV prin media player)
Filmul se vede oarecum ca un joc video sacadat, imaginea tremura la propriu. Cred ca cel mai bine o sa uploadez un sample sa fie mai evident.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Ian 24, 2011 10:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incearca sa stergi portiunile nedorite direct cu camera. Pentru mutarea dintr-un container in altul (m2ts- ts- mkv) utilizeaza programul Super (prin copierea fluxului de date mpeg2 sau mpeg 4). Evita softurile comerciale de prelucrare video, deoarece necesita resurse enorme (ca sa dea bani elefantul pentru noi calculatoare performante).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marius_rg



Conectat la: 12 Iun 2006
Mesaje: 80
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 24, 2011 10:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ar fi cam dificil sa ma joc cu camera pt a edita/sterge portiuni din filmulete. Totusi as putea folosi si HDwriter un soft de la Panasonic, doar ca e un soft destul de standard, care nu are prea multe optiuni de editare. (poti adauga text, transitions, split/cut video.....si cam atat. Cu asta am incercat si iese ok. Dar as vrea sa pot edita mai serios filmele, sa adaug si muzica, poze, modific luminozitate...etc....

Am incercat si pe Mac cu Handbrake sa convertesc m2ts to mp4, dar la fel imi iese Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Ian 24, 2011 10:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

m2ts este container-ul (fluxul de date video din interior este mpeg2 sau mpeg4)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marius_rg



Conectat la: 12 Iun 2006
Mesaje: 80
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 24, 2011 11:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ohh ok. O sa incerc si cu soft-ul asta sa vad daca se schimba ceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
marius_rg



Conectat la: 12 Iun 2006
Mesaje: 80
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 2:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am incercat si convertesc cu softul "super" din m2ts in mov si mp4, dar rezultatul e foarte ciudat. (imaginea nu e deloc fluida, se misca ff prost)

Deja nu stiu ce sa mai incerc sa-mi editez cu success filmele Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
marius_rg



Conectat la: 12 Iun 2006
Mesaje: 80
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 3:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am uploadat si o monstra pe net, sa vedeti mai clar despre ce vorbesc.
http://www.filehost.ro/1712282/20110111_163749_m4v/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Ian 25, 2011 6:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Avantajul acestui soft este tocmai evitarea conversiei. Incearca sa muti streamul video intr-un container mkv. Pentru asta trebuie sa selectezi in primul camp de sus mkv, iar in casuta cu optiuni video si audio bifeaza: Stream copy.
Pentru asta trebuie sa sti formatul video si audio in care inregistreaza camera pentru a selecta aceste formate in urmatoarele doua campuri de pe randul de sus (adica unde scrie 2. select output video codec si 3 select output audio codec).
Fisierul rezultat (mkv) poate fi rulat cu orice media player gen: popcornhour, egreat, hdx, etc.
Unele din aceste media playere pot rula direct fisierul m2ts.
Daca vrei editare video, cred ca cel mai bun soft este cel venit cu camera, Pinnacle, Sony Vegas randeaza ore (si de cele mai multe ori se blocheaza).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community