FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Amplificator simplu cu Mosfeti Laterali
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 11:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ampliful meu unde am observat prima data aceasta problema este clona sony ta-fa777es nu tocmai un amplificator foarte simplu sau prost gandita iar tranzistoarele toshiba nu pot fii problema ele fiind intre cele mai bune posibile.
experimentul a fost facut cu multi ani in urma cu o schema mai simpla doar iesire diferita unul pe mos altul cu bipolari,iar rezistenta emitor sau sursa identica ,aceleasi sursa de alimentare,reactie negativa,chiar si cablurile de legatura.
Mai tirziu intamplator am gasit un articol mai lung cand nu am fost foarte interesat de problema,(eram scufundata mental in altceva)si nu am mai citit totul atent doar concluzia ,asta a fost similara cu rezultatul obtinut de noi.

_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Ian 31, 2011 11:03 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
fojica



Conectat la: 01 Feb 2007
Mesaje: 136
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2011 1:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

katalin a scris:
Motivul pentru care am trecut la doua punti este obtinerea unor tensiuni mai echilibrate fata de masa.


multam frumos Katalin pentru informatie
te-am intrebat pentru ca acum ceva timp in momentul in care eu am facut trecerea inversa (de la 2 punti la 4 punti) am sesizat o imbunatatire a detaliului, e vorba de sunetele "din background", care dupa modificare le-am perceput mai bine/mai clar
poate are legatura cu faptul ca la 4 punti curentii de charging ai condensatoarelor de filtraj nu mai trec prin punctul de masa, la varianta cu 2 punti acel punct de masa fiind chiar priza mediana a trafului (sau punctul de unire a celor doua secundare daca sunt separate in trafo). altfel spus (teoretic cel putin) ar trebui sa fie un punct de masa mai "linistit" in varianta cu 4 punti
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5
Pagina 5 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community