FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Casti profesionale

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
alexu_81



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 6

MesajTrimis: Lun Dec 27, 2010 11:42 pm    Titlul subiectului: Casti profesionale Raspunde cu citat (quote)

Salutare.M-ar interesa si pe mine o pereche de casti profesioanale si nu stiu ce pot sa aleg.Eu as fi optat intre 2 fime diferite si anume Audio-Technica - ATH-D40fs detalii aici http://www.soundcreation.ro/casti-audio-profesionale-pentru-monitorizare-in-studio-cid47_1194/audio-technica-ath-d40fs-id1528.html si Sennheiser HD 380 Pro detalii aici http://www.video-s.ro/HD380_Pro.htm.Precizez ca bugetul ar fi de 400 ron.Astept pareri si sugestii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Dec 27, 2010 11:42 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Crist



Conectat la: 13 Noi 2008
Mesaje: 35

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 9:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ia audiotechnica fac produse mult mai bune decat sennheiser sunt mult deasupra sennheiser.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Crist



Conectat la: 13 Noi 2008
Mesaje: 35

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 9:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ia audiotechnica fac produse mult mai bune decat sennheiser sunt mult deasupra sennheiser.Am avut multe casti sennheiser si modele scumpe si ieftine sunt foarte proaste parerea mea pentru cat costa fata de alte marci ca pionner , audiotechnica , denon , beyerdinamic , m-audio , akg , ultrasone.... astia sunt marci net superioare sennheiser.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mariusica



Conectat la: 25 Apr 2005
Mesaje: 109
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 10:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu recomand ATH-D40fs, un raport pret-calitate bun, sunt multumit de ele. Am ezitat intre ele si un model Beyerdynamic la aceeasi bani.
_________________
"...It's the world's first electronic computer. Right now it's solving mathematical problems for the US Army, but who knows, someday a machine like this will check on your income tax..." :: 1960 promotional film about UNIVAC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Sharky



Conectat la: 10 Apr 2005
Mesaje: 638
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Feb 13, 2011 10:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am exact modelul tau de audiotechnica.

foliile de pe bureti se duc repede. Daca le tii pe gat ai grija sa te razi zilnic altfel o sa rupi folia. Laughing

Ca sunet mie imi plac, iar pretul nu mi se pare exagerat.
La partea de bas stau bine si totodata prost. Bine in sensul ca de sunat suna bine, desi basul e un pic lalait si umflat pt gustul meu. Asta pana cand incepi sa dai volum mare. La capitolul distorsiuni la volum mare stau prost. Daca e sa le dai un sinus intre 30-60Hz distorsiunile le simti f usor cu urechea, asa sunt de grosiere.

Mai posed si un senn hd25. La capitolul bas e mult peste. Basul nu e deloc lalait, e f dinamic, rapid, are si extensie. Distorsiuni nu se simt. Poti sa dai sinusuri de la 30hz in sus la volum periculos de mare si nu simti nimic. Chiar si daca le dai jos de pe ureche (e chiar recomandat la nivele mari) si dai sinus la 30hz la nivel mare nu auzi urma de baraiala cum se intampla la celelalte.

La partea de izolare senn hd25 e mult peste AT 40fs. AT nu are izolare mai deloc in schimb cu hd25 e mult peste, una doua simti ca s-a facut liniste.

AT au nevoie cat de cat de amplificare, in sensul ca nu merg conectate chiar la orice iesire. De exemplu senn hd25 suna aproape la fel la orice iesire, AT se cam pierde pe bas daca il legi la o placa de sunet onboard sau la un telefon. Nu am testat prea mult aspectul acesta ca nu m-a interesat, e doar ce am remarcat.

La capitolul ergonomie AT-urile sunt mult peste senn. Pur si simplu uiti ca le ai pe cap. Senn-ul in schimb iti apasa lobii urechilor si dupa 30min devine deranjant, dar asta cred ca depinde si de om.

Ti-am scris despre hd25 ca poate te ajuta, despre hd380 nu ma nici o idee cum suna/se comporta. Poate prinzi una SH la pret bun. In caz ca buretii sau cordeluta e intr-o stare nasoala se gasesc piese de schimb. La fel si pt AT.

Sper sa iti fie de folos.

_________________
????!!??!!?!?!?!??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
alexu_81



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 6

MesajTrimis: Lun Feb 14, 2011 10:44 am    Titlul subiectului: Casti profesionale Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru raspunsuri.M-am mai interesat si eu pe net si am hotarat sami iau ATH-D40fs.Nu le folosesc nici la un mp3player portabil nici la telefon......doar in casa la un reciver onkyo.
Oricum va multumesc pentru ajutor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community