FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ajutor ReVox B77 mk2
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
vladtm



Conectat la: 05 Feb 2006
Mesaje: 223
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 10:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

clauelf a scris:
Pacat ca stam departe, te-as fi putut ajuta cu o banda test facuta pe Revox 99 full track. Ascult putin mai tarziu cele 2 inregistrari, am multa treaba. Tinem legatura.

_________________
"Ambition is the last refuge of failure." - Oscar Wilde
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Feb 02, 2011 10:55 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
leevyou



Conectat la: 04 Oct 2009
Mesaje: 111
Locatie: Schaesburg MS

MesajTrimis: Mar Feb 15, 2011 12:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

clauelf a scris:
Ptr inceput as face urmatorul experiment:inregistrarea unui ton de 1 khz pe acest mag cu ajutorul programului Audacity care are generator de ton. Apoi as reda materialul inregistrat, iar iesirea mag-ului trebuie cuplata la intrarea placii de sunet a PC pe care ruleaza programul Visual Analyzer pus in mod XY osciloscop si vazut daca faza intre canale este de forma 0 sau / . Link-ul de unde se poate descarca programul:

http://www.sillanumsoft.org/download.htm

Eventual o poza cu figura in XY a benzii redate cu 1 khz.


Am si eu o rugaminte:
Pentru a reusii cat de cat calibrari corecte si nu "dupa ureche" am tot cautat o solutie la lipsa unui milivoltmetru. Se pare ca solutia este softul pe care cu bunavointa ni-l-ai indicat mai sus. Problema mea este ca nu stiu cum sa calibrez corect acest soft. Am incercat dar cu rezultate indoielnice sa-l calibrez dupa o caseta inregistrata cu ton de 333hz tras pe un deck JVC cu 3 capete la care sunt sigur ca nu s-a umblat dar trebuie sa ma bazez pe VU-metrul deck-ului pentru a stabili punctul de 0db cea ce este cam dubios. Rog o sugestie pentru calibrarea Visual Analizer. Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community