FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Yamaha SW1000XG

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 05, 2010 12:17 pm    Titlul subiectului: Yamaha SW1000XG Raspunde cu citat (quote)

Unul din cele mai tari device-uri PCI facute vreodata:

http://www.yamaha.com/yamahavgn/CDA/ContentDetail/ModelSeriesDetail/0,,CNTID%25253D1541%252526CTID%25253D207700%252526LGFL%25253DY,00.html

Astazi mi-a sosit, revin cu impresii !

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mar 05, 2010 12:17 pm    Titlul subiectului: Mitica




YamahaSW1000XG.jpg
 Description:
 Filesize:  180.49 KB
 Viewed:  260 Time(s)

YamahaSW1000XG.jpg


Sus
aaddrryyss



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 335
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 3:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Absolut de acord cu tine, insa...de ce ai luat-o tocmai acum?

In sensul ca ma entuziasmam la ideea placii asteia acum 10-11 ani cand citeam articolele lui Marius Ghinea in Chip, acum 5-6 se dez-entuziasma chiar el cand constata ca vremurile au luat-o binisor inaintea placii...

Ma rog, inca se poate face treaba bunicica cu ea, iar daca ai luat-o la pret de chilipir...

_________________
Speed Limit : Infinite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 3:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aaddrryyss a scris:
Absolut de acord cu tine, insa...de ce ai luat-o tocmai acum?

In sensul ca ma entuziasmam la ideea placii asteia acum 10-11 ani cand citeam articolele lui Marius Ghinea in Chip, acum 5-6 se dez-entuziasma chiar el cand constata ca vremurile au luat-o binisor inaintea placii...

Ma rog, inca se poate face treaba bunicica cu ea, iar daca ai luat-o la pret de chilipir...


Am luat-o la un super-pret.
Nu vad de ce nu ar face fata cu brio si astazi, in ceea ce priveste partea MIDI. Calitatea sample-urilor si mai ales a DSP-urilor consider ca umileste si astazi foarte multe solutii hardware, nu mai vorbesc de multe pe software ! Wink

Singura problema este ca ultimele drivere dezvoltate sunt pentru Windows XP. Din nefericire nu merg in Vista, dar insa merg foarte bine in Windows 7.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aaddrryyss



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 335
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 4:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inseamna ca esti un om fericit. Spor la dat la clape...
Frumoasa surpriza cu 7-le.
Daca nu e secret, imi (ne) spui si cu cat ai achizitionat bijuteria? Doar de curiozitate...

_________________
Speed Limit : Infinite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 4:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aaddrryyss a scris:

Frumoasa surpriza cu 7-le.

Si eu am fost placut surprins de acest lucru

Daca nu e secret, imi (ne) spui si cu cat ai achizitionat bijuteria? Doar de curiozitate...


la circa 300 RON cum ti se pare ?

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 4:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

apropos, daca prind iarasi gust de facut muzici, probabil ca o sa urmeze si un tone-generator extern, cine stie ? Wink
_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aaddrryyss



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 335
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 09, 2010 11:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Referitor la drivere...SW1000XG probabil e printre putinele chestii care au apucat sa mearga incepand de la Win95 si pana la 7...(ma rog, cu posibila exceptie a lui Vista).

Nu pot spune acelasi lucru de exemplu despre M-Audio Revolution 7.1-le meu, care n-a avut niciodata drivere pentru Win98, in Me imi mergea execrabil, in XP brici, in Vista a fost cosmar iar in 7 schioapata (cu drivere de XP64 bit!!!).

Pretul e intr-adevar incredibil. Nu mai stiu exact cat costa de noua la vremea ei, insa pare cam la 10% din nivelul ala.

_________________
Speed Limit : Infinite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 09, 2010 11:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aaddrryyss a scris:

Pretul e intr-adevar incredibil. Nu mai stiu exact cat costa de noua la vremea ei, insa pare cam la 10% din nivelul ala.


la vremea ei - undeva la 5-600 de lire (englezesti)

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
leeoo



Conectat la: 16 Feb 2011
Mesaje: 5
Locatie: București

MesajTrimis: Joi Feb 17, 2011 12:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
aaddrryyss a scris:

Pretul e intr-adevar incredibil. Nu mai stiu exact cat costa de noua la vremea ei, insa pare cam la 10% din nivelul ala.


la vremea ei - undeva la 5-600 de lire (englezesti)


Nu neapărat, eu am dat pe ea vreo 500 DM, Și încă o mai folosesc DIN PLIN! Sub W7. Nu și sub Linux, cei de la Yamaha, după ce că nu fac drivere compatibil, nici nu dau specificațiile, măcar să le facă alții.
Placa e SupeTare! Mai ales, cum poți trage intern din MIDI în audio la nivel digital, dar... și reverbul conținut pe placă merită toți banii. De fapt e același chip de reverb dintr-un mixer temeinic, O1V, parcă, sau așa ceva... Intrarea audio nu mai e chiar de actualitate, suportă doar 16 biți, însă partea de MIDI și efectele hardware sunt impecabile și azi. Noroc că s-a potrivit să le iasă cu driverele de XP și la W7, altfel trebuia aruncată micuța, sau ținut XP în continuare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community