FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cateva intrebari legate de viniluri

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
pleonasmaticul



Conectat la: 14 Ian 2011
Mesaje: 6

MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 11:46 pm    Titlul subiectului: Cateva intrebari legate de viniluri Raspunde cu citat (quote)

Salutare!
Am cateva nelamuriri legate de discurile de vinil, asa ca de incepator ce sunt.

In primul rand mi-am luat o perie de carbon Monacor de pe piata romaneasca. Ce am observat este ca e orice numai antistatica nu.
Obisnuiesc sa dau drumu vinilului sa se invarta si sa pun peria pe el pret de aprox. 10 secunde pentru a strange praful sau scamele, si abia apoi sa il ascult. In momentul in care scot vinilul, il scot cu tot cu pasla de la pickup pe care sta (apropo, cum ii zice in romana?). Intrebarea mea ar fi: procedez bine stergand placile in timp ce se invart pe pickup? Voi cum procedati?

Alta dilema pe care o am acum si cea mai importanta: astazi am primit vinilul cu Pink Folyd The Wall cumparat de pe ebay (toate pana acum mi le-am luat de noi); acum eu stiu ca ele sunt din 1979 si ca nu mai sunt chiar noi, insa discurile arata foarte foarte bine. La ascultare insa, am parte nonstop de click si trosc. Sad
Ma tot gandesc sa le curat ca poate ajuta. Voi ce parere aveti? Am alcool izopropilic si apa distilata deci as putea sa fac acel mix minune pentru curatat... Vreo sugestie cum sa le curat (am citit topicul despre curatat discurile si nu stiu daca sa imi iau un Knosti ca-i cam scump si nu stiu daca imi trebuie).

As vrea sa stiu parerile voastre!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 11:46 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 29, 2011 9:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, discul se sterge de praf in timp ce se invarte pe platan. Se pozitioneaza peria la un unghi de 100/120 de grade fata de axa discului, astfel ca praful sa se stranga dinspre centru spre exterior (constructorii periilor recomanda invers insa eu prefer asa). Daca scoti discul de pe platan cu tot cu slip mat (nici eu nu stiu cum se spune in romaneste, nu cred ca exista termen) inseamna ca discul este foarte incarcat electrostatic, peria de carbon fiind inutila. Din pacate nu-l poti descarca decat spaland discul cu o masina de spalat dedicata (nu ma refer la kit-ul Knosti ci la cele automate, cu vacuum...Clearaudio, VPI, Loricraft, cu preturi intre 700 si 3500 de euro) sau de-electrizandu-l cu un pistol special, numit Zerostat, special pentru viniluri care costa de la 50 de euro in sus.
Asa zisele scame si pocnituri care se aud sunt in mare parte din cauza zgaraieturilor, care din pacate sunt ireversibile. La originea lor sunt folosirea acelor uzate, folosirea manuala a bratelor de pick-up, brate neechilibrate corespunzator, in general folosirea unor pick-up-uri vechi low-end.
Eu in locul tau nu as mai cumpara discuri second hand pe nevazute/neascultate, rezultatul fiind ce ai patit tu. Un The Wall original neascultat, prima editie nu il da nimeni decat pe (foarte) multi bani, la cateva zeci de euro nu se va gasi decat ce ai cumparat tu.
Eu am avut unul in aceeasi stare si l-am facut cadou, nu m-am permis sa cer bani pe el.
Dupa cum vezi viata unui vinilist nu e usoara. Oricum, welcome to the club si nu ezita sa ceri sfaturi atunci cand ai nevoie...

_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pleonasmaticul



Conectat la: 14 Ian 2011
Mesaje: 6

MesajTrimis: Joi Feb 17, 2011 10:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsuri (si pentru bun-venit Smile )
Pana la urma am luat situatia de coada si am incercat kit-ul Knosti pe acel The Wall; pot spune ca a facut minuni. Daca dupa primele 10 secunde oprisem "auditia" prima data, curatarea cu Knosti a adus discurile intr-o stare foarte buna si le-am ascultat cap-coada.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 18, 2011 3:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai avut noroc, inseamna ca pacaniturile nu erau cauzate de zgaraieturi ci de electricitate statica. Daca kit-ul K a reusit asta imagineaza-ti ce face o masina amintita mai sus... Very Happy
_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community