FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Boxe Mission M35i
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Iul 21, 2010 2:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

paulmircea a scris:
Ma masurat woofer-ele in parte si nu sunt de 8 ohmi... sunt de 4 ohmi .Doar difuzorul de medii este de 8 ohmi. Nu sunt sigur daca am folosit acelasi multimetru dar sunt sigur ca am folosit acelasi model de multimetru.Si pana acum le-am masurat cu 2 aparate si acelasi rezultat...deseara am sa iau imprumut al 3-lea aparat..sa vad! Statia pe care o folosesc( un final Sony TA-N55ES) suporta 4 ohmi fara probleme...dar imi este teama sa nu am impedanta mai mica de 4 ohmi la boxe..!
Multumesc pentru interesul aratat!
Ceea ce masori cu multimetrul la bornele unui dif este rez. bobinei difuzorului in curent continuu, iar ceea ce masori cu multimetrul la bornele boxei este rezistenta bobinei(lor) din filtrul woofer-elor + rez. bobinei difuzorului in curent continuu pt. ca prin filtrele difurilor de medii si inalte NU trece nimic de cond.. Nu este impedanta boxei si nu este nici "rez." boxei. Relevanta acestei masuratori este nula. Impedanta specificata de producator este "nominala" si pur informativa pt. ca impedanta unei incinte oricum nu este constanta pt. tot spectrul de frecv. si NU se masoara cu multimetru ci cu tester specializat (vezi poza de mai sus)! Producatorul a avut bunul simt sa specifice ca impedanta (nu suma de rez. pe care o tot masori tu) are un min. la 3.6ohmi si daca masori CORECT impedanta este f. posibil sa ajungi la acelasi rezultat cu fabricantul. Faptul ca ai masurat o data 3.6ohmi si alta data 2.7ohmi poate fi pus pe seama diferentelor din sonde, aparate de masura, poate chiar o baterie mai slaba Rolling Eyes si repet nu ai masurat impedanta ci o suma de rez. in cc... Si amplificatoarele sunt cotate pt. o impedanta nominala: asta nu inseamna ca daca suporta 4 ohmi fara probleme, la 3.9ohmi vor crapa. De fapt boxele care sunt cotate 4 ohmi este f. posibil sa aiba minime de impedanta sub 2ohmi si totusi (unele) amplificatoare ce duc min. 4 ohmi sa le piloteze fara probleme Wink pt. ca acel min. nu este pe toata banda de frecv. ci doar intr-un loc (bine, daca proiectantul filtrelor si-a facut cat de cat treaba)!
shambala a scris:
Daca ambele woofere sunt de 4 ohmi si sunt legate in paralel, inseamna ca impedanta incintei va fi de aprox. 2,7-3 ohmi (se aduna Rdc de la bobina serie), dar ramane totusi extrem, chiar periculos de mica.
Revenind la aceste boxe, woofer-ele trebuie sigur legate in paralel (legarea lor in serie nu are niciun avantaj acustic si cu atat mai putin economic) si chiar daca individual sunt de 4 ohmi si ce ai masurat tu la borne este 2.7ohmi este f. probabil ca impedanta incintei in spectrul bass-ului (NU pe toata banda de frecv.) sa aiba acel min. de 3.6ohmi. Tweeter-ul se atenueaza in 99.99% din cazuri cu o rez. serie de obicei inainte ca semnalul sa intre in filtru si aduce impedanta in zona inaltelor chiar peste 8 ohmi in cond. in care tweeter-ul este de 4 ohmi!!! Daca a trebuit atenuat si midrange-ul, impedanta in zona mediilor sigur e peste 8 ohmi cu un dif de 8ohmi. Asa ca una peste alta, impedanta nominala poate fi considerata fara probleme "8ohmi cu un min. de 3.6ohmi"!
Acuma ca statia se incalzeste mai tare decat trebuie (ai vrut sa spui poate mai tare decat inainte ca altfel de unde stii cat trebuie sa se incalzeasca?) si ai impresia ca o boxa suna mai "murdar", mai infundat poate veni din cu totul alte surse decat impedanta boxei: daca ce ai masurat inainte era 3.6ohmi si acum e 2.7ohmi, daca ar fi problema de impedanta si nu de metoda de masurare ar insemna doar ca bobina(ele) din filtrul woofer-elor sa aiba brusc un dcr mai mic decat au avut inainte si asa ceva ar fi putin probabil Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Iul 21, 2010 2:56 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Iul 21, 2010 3:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

marco polo a scris:

Acuma ca statia se incalzeste mai tare decat trebuie (ai vrut sa spui poate mai tare decat inainte ca altfel de unde stii cat trebuie sa se incalzeasca?)


poate se incalzeste mai tare pentru ca acum afara sunt vreo 35 grade iar in casa la tine sunt vreo 27-30 de grade, ceea ce poate avea ca efect supraincalzirea amplificatorului.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Iul 21, 2010 3:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cresterea temp. ambientale poate fi si cauza sunetului mai ciudat pe care il reclami !!! mai ales in zona basiilor care este afectata cel mai tare de variatiile de temp.
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
paulmircea



Conectat la: 16 Iul 2010
Mesaje: 39
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Iul 22, 2010 12:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos tuturor pt. raspunsuri,(mi-au fost de un real ajutor) in special lui marco polo si lui diy-audio! Pot spune ca m-am linistit!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 22, 2010 12:08 pm    Titlul subiectului: a Raspunde cu citat (quote)

legarea difuzoarelor , mai ales cele de bas , nu se poate face in serie , pentru ca apar decalaje pe bas , iar ele cresc proportional o data cu scaderea FR .

diferentele mari de impedanta in functie de FR duc doar la un control anevoios al difuzorului de catre amplificator .

cit despre modificarea rezistentei in gol de la 3.6 la 2.7 poate aparea doar in urma folosirii unor puteri mari - sau eventual a unui curent continuu care poate duce la suntarea bobinei , sau bobinelor de pe filtru , chiar si a bobinei din difuzor .
in cazul tau doar la filtre pot fi probleme atita timp cat toate difuzoarele au aceelasi omaj , dar este putin probabil sa se fi intamplat asa ceva .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Vin Feb 18, 2011 6:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Statistic , rezistenta in curent continu a unui difuzor [adica cea masurata ] Re este mai mica decit impedanta nominala ; acuma depinde de producator , la ce frecventa masoara impedanta cind o scrie pe difuzor ; normal se masoara la 1000 Hz ; in medie , Re este mai mic ca Z in raport de 1.25 . Varianta ca Z este 8 omi si la masuratoare iese 4 omi , mie unul mi se pare cam aiurea .
Acuma eu am patit acesta trasnaie , cu un set de spate , alt brend . Pe ele scria 6 om si cind am masurat a iesit 3 om ; am visat si eu idei diferite , dar cind le-am masurat diagrama de Z , asa era . Cred ca la fabrica le-au incurcat ; este singura explicatie .

De ce nu se pot pune in serie ? evident , fazate corect .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
Pagina 3 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community