FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Probleme cu legatura dintre amplificator si sursa

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bolosicubolo



Conectat la: 03 Noi 2009
Mesaje: 7
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Feb 18, 2011 6:47 pm    Titlul subiectului: Probleme cu legatura dintre amplificator si sursa Raspunde cu citat (quote)

In ultimul timp am avut porbleme cu unul dintre canale, volumul scadea spre zero din cand in cand si se aud niste pocnituri, probabil fragmente la volum normal, dand senzatia ca incearca sa-si revina. Am incercat sa inversez mufele RCA (care vin de la sursa, PC), sa inversez cablurile care merg spre boxe si am ajuns la concluzia ca boxele (ma gandeam la filtre, fiind ceva mai vechi), cablul si placa de sunet merg pe ambele canale; a ramas amplificatorul ca si vinovat pe care l-am schimbat acum 2 zile cu un Harman Kardon PM655 Vxi second hand.

Mi-au trebuit 5 min si am trecut de vreo 2 ori print toate intrarile pana am prins intrarea de tuner sa mearga la volum normal; in cateava minute volumul a scazut iarasi si se aude ca si cum ai face scratch pe un pick-up incercand sa isi revina. Diferenta e ca acum asta se intampla pe amandoua boxele in acelasi timp sau pe rand.

Mi-am luat un cablu nou RCA cu mufe de culoare aurie si cabluri ceva mai groase si la fel. Nimic nu pare sa functioneze, cu toate ca in ziua in care mi-a venit cablul nu au mai fost probleme.

Ca si rezolvare se pare ca merge sa schimb sursa cam 1-2 secunde si sa revin si nu mai am probleme, poate o ora, poate 5 dupa care iarasi.

A mai ramas sa schimb placa de sunet (dar nu am bani acum) sa vedem poate asta e problema cu toate ca nu mai inteleg nimic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Feb 18, 2011 6:47 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community