FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cum imi fac un capac pentru o carcasa?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
calind



Conectat la: 23 Mar 2009
Mesaje: 59
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Mar 15, 2011 8:23 am    Titlul subiectului: Cum imi fac un capac pentru o carcasa? Raspunde cu citat (quote)

am nevoie sa inlocuiesc un capac de la o carcasa. in principiu trebuie sa fie o bucata de tabla neindoita, cu niste fante pt. aerisire si pe care o s-o vopsesc. de unde iau tabla? gasesc in Iasi un loc unde sa dau gaurile si sa arate omeneste (CNC)?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Mar 15, 2011 8:23 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Mar 15, 2011 11:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca gasesti - dar la un pret omenesc - te rog sa imi spui si mie caci si eu as vrea sa fac vreo doua.
_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Mar 15, 2011 2:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala a scris:
........ - dar la un pret omenesc - ..........


buna asta.......Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Mar 15, 2011 2:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu te mira - acum vreo 2 ani mi s-a cerut pentru decuparea unor fante de aerisire un pret apropiat de al unei carcase italiene complete ...

A se tine seama ca dupa frezarea pe cnc se impune si vopsirea - nu merge sa mai dai niste gauri intr-un capac fara sa i se distruga irecuperabil vopseaua.

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Mar 15, 2011 3:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stiu - tocmai de aceea am gustat ironia !!!!
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Mar 15, 2011 3:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala a scris:
Nu te mira - acum vreo 2 ani mi s-a cerut pentru decuparea unor fante de aerisire un pret apropiat de al unei carcase italiene complete ...

da ce ii facea de banii aia,o lua la manuela cu pila de bijutier sau ce Laughing
tipic romanesc,nu avem dar aducem cumva(nu avem cu ce face dar gasim o solutie)(niciodata nu spun NU ,banii sunt maculatura) Very Happy

daca trebuie sa se potriveasca intr-un loc anume,o solutie ieftina dar care implica ceva munca este taierea unei table cat mai moale la dimensiuni iar gaurelele de aerisire facute prin decuparea unei fante mari in zona necesara si lipirea electrica in puncte a unei site metalice si vopsirea lor cu un spray de calitate
Eu asa procedam.Mai nou prefer sa iau carcasele de la alte trancote defecte Very Happy ,dar nu este solutie in acest caz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Mar 15, 2011 10:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CBI - vazut ceva asemanator facut de un rus.
Exact cum ai spus, a decupat o bucata mare din capac dar in loc de plasa a completat cu o alta tabla cu gaurele - clar preluata de la alt capac de la alt aparat.
Si le-a lipit pur si simplu cu rasina - pe dedesubt arata cam odios, pe deasupra ... hm, asa si asa - vopsit cu spray gri-metalizat.
Departe totusi de orice ar putea accepta un posibil client al unui aparat mai serios.



DSCF63431.JPG
 Description:
 Filesize:  84.88 KB
 Viewed:  87 Time(s)

DSCF63431.JPG



_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
calind



Conectat la: 23 Mar 2009
Mesaje: 59
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 12:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu sint rele deloc ideile, cu ceva rabdare cred ca poate sa iasa ceva ok.

tabla de unde pot sa iau?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 12:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca te referi la tabla deja decupata - de la aparate destinate casarii /dezmembrarii.
Pt mine problema este ca sunt mult mai subtiri decat as vrea eu.

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community