FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Triangle Magellan
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
johndoe21ro



Conectat la: 09 Feb 2010
Mesaje: 89
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Feb 14, 2011 4:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
johndoe21ro a scris:
Nu cred ca se compara Dyna cu Triangle la amplificare.


Nu se compara de ce: au alta forma, culoare ? Sunt mai urate, miros urat ?
Nu este cazul sa generalizezi. Este strict parerea ta ! Crede-ma, nici unul dintre noi nu are autoritatea sa numeasca ca produsul x este mai ok decat produsul y.
Poate fi numai o chestiune de gust. Atat si nimic mai mult !


Si in plus de asta nu cred ca am afirmat vreodata suprematia vreunei marci. Ma confunzi cu cineva, pesemne. Dimpotriva gustul este cel care dicteaza totul. Din punctul meu de vedere si Triangle si Dynaudio sunt niste marci extraordinare. N-oi avea experienta multa dar stiu sa rationez si am bun simt. Nu cred ca am atacat pe nimeni sau gusturile cuiva iar daca pe un forum nu-ti poti spune nici macar parerea fara sa sara cineva in sus, pacat de acel forum si de membrii sai.

_________________
Usher Be-718 + Jeff Rowland Concerto + Weiss DAC2 + Audioquest Volcano DBS 72V + Audioquest NRG-5 + Aavik Rack & Nordost Pulsar Points + Omicron Gold SE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Feb 14, 2011 4:36 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 14, 2011 5:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

johndoe21ro a scris:
Si in plus de asta nu cred ca am afirmat vreodata suprematia vreunei marci. Ma confunzi cu cineva, pesemne. Dimpotriva gustul este cel care dicteaza totul. Din punctul meu de vedere si Triangle si Dynaudio sunt niste marci extraordinare. N-oi avea experienta multa dar stiu sa rationez si am bun simt. Nu cred ca am atacat pe nimeni sau gusturile cuiva iar daca pe un forum nu-ti poti spune nici macar parerea fara sa sara cineva in sus, pacat de acel forum si de membrii sai.



De acord.
Scuze, daca am mers prea departe !

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Lun Feb 14, 2011 8:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
hersorin a scris:

Din acest motiv am cerut si un Moon chiar daca nu a fost in aceeasi clasa cu boxele .


adica? sim 3.3 e cam 3500 de eur la lista, duetto tot asa...
poti fi deci mai explicit cu afirmatia ta, ca altfel iar o dam in povestea vorbei!
multumesc.

PS: sincer, triangle seriile mai bune, merg bine pe lampi, din ce am constatat eu...

apoi, daca chiar vrei sa afirmi ceva legat de clasa, ei bine, atoll si moon CLAR nu sunt in aceesi clasa!

ca unele se potrivesc mai bine cu altele e altceva, insa atoll este o firma departe de highend dupa parerea mea... dar nu este greu de verificat...


Nu stiu ce preturi sunt in Romania dar un Moon 3.3 costa 2700 euro si daca il cumparam chiar mai putin iar o pereche de Magellan Duetto costa 4200 euro.
Si mie tot cu lampi imi place Triangle din acest motiv am luat si Unison.
Eu in auditia pe care am reusit sa o fac am vrut sa vad citeva diferente intre seriile de la Triangle deoarece nu eram sigur de ce auzisem ici colo. Acum am reusit sa le pun una linga alta.
Ca fapt divers nu mi-a placut sunetul Triangle nici cu Moon nici cu Atoll dar a iesit foarte bine la iveala diferenta dintre gamele Genese si Magellan chiar daca nu au sunat pe gustul meu.
Nu e Triangle nirvana audiofila , dar pentru buzunarul si pentru gustul meu sunt cei mai buni.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Lun Feb 14, 2011 9:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hersorin a scris:
Nu stiu ce preturi sunt in Romania dar un Moon 3.3 costa 2700 euro si daca il cumparam chiar mai putin iar o pereche de Magellan Duetto costa 4200 euro.


La Yura Duetto costa 3598 euro( eu n-am inteles preturile astea, daca era si cu zecimale era mai beton). Asa ca vino in Romania si cumpara.
Ciudat ca Moon-ul era mai ieftin. Era ceva demo, probabil.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Lun Feb 14, 2011 9:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acele preturi se numesc preturi psihologice.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Lun Feb 14, 2011 9:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu mi-am invatat lectia si pina nu audiez cum vreau eu pe ce vreau eu si ce muzica vreau eu nu cumpar nimic. Am luat teapa de rigoare la inceput , mai bine nu mai dau nume sa nu iasa scandal.
Oricum cred ca la anu cumpar ceva Magellan.
Si acum imi pare rau ca am ratat o pereche de Magellan Cello cu 1800 euro, ce dobitoc am fost Crying or Very sad .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Lun Feb 14, 2011 9:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce nume? Dealer sau brand?
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Lun Feb 14, 2011 9:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Brand
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 2:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hersorin ai ascultat ceva din seria noua SE? sau numai sw2?
_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 6:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hersorin, daca-ti place combinatia pe care ai reusit s-o connstruiesti, e bine, in final asta-i cel mai important, ptr. ca tu asculti instalatia zi de zi, si nimeni altul.
In legatura cu Moon, seria 3.3, trebuie precizat urmatorul lucru: amplificatorul poate fi comandat "simplu" (cu intrari RCA), sau, optional cu intrari XLR (alt pret), si/sau cu DAC integrat (DAC identic cu cel al CD playerul 3.3), evident, iarasi la alt pret. La fel: pretul difera si in cazul playerului in functie daca are sau nu si iesiri balansate.
Moon, si asta s-a mai scris aici, sunt faimoase si dpdv al neutralitatii sunetului, iar acest lucru trebe luat in considerare cind legi boxe de ele. Probabil ca din cauza boxelor Triangle (ai afirmat mai de mult ca fiind mai tipatoare de felul lor), combinatia asta nu ti-a placut si ai preferat ca sa fie domolite de Unison.
Combina boxe Sonus faber (chiar modele mai ieftine) cu electronice Moon, si garantat, te lasa cu gura cascata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5
Pagina 5 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community