FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Amplificator PANDA

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
luk234



Conectat la: 21 Oct 2009
Mesaje: 131
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 17, 2010 4:18 pm    Titlul subiectului: Amplificator PANDA Raspunde cu citat (quote)

In sfirsit un obiectiv mai vechi a fost atins,amplificator pe lampi.
Dupa ce am ascultat fel de fel de amplificatoare chinezesti pina in 1500euro,(cele mai accesibile lampase dupa cele manufacturate la noi) am avut norocul sa gasesc la vinzare acest lampas facut de dl. Panaitescu . Nu am mai zabovit ca in alte imprejurari cind am avut de facut o noua achizitie si multumita concursului fostului proprietar il am in ...ograda.
Realizarea dlui Panaitescu este de exceptie, tehnic si aspect. Desen sobru,simplu, usor vetust cum ii sade bine unui Lampas.
Ce treaba face e o intreaga poveste. L-am ascultat citeva zile si inca nu am descoperit tot.
Ca trasaturi generale insirui citeva:
-2x50w, PP, 8Ohm,
-6P3C-E lampi finale
-latime in standardul 435, 22 kg.
Caracteristica sonora principala, dupa mine, este sound-ul absolut neutru , necolorat. Singurul aspect care te duve cu gindul la lampa sunt vocile, foarte clare, rotunde si o idee mai in fata.
Are o vigoare neobisnuita pentru 50watt, incintele pe care le impinge sunt quantum 709, 93db. Potentiometru Alps pus la ora 11-11:30 face ca 60 metri patrati sa fie mult prea mici. Tot spectrul pe care il mai aud eu este bine garnisit cu tot ce trebuie, viteza e surprinzatoare pentru un lampas, nu reusesc sa dau de vreun zgomot, nu se inneaca la saxofon si trompete, contrabasul si ghitara bass nu coboara ele si armonicele lor pina unde l-ar putea pune in dificultate pe acest monstrulet muschiulos dar extrem de atent cu detaliile.
Singurul neajuns este ca trebuie sa regindesc tot aranjamentul odaii in care sunt" ingramadite " jucariile.
Home-cinema va ramine separat, centrat pe DSP Z9 iar sistemul stereo centrat pe acest PANDA trebuie inserat in peisaj, eu unul ma vad depasit de situatie
Very Happy.
Astept sugestii de la cei care au avut aceiasi problema a integrari celor doua sisteme in acelasi spatiu-timp.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Oct 17, 2010 4:18 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
luk234



Conectat la: 21 Oct 2009
Mesaje: 131
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 17, 2010 7:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uitasem o caracteristica importanta, cimpul sonor dintre incinte este umplut extraordinar de bine, imaginea stereo este naucitoare, practic nu poti localiza incintele in spatiu daca ai ochii inchisi. Soundstage foarte larg cum ar veni Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 17, 2010 8:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru obiect.
La vremea aparitiei am fost si eu curios cum se comporta dar nu am avut niciodata ocazia.
Si mai mult ma bucur pentru tine ca iti place Smile

P.S. Dar daca citeai mai cu atentie pe forum ar fi trebuit sa iti dai seama ca lampa nu e buna, "ca coloreaza" Smile (eu ma amplific tot cu un obiect cu lampi, cu regret trebuie sa admit ca ma aflu in aceeasi eroare ca si tine)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Dum Oct 17, 2010 8:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hai ca eu am un amplificator aproape universal Mosfet si lampi (Unison Unico SE) dar tot de pe forum am citit ca hybridele nu sunt bune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 17, 2010 8:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uitasem - niste poze cu ampul poti pune?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
luk234



Conectat la: 21 Oct 2009
Mesaje: 131
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 17, 2010 9:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Domnujim, citesc de regula atent Very Happy . Asta nu inseamna ca tre sa cred tot ce citesc ! Dar daca toata lumea zice ca....coloreaza...fie ce-o fi, va trebui sa traiesc in eroare.
Poze sunt in anuntul de publicitate al domnului Hifidoc.
Am sa va invit sa-l auziti cind am sa reusesc o buna implementare...geografica a sistemului stereo in odaie. Deocamdata nu sunt multumit, e inca pe genunchi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Oct 17, 2010 10:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Au vreun site de prezentare cei care fac aceste amplificatoare.Se pot vedea, asculta?Ma gandesc ca nu e unicat.E singurul model cu destinatie hi-fi?
_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 17, 2010 11:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca nu ma insel, pe vremea cand Momolo vorbea despre acest amp pe forumul lui, a mentionat ca producatorul a renuntat din cauza lipsei rentabilitatii si a decis sa se concentreze pe productia de ampuri de chitara.
Dar e posibil sa ma insel Smile

luk234 - oricand iti va fi tie comod, o ascultare m-ar bucura tare mult.
Pana atunci - sa-ti traiasca!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 18, 2010 12:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

- http://www.google.ro/search?hl=ro&source=hp&q=amplificator+dominance&meta=cr%3DcountryRO&btnG=C%C4%83utare+Google
- http://www.hifi-stereo.eu/forum/viewtopic.php?f=1&t=229&p=3616&hilit=panda#p3616
- http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?p=242816&sid=be9697f150dfbe961aaddb4c8e38a4a1
- http://www.netxpert.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=38&Itemid=34

(desi se apare ca prin linkurile alea apare un amp "putin" diferit).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 18, 2010 11:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

domnujim, Dominance este intr-adevar un alt amplif al D-lui Panaitescu (SE, 5Wpc). Ar fi interesante niste poze cu "jucaria" PP din acest topic !
_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
panda379



Conectat la: 25 Noi 2005
Mesaje: 21
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 18, 2010 8:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

buna seara tuturor;este adevarat ca nu am postat de mult timp,dar promit ca nu se va mai intampla! DOMINANCE este marca inregistrata la osim se aproape 2 ani,si sub aceasta sigle produc de atunci.sincer nu as avea nici o problema sa produc si echipamente hi-fi,dar nu cred ca exista inca o piata in romania deocamdata.modelele realizate pana acum au fost fie la comanda,fie din proprie initiativa,si toate s-au vandut destul de repede.incerc sa deschid un subiect care suna cam asa;cum ar trebui sa arate un asemenea amp.in ce configuratie,putere etc si un pret maximal.posibilitati sant fara doar si poate de realizare,chiar in serii ceva mai mici,dar evident ca totul depinde de cerere.de asemenea cam unde sa se opreasca designul[pt ca asta poate ridica f mult pretul]sau poate ca ar fi mai rentabile niste chituri,etc .astept propunerile voastre si promit ca voi fi cat se poate de receptiv.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Oct 18, 2010 9:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cel care s-a vandut pe forum ce pret a avut initial?Arata foarte bine.A fost serie mica sau la comanda?As prefera un design cat mai simplu, dar solid si eficient.Daca ceea ce ati relizat s-a vandut destul de repede, inseamna ca o tentaiva de piata hi-fi ar exista.
_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
panda379



Conectat la: 25 Noi 2005
Mesaje: 21
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 18, 2010 9:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

a fost o comanda.l-am facut cred ca acum 3 ani.clientul a vrut potentiometru cu motorizare si telecomnda pe volum-asta a ridicat un pic pretul.daca imi amintesc bine cred ca s-a vandut cu 800 euro.am deschis un topic nou CUM AR TREBUI SA ARATE UN AMP PE TUBURI CONSTRUIT IN ROMANIA.astept sugestiile d-tra.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
luk234



Conectat la: 21 Oct 2009
Mesaje: 131
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 10:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Reanimez acest subiect cu niste observatii interesante, zic eu.
Exista in folclorul audiofil ideea ca lampile de productie contemporana nu se ridica la nivelul celor de acum citeva decenii.
Probabil ;spun asta pentru ca pe amplificatorul Panda am tot incercat lampi. Referinta insa a aparut cind l-am echipat cu lampi TAD 6l6 gc-str. Contemporane. Nu au nicio legatura cu NOS-uri, cu Silvania cu JJ sau cu cele rusesti. Parca am alt amplificator , de 2-3 ori mai scump.
Inca nu am pus WE dar nu cred ca se mai poate face ceva in plus. Ca sa nu ma mai prostesc frecind in socluri alte lampi ,sau sa fiu supus tentatiei , TAD-urile sunt singurele care au ramas in casa.
DomnuJim, nu am uitat de solicitarea ta de a arunca o ureche, sa mai incaleazca un pic afara , daca pruncul meu iese in curte noi baietii putem asculta in voie Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community