FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Bass reflex vs cabinet inchis
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 24, 2010 10:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in afara cazului cand se refera la aparatul de aer conditionat. ...corect! Very Happy
_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Iun 24, 2010 10:11 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 30, 2010 12:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

blue a scris:
diy-audio a scris:
rueful.in.stars a scris:
Cele cu membrana pasiva nu intra la categoria incinte inchise.
Sunt o clasa speciala.


da, asa este, eu as spune insa ca este un caz particular de bass-reflex, in care rezonatorul nu e acel tub ce o membrana pasiva (un difuzor fara magnet si bobina).
Care ar fi avantajele si dezavantajele acestui caz paricular, intreb acest lucru deoarece chiar am asemenea boxe, multumesc


Avantaje:
- se pot folosi membrane pasive care echivaleaza cu tuburi BR impractic de realizat ca atare (uriase)
- de aici, prin design adecvat, se poate creste semnificativ eficienta pe bas si in volume de incinta mai mici ca la BR clasic (mai mult bas dintr-o incinte mica)
- se elimina "port chuffing" adica zgomotul facut de aerul care circula printr-un port de BR la viteze mari.

Dezavantaje:
- deoarece contributia rezonatorului la sunetul total este, in general, mai mare, raspunsul tranzitoriu este mai slab ca la un BR normal (depinde, evident, de design si implementare: este un trade-off intre calitate si cantitate).
- cost (o membrana pasiva de calitate e de obicei o versiune a difului de bas fara bobina si magnet)

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 20, 2011 8:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Niste bijuterii...

http://s722.photobucket.com/albums/ww225/dboz93/?action=view&current=Bose601SeriesII.jpg&newest=1

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Mar 20, 2011 8:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

doru2004 a scris:
MarianS a scris:
Pentru o buna focalizare a basului a trebuit sa le departez destul de mult fata de peretele din spate (aproximativ 1m - 1.2 m).

La ce te referi cand spui o "buna focalizare" a basului? Basul (frecventele joase) nu prea se pot focaliza intr-un loc, ele "zburda" prin toata incaperea ajungand chiar si pe la vecini! Smile


Corect. Sunt unele boxe care au dif-ul de bas orientat in jos.
Eu am inteles si auzit ca incintele pe compresie au avantaje clare cand vine vorba de bas. Poate nu e asa adanc si pronuntat, dar e curat, clar, precis, articulat.

Singurele incinte pe compresie audiate au fost Spendor 3/5se. Boxe mici cu sunet mare. Cu o amplificare potrivita (au spl foste mic) au un sunet incredibil. Pur si simplu suna fenomenal.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Mar 20, 2011 8:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CC a scris:
Preferintele mele se indreapta spre incintele cu bas pe compresie, datorita raspunsului tranzitoriu mai bun decat in cazul incintelor cu bas reflex.
Deasemenea prefer 2-3 difuzoare pe bas, pentru a obtine presiunea necesara si suficienta.

Din punctul meu de vedere incintele cu bas reflex pot fi asemanate cu amplificatoarele in clasa AB: Eficiente si realtiv ieftine
Incintele pe compresie pot fi asemanate cu amplificatoarele in clasa A: ineficiente si relativ scumpe.

Din ambele solutii se pot obtine performante multumitoare, cu compromisurile de rigoare.

Eu prefer Clasa A si incinta pe compresie.


CC,
ca de fiecare data, clar si la obiect.
Impartasesc parerea. Thumb Up

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Lun Mar 21, 2011 12:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tocmai mi-am pus la punct cu difuzoare noi o fosta boxa Star (romaneasca). Pe bass am pus Eminence, beta de 10 inci 250 W RMS, medii originale, inalte supertwetter 300W. Filtrarea numai din condensatoare, stabilita prin microfon de masurare.
Am acasa Technics, Magnat, bass- reflex.
Nu exista comparatie. Cine spune ca orice sistem de boxa coboara basul mai mult ca o incinta inchisa e copil. Si basul e altul. Parca asculti altceva. E altfel de bass. La incinta am cumparat niste picioare cu varf ascutit, schimba mult sunetul de bass.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aaddrryyss



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 335
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 21, 2011 4:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

and you, Sir, are...?
_________________
Speed Limit : Infinite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Mar 21, 2011 5:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asc444, io am Beta 15 A in boxa inchisa.Sa vezi acolo bass. Mr. Green
_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
asc444



Conectat la: 15 Feb 2008
Mesaje: 311

MesajTrimis: Joi Mar 24, 2011 5:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt convins, fascinat de puterea basului am dat panza jos (culoare bej, furnir fara bait, etc) sa vad miscarea basului. Am ramas uimit ca dif bass abia se misca. Stiu ca pare aiurea, insa ascult muzica in camera aceasta, cu toate ca in camera mea am mixer DJX 700, ce merge in snr2000, t1952 cu efect de tub, sx3040 enhancer, deq2496 (toate de la Behringer) , si 7.1 pioneer.
Singurul avantaj e ca eu nu am zgomot de fond.
Ideea e ca auditia cu incinte inchise e total diferita.
Am mai scris, cand e lovita o toba, membrana microfonului e impinsa inapoi. Aceasta impinge membrana dif inainte. Incincinta inchisa are grija sa amortizeze restul. Orice alt sistem deformeaza sunetul, creand un bass ulterior.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 25, 2011 9:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca sa raspund la intrebarea topicului, prefer bas reflex pe fata. Basul inchis este o utopie, o fortare a realului, iar rezultatul este un bas castrat. Boxa nu poate sa "respire" si atunci ragaie sinistru cu nuante de flescaiala. Basul pe spate nu-l agreez. Este conditionat ff mult de pozitie, de perete, plus ca navigheaza in spate-exact in pozitia inversa unde sta auditoriul, respectiv tu. Cel pe fata este cel mai natural, nealterat de obiecte, ziduri, etc, iar in plus ai posibilitatea sa-l identifici cat mai real.
_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Mar 25, 2011 10:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bas inchis sau incinta inchisa?Prefer boxa inchisa celei bass reflex.Joasele sant controlate, mai clare, definite.De ce ar trebui sa respire o boxa?
_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Sam Mar 26, 2011 1:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TJ, ai studii in domeniu? Vorbesti din carti de specialitate?
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Sam Mar 26, 2011 1:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TomJones a scris:
Basul inchis este o utopie ...


Nu te exprimi corect. Cred ca te referi la incinta inchisa. NU ESTE O UTOPIE PENTRU SIMPLU MOTIV CA EXISTA INCINTE INCHISE.

Utopie, conform DEX inseamna ceva irealizabil. Incintele inchise sunt realizabile, adica unii producatori chiar fac asa ceva si suna EXTREM de bine.

PS: basul inchis s-ar putea sa fie o utopie.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Sam Mar 26, 2011 1:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TomJones a scris:
Ca sa raspund la intrebarea topicului, prefer bas reflex pe fata. Basul inchis este o utopie, o fortare a realului, iar rezultatul este un bas castrat. Boxa nu poate sa "respire" si atunci ragaie sinistru cu nuante de flescaiala. Basul pe spate nu-l agreez. Este conditionat ff mult de pozitie, de perete, plus ca navigheaza in spate-exact in pozitia inversa unde sta auditoriul, respectiv tu. Cel pe fata este cel mai natural, nealterat de obiecte, ziduri, etc, iar in plus ai posibilitatea sa-l identifici cat mai real.


LOL, basul inchis este basul.
Dar pentru asta ai nevoie de difuri si de boxe!
CINE NU ARE SA NU VORBEASCA.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mar 26, 2011 11:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

No comment....astept ziua sa vad un batersit cantand intr-un butoi inchis ermetic, iar apoi sa se declare multumit de prestatia lui...
_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 3 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community