FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Problema amplificator

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
lord_of_chaos



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 33
Locatie: in motion

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 3:23 pm    Titlul subiectului: Problema amplificator Raspunde cu citat (quote)

Salutare!
Va scriu in speranta ca ma puteti ajuta cu un sfat.Am o problema cu un amplificator Audio Analogue Puccini SE (v4.3).Uneori cand ascult muzica potentiometrul de volum se roteste(contrar acelor de ceasornic) si uneori se si inchide (standby) .Tin sa mentionez ca acest lucru nu se intampla des ,ci odata sau de doua ori in interval de 3-4 zile.
Idea
Multumesc.

_________________
"Momentul constientizarii valoreaza cât 1000 de rugaciuni." Natural Born Killers
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 3:23 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 3:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Singur se da inapoi? Poate asculti la volum prea mare si e atat de inteligent incat are grija de urechile tale Laughing . Bun, am glumit, nu te supara.

Eu stiu si am auzit si de la altii de astfel de probleme la amplifurile Audio A. L-am avut in casa cateva zile. Dadeam volumul mai tare sau mai incet si nu-l mai puteam opri - din telecomanda. Se ducea singur pana la maxim(daca am apasat pe +) sau la minim(daca am apasat pe -). Trebuia sa ma ridic si sa-l opresc cu mana. In plus interactioneaza cu alte telecomenzi. Eu cred ca problemele semnalate sunt legate de folosirea unei alte telecomenzi.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 3:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

No...ti-a disparut problema? Ca nu mai dai nici un semn...
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lord_of_chaos



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 33
Locatie: in motion

MesajTrimis: Mar Mar 22, 2011 5:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Momentan a disparut... Evil or Very Mad
Amplificatorul il folosesc impreuna cu un cd-player Unison Research.Daca problema e din cauza tecomenzii cd-playerului asta inseamna ca ar trebui sa renunt la ea Idea ,sau as putea dezlipi cu un letcon pinii motorului care actioneaza volumul... Smile
P.S.L-am intrebat despre acesta problema si pe Frederico Paoletti(fost angajat)http://www.pi.infn.it/~federico/remote.htm ,iar el e de alta parere in ceea ce priveste problema...
"Hi,
unfortunately it seems there are problems in the logic that control the
motorized vlume knob.
I can only attach here the v4.3 service manual, you can find someone
that can help you.

The faulty circuit part could be around Q301, 302, 303, 304
or around IC301

Take also a look at local power supplies for these circuits.

Best regards

Federico

p.s. You did not explain what happens if you turn "by hand" the know: do
the Puccini works anyhow? Or there are problems?
Let me know."

_________________
"Momentul constientizarii valoreaza cât 1000 de rugaciuni." Natural Born Killers
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community