FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Transformare sursa de calculator de T.V etc. !

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Audio



Conectat la: 11 Dec 2010
Mesaje: 3
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Mar 19, 2011 8:44 pm    Titlul subiectului: Transformare sursa de calculator de T.V etc. ! Raspunde cu citat (quote)

Nu o data ne lovim de problema de a avea nevoie de o surs de alimentare pentru diverse aplicatii , fie ea simpla sau dubla , cum e cazul meu in domeniul audio , de ce sa nu inlocuiesti un transformator "agabaritic" cu o sursa de computer , AT ; ATX . Cei care cunosc si au bunavointa sunt rugati sa expuna modul cum o sursa de computer poate da alta tensiune ( mai mare ) de exemplu in loc de +12V 0V -12V sa debiteze +27V 0V -27V sau orice alta tensiune , mai mica sau mai mare . Dar sa nu ne limitam doar la surse de computer ci si la surse de televizoare , dvd-uri , laptop , etc. ! Astept vu nerabdare sa vad ce si unde si cum trebuie schimbat ! ? Parca mai bine ar fi sa "revolutionam" amplificatoarele audio si sa scapam de transformatoare ( am bobinat si eu DOAR vreo 15 la viata mea dar uneori e enervant si frustrant uneori ) !
Numai bine !

_________________
http://www.inginerieaudio.lx.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Mar 19, 2011 8:44 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Mar 20, 2011 8:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exista mai multe aspecte ale problemei.

In primul rand desi teoretic majoritatea surselor pot fi modifcate astfel, unele mici sunt la limita imposibilului sau in orice caz, al neconvenabilului. (Cazul unora de laptop, imprimanta, monitor, etc.)

In al doilea rand trebuie inteles ca puterea obtinuta nu poate fi mai mare decat cea a sursei initiale (limitate de componente), caz in care modificarea celor mici devine iarasi discutabila ca raport efort/rezultate.

In general solutia este una low-level ca aplicatii audio, fiind utilizata mai mult pt amplificatoarele de subwoofer.
Unele surse se preteaza la modifcare pt a alimenta ucd-uri.

In rest gasesti pe elforum mai multe subiecte dedicate acestui scop - cu detaliile si comentariile tehnice pt fiecare schema folosita.

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
audiophil



Conectat la: 09 Noi 2004
Mesaje: 258
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 23, 2011 3:38 pm    Titlul subiectului: Alimentator joasa tensiune din sursa PC Raspunde cu citat (quote)

Dintr-o sursa de PC se poate obtine relativ usor, cu cheltuieli mici, o sursa fixa de laborator care furnizeaza + si - 5V, 12V, 3V3 cu curenti suficienti pentru aplicatii uzuale cu opampuri si chiar ceva amplificatoare, dar de mai mica, putere.
Prin inseriere puteti obtine 24V, 10V, 8V3 etc
Oricum costul ocazional al unei astfel de surse este suficient de coborat ca sa renteze.
Multa informatie pertinenta gasiti la adresa: http://web2.murraystate.edu/andy.batts/ps/POWERSUPPLY.HTM#POWER_OK

Utilizez curent astfel de sursa dintr-un PC mai vechi si e foarte fiabila. A rezistat cu tenacitate si se incapataneaza sa functioneze.
De la o alta sursa de PC am recuperat carcasa si am obtinut un banc de probe pentru circuite cu 4 tuburi dar alimentat prin doua trafo de 2 x 9V5 / 40VA (gasite ocazional in targ) conectate prin secundare. Din al doilea primar iau tensiunea anodica 230V iar din secundarele conectate scot tensiunea de filament de 6V3 stabilizata cu 317.

Va urez mult succes!

_________________
Gradual
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community