FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
bookshelf-uri Hi-Fi

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Aug 07, 2009 3:20 pm    Titlul subiectului: bookshelf-uri Hi-Fi Raspunde cu citat (quote)

Asa cum spune si titlul, am reusit sa combin niste difuzoare de calitate fara sa sparg bugetul de austeritate al acestor vremuri, cu rezultate f. bune dpdv al calitatii sunetului.
Este vorba de midwoofer-ul polipropilena 7" Tonsil GTC 16/40/1 si tweeter-ul textil 1" ring radiator Vifa XT25TG30-04 folosit si de Sonus Faber in incinte High-End cu pretentii.
Cel putin pe partea de inalte aceste bookshelf-uri nu raman datoare altor configuratii, iar daca e sa ne luam dupa Conrad care vindea la un moment dat aceste Tonsil-uri ca midwoofer-e high-end si pe partea de bass-medii suna foarte bine pt. niste bookshelf-uri si sunt de temut pt. numeroase incinte comerciale Razz
Sistemul are un spl de ~89dB/1W/1m si un raspuns in frecv. 45-40000Hz (-6dB, 0dB) in doar 16,5litri. Constructia incintei a fost conceputa cu tubul de bass-reflex dispus pe baffle pt. a favoriza amplasarea destul de aproape de peretele din spate in camere de dimensiuni relativ modeste si bine amortizate cu mobilier, covoare si perdele, dar precis ca merg si in camere de 20-30mp - eu le-am incercat in ~25mp si au facut fata cu brio (in stereo sunt 92dB la 1W la 1m!).
Amplificatorul recomandat pt. aceste incinte este de 30-100W in 4ohmi. Puterea maxima suportata este 140W. Eu le-am incercat cu un amplificator Bada DC-211 Special Edition Hybrid (2 x 110W) si pot spune ca este un match "made in heaven" Cool bineinteles cu cablurile mele de referinta Audio Alchemy Silver Sonic Hybrid si noul cd player de calitate high-end Jungson Impression MKII.



Ultima modificare efectuata marco polo la Vin Mar 18, 2011 10:51 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Aug 07, 2009 3:20 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Vin Aug 07, 2009 3:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitari, arata foarte bine, si presupun ca suna pe masura.
E vacanta si vad ca luema mestereste de zor.Laughing

Am auzit si eu tonsilurile lui CBI si sunt promitatore la sunet, mai are de lucu la ele .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Aug 07, 2009 3:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc katalin. Tonsil-urile lui CBI (GDN 17/100 + GDWK 11/100) sunt si mai bune, dar din ce mi-a spus cred ca se preteaza mai bine la standfloor decat la bookshelf si el ar fi vrut bookshelf Rolling Eyes Cred ca se vor transforma in floorstand cat de curand Smile
La GTC 16/40/1, var. 4 ohmi folosita de mine e chiar pe dos, adica se preteaza f. bine la bookshelf-uri.
In schimb am auzit ca nu va mai saturati de ultimul voicing la 18W/8545K + Usher 9950-20 Very Happy Se pare ca pana la urma am nimerit o combinatie buna, dar cum il stiu pe CBI va mai incerca sa stoarca untul din ele si mai tare Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Vin Aug 07, 2009 4:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ultimul filtru la boxele cu Skan-speak si usher este reusit si aduce mai multa viata muzicii. Au fost niste mici probleme de ordin tehnic la ultima auditie cu standurile care se pare ca nu stateau pe spike-uri ci direct pe podea doar ca acest lucru s-a constatat mai tarziu si doatorita imposibilitatii de amplasare mai departe de perte au avut tendinta sa bubuie un pic insa era clar de la camera si nu de la inicinta. Ce imi place mult la proiectul lui CBI este ca a reusit foarte bine cutia.
Dupa ce auzi skan-speak-ul basul de tonsiluri nu prea te mai multumeste.
Si eu am inteles ca vrea sa le schimbe incinta si sa le acorde mai jos.
Mi-a placut sunetul scos de tweeterul tonsil dar din cate am inteles nu se mai produce, s-ar fi pretat excelent pentru proiecte mai ales pe 3 cai mai buget, dar cu pretentii mari.


Ultima modificare efectuata de catre katalin la Vin Aug 07, 2009 6:25 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Aug 07, 2009 4:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

katalin a scris:
Ce imi place mult la priectul lui CBI este ca a reusit foarte bine cutia.
La SS + U, eu am reusit f. bine cutia, te rog Very Happy
La T + T a lui CBI si mie mi-a placut cutia f. mult.
katalin a scris:
Dupa ce auzi skan spek-ul basul de tonsiluri nu prea te mai multumeste.
Asa e, dar cate Tonsil-uri se pot cumpara de banii aia? Rolling Eyes Vreau sa spun ca Tonsil au un raport pret/calitate f. bun!
katalin a scris:
Mi-a placut sunetul scos de tweeterul tonsil dar din cate am inteles nu se mai produce, s-ar fi pretat excelent pentru proiecte mai ales pe 3 cai mai buget, dar cu pretentii mari.
Da, si eu l-am folosit cu succes in diverse proiecte - vezi si subiectul "Unitra reloaded"
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=19767
si cei de la Totem Acoustics l-au folosit intensiv Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Vin Aug 07, 2009 6:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitari si din partea mea,si ca sa nu ma repet cu arata f bine ,o sa zic au iesit super Laughing .
Nu imi dau seama,furnirul este cumva nelacuit(baitzuit)?pare 'simplu' sau e de la aparat

Katalin ca de obicei este optimist si priveste partea buna a lucrurilor si nu isca 'polemici' Laughing
Eu in schimb nu sunt la fel,de accea o sa-mi dau cu parerea dpmd vedere

Tonsilurile suna f bine de banii lor,au dinamica f buna,detaliu si realism.Din pacate nu sunt optimizate sa fie 'tanc-uri',astfel ca fara atentie marita nu se pot combina chiar asa dupa 'parametrii'

Eu sunt mai old school asa,imi place sunetul de hartie,'usurel',aerat,si real cat se poate in limita bunului simt,cu extensie in ambele capate si ...neutru(ca daca zornaie si scartzaie ceva nu prea rezisti mult)

Tw gdwk 11/100 este ,dpmdv cel mai reusit tw ca sunet! pe care mi-a fost dat urechilor sa-l ascult.Am probat de la difuri 'nordice'(china-non china),meritand mentionate doar unele mai cunoscute :seas 27tdfc si tbfcg(textil si metal),vifa cu 'sfarcuri' din acest proiect Smile ,inca un vifa mai ieftin,apoi trecand la monacor,varinta PAudio pct 300 cu si fara wg,3 drivere de compresie pro cu iesire de 1",usher 9950,o varinta de tw focal din boxe din gama medie a lor cu neodimiu(nu retin codul) etc...multe din boxe oldies but goodies care nu prea mai fac fatza cerintelor actuale(nu ma refer la cele care costa cat o masina)
Trecand peste singurul lui neajuns(la banii astia oricum e ceva normal) ca nu prea suporta un crossover sub 3k din cauza unui xmax f mic (ochiometric tinde spre 0) Laughing cumulat cu un fs deasmeni ...mediu Crying or Very sad suna asa de curat si apropiat de sunetul real al instrumentelor ca ...l-au scos din fabricatie Laughing .

Woferele tonsil din pacate nu au au ceva interesant al lor.Comprativ cu difuri duble sau triple ca pret si cu feedbacuri pozitive,sunt slabute in bas,si nu in sensul ca bubuie sau alte balarii,doar ca suna subtirel,fara 'balls' Smile .Se perpelesc si repede la 'tavaleala',avand bobina mai mica si un xmax mai mic raportat la aceeasi Pnom. sau <
Mediile sunt f dinamice si inteligibile si desi sunt f incisive si detaliate nu suna a 'hartie',ma refer la modelul meu dublu ca pret.Putine suna totusi a 'hartie' la orice pret si lasa amprenta asupra sunetului in fctie de muzica simtitor.
In 15L eu sub 50hz aud brrr si cam atat oriunde le-as pune ,si portul pe fata mai ajuta si el la 'nenorocire'.Din pacate nu am camere intelegatoare ca ale altora si apropierea de perete nu ridica suficient pt a se auzi 'o crestere a extensie',si salta tot zona nedorita...60-200hz.

Nu m-am prea prins care difuri si in ce volume si acorduri ar trebui pus portul pe fatza,dar pt cine sta aprope de ele cand asculta nu recomand.Sunt sanse sa nu auda orice ureche aceste neajunsuri,mergand pe principiul multi aud putin pricep ... Laughing ,dar sunt sanse ca odata 'simtit' acel ceva..numai pe aia sa se concentreze Laughing .
Cand s-o mai opri canicula ca sa nu slabesc 3kile din datul a 2 gauri asta intr-adevar o sa urmeze un 'ungrade' .Se pare ca bookshelfurile nu prea fac casa buna cu mine de ceva vreme ...

ca tot s-a adus vorba si de celeleate cu SS,acolo este alta situatiune.Woferul ss are de departe si fara drept de apel prin comparatii Very Happy cel mai autoritar si grav bas care am putut,si ma repet putin,sa-l aud(dimensiunea lui raportat la sunetul emis te face sa cauti subwoferul,si nu ma refer la generatia logitec).Daca asculti la o comparatie AB cu scanspeak putine boxe de podea chiar si cu wofere mari 'nu prea te mai multumesc',eu am avut ghinionul sa ascultam tonsil dupa SS...Smile
Si volumul este intradevar cam de floorstand,dar face fata cu brio si nu da semane de obpseala oricum l-as 'chinui'.Pt cine nu a auzit bas cu kick jos ,fara sunet de cutie si 'gauri' pe basul mediu si un bas percutant si in acelasi timp si 'usor moale',cum sunau vechile melomane de 12" in compresie,dar la alt nivel Cool.Suna f neutru pe orice,se poate asculta chiar orice!,diferentele intre inregistrari se delimiteaza f usor,detaliu f bun,medii neobositoare
La partea opusa...bineinteles..o dinamica si incisivitate(atac,agresivitate) ...nu dati cu parul...mai ..redusa(modesta ) Laughing .Aceste inregistrari oricum sunt f scumpe la 'vedere',si nu ma refer la acelea de pe discurile de test audiofile unde fiecare comerciant incearca sa-si scoata cat mai mult in evidenta produsele sale,cu 'efecte' puse cu mana in imaginea stereo si fel de fel de iluzii 'sintetice'
Nu le putem avea pe toate Twisted Evil .Din acest punct de vedere se pupa f bine cu usherul,ducand la un sunet echilibrat tonal,neobositor la orice nivel,f neutru dar care nu prea te face sa te ridici din scaun la inregistrari live,lipsindu-le acel atac specfic intrumentelor,acele armonici care te fac sa tresalti in momente de neatentie Twisted Evil(sper sa nu scoata ochii cei cu difurile de sonorizare cu bla bla ca nici alea nu stau toate bine la acest capitol,avand si alte neajunsuri mult mai grave).In definitv vorbim de 2 'boxulitze' cu pretentii ,nu de nave spatiale la preturi care supara ochiul privitorului

Fiecare inteleg in ziua de azi lucruri diverse despre acest termen f controversat HI-END,unii vrand sa obtina un sunet f apropiat de cel al intrumentelor reale,altii un sunet placut si neobositor,altii doar ..mobila frumos cioplita si finisata,sunet liniar/drept vs sunet 'ascultabil' ,ca este destul de greu sa stii ce alegeri sa faci si unde le gasesti!,cel mai greu de aflat
Cert este ca nimic nu este ieftin,la magazin preturile sunt cele care se stiu,compromisuri sunt peste tot,si calitatea nu creste liniar cu pretul.Vremurile acelea au cam apus.Firmele consacrate deja de ani buni de zile fac 'experimente' pe noi in clasa entry,cu fel de fel de ghidusii si materiale inovatoare care de fapt reduc costul de fabricatie ,profitul si cantitatea fiind succesul oricei afaceri
DYi este o solutie,dar este mai mult si o pasiune,tentatia de a incerca ceva mereu nou,de a imbunatati 'binele',placerea de a face ceva cu mana ta,chiar dc in definttiv rezultatele pot fi si bune si excelente si ..mai putin bune
DYI este f costisitor,consumator de timp , rabdare si fonsuri si rezultate dupa pricepere.Din ce scriu cei cu experienta de ani buni pe forumuri cei mai slabi de inger cam trag concluzia ca se poate face orice cu 1 bormasina si pendular.Din pacate rezultatele practice sunt ..pe masura...in timp apare si obisnuinta si de aici..a mea e mai mare si mai tare(boxa ) Smile

Scuze si de offtopic, am zis sa scriu si niste pareri mai actuale,poate nu era chiar locul potrivit,dar poate nu-mi venea inspiratia cu alta ocazie Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Aug 07, 2009 8:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CBI a scris:
Felicitari si din partea mea,si ca sa nu ma repet cu arata f bine ,o sa zic au iesit super Laughing .
Nu imi dau seama,furnirul este cumva nelacuit(baitzuit)?pare 'simplu' sau e de la aparat
Multumesc CBI. Furnirul este fag, nebaituit, dar lacuit. Am prins o zi cu mult soare si ISO100 Smile
CBI a scris:
Woferele tonsil din pacate nu au au ceva interesant al lor.Comprativ cu difuri duble sau triple ca pret si cu feedbacuri pozitive,sunt slabute in bas,si nu in sensul ca bubuie sau alte balarii,doar ca suna subtirel,fara 'balls' Smile .Se perpelesc si repede la 'tavaleala',avand bobina mai mica si un xmax mai mic raportat la aceeasi Pnom. sau <
Cu mentiunea ca e vorba de GDN 17/100 (86dB/1W/1m!) si in bookshelf-uri Sad Se pare ca nu a fost o alegere prea fericita... Eu ma gandesc sa le folosesc cate 2 in floorstand-uri 2 1/2 cai unde cred ca vor spune altceva Cool GTC 16/40/1 are 91dB/1W/1m si pe partea de bass (pt. niste bookshelf-uri) spun mai mult decat brrr, dar asa cum zici, nici unul nu suporta termeni de comparatie cu 18W/8545K.
CBI a scris:
Mediile sunt f dinamice si inteligibile si desi sunt f incisive si detaliate nu suna a 'hartie',ma refer la modelul meu dublu ca pret.Putine suna totusi a 'hartie' la orice pret si lasa amprenta asupra sunetului in fctie de muzica simtitor.
In 15L eu sub 50hz aud brrr si cam atat oriunde le-as pune ,si portul pe fata mai ajuta si el la 'nenorocire'.Din pacate nu am camere intelegatoare ca ale altora si apropierea de perete nu ridica suficient pt a se auzi 'o crestere a extensie',si salta tot zona nedorita...60-200hz.
Bookshelf-urile mele cu GTC 16/40/1 le-as incadra intr-o categorie Hi-Fi "peste medie" sau "usor peste medie" si eram convins ca GDN 17/100 poate mai mult, cel putin din parametri, dar se pare ca realitatea (lui CBI) este alta. Poate si acustica incaperii de auditie este nefericita... Din moment ce vreau sa le folosesc si eu, mai sper ca in config. floorstand si ajutat de inca unul, sa deschida acel sunet de hartie apreciat de atatia melomani si audiofili Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aaddrryyss



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 335
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 09, 2009 1:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

felicitari marco polo...

Eu am o intrebare pragmatica: cat te-au costat? Sau formulat altfel...la ce nivel pretuiesti materialele brute + difuzoarele + munca depusa + testarea + pasiunea ? Ma rog...excludem pasiunea, ca asta e nepretuita si le creste pretul prea mult Twisted Evil

_________________
Speed Limit : Infinite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
arcgotic



Conectat la: 27 Oct 2007
Mesaje: 146
Locatie: Bucuresti/Berceni

MesajTrimis: Dum Aug 09, 2009 11:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitari! arata super!

La mai multe proiecte! Smile

_________________
Have fun!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Aug 09, 2009 12:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc, multumesc Trink
aaddrryyss a scris:
excludem pasiunea, ca asta e nepretuita si le creste pretul prea mult Twisted Evil
da, pentru restul de 430e exista MasterCard Very Happy

Ultima modificare efectuata de catre marco polo la Sam Feb 20, 2010 8:27 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
calin_czy



Conectat la: 25 Ian 2010
Mesaje: 2
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Ian 25, 2010 10:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sper ca nu gresesc postand aici, dar nu vroiam sa deschid un topic nou, deoarece intrebarile mele sunt legate chiar de mid-bass-ul folosit de tine in acest proiect.
Ideea e ca am niste incinte onkyo audioevent4 cu un volum intern de aprox 21L la care difuzoarele au suferit daune ireparabile. De ceva vreme am inceput sa caut ceva care s-ar potrivi ca dimensiuni(cam greu cu dimensiunile astea OEM) si ca (,) caracteristici.
Am gasit prima data 2 variante de tweeter-e care dupa dimensiunile de catalog s-ar potrivi perfect:
varianta 1: http://monacor.ro/catalogue-product.phtml?id=3260&Comp=0&Hier=6&MainKtg=62&SubKtg=514
varianta 2:http://www.swanspeaker.com/product/htm/view.asp?id=26
Apoi am gasit din intamplare thread-ul tau cu proiectul asta si m-am gandit ca poate ar merge mid-bass-ul asta si in incintele mele. Dupa o mica simuare in bassbox se pare ca ar fi ok(cel putin mie mi se pare ok .. dar se poate sa ma insel). O sa atasez rezultatele simularii mai jos.
Si acum adevaratele provocari: 1. Din pacate, dupa dimensiunile de catalog, diametrul lui GTC16/40/1 e cu 3 mm mai mare decat "gaura" din incinta. 2. Nu stiu care din cele 2 variante de tweeter-e s-ar potrivi cel mai bine. 3. As avea nevoie de niste indrumari in realizarea unui filtru decent, pt ca imi imaginez ca filtrele vechi nu sunt bune pentru difuzoarele astea.


Aici sunt rezultatele simularii(Fb=55Hz, F3=49.8Hz)
http://img211.imageshack.us/img211/6493/simtonsilgtc164014ohmfb.jpg
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Ian 26, 2010 12:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am folosit varianta pe 4 ohmi a lui GTC 16/40/1 pt. ca cea pe 8 ohmi nu mai este disponibila si nici nu sunt sanse sa mai fie. Daca vrei sa folosesti acest dif pe 4 ohmi, Monacor DT-300 nu e indicat pt. ca e pe 8 ohmi. Swan SD1.1-A 5 ohmi pare o alegere mai potrivita.
1. aici trebuie sa faci alt baffle pt. noul dif sau sa largesti gaura existenta.
2. cel mai bine s-ar potrivi Swan SD1.1-A
3. precis ca filtrul vechi nu va fi bun pt. difuzoarele astea, iar pt. unele noi putem vorbi pe mp sau chiar pe direct ca vad ca esti din Cluj.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 11:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Var. MKII la boxele din acest subiect. Un furnir mai nobil (mahon), componente mai bune in filtru si o dispunere mai judicioasa a fonoabsorbantului. Incredibil cat de mult poate schimba in bine sunetul, acest fonoabsorbant!


katalin a scris:
Ultimul filtru la boxele cu Skan-speak si usher este reusit si aduce mai multa viata muzicii. Au fost niste mici probleme de ordin tehnic la ultima auditie cu standurile care se pare ca nu stateau pe spike-uri ci direct pe podea doar ca acest lucru s-a constatat mai tarziu si doatorita imposibilitatii de amplasare mai departe de perte au avut tendinta sa bubuie un pic insa era clar de la camera si nu de la inicinta. Ce imi place mult la proiectul lui CBI este ca a reusit foarte bine cutia.
Parerea unui coleg de forum care a ascultat boxele facute de mine cu filtrele facute de CBI dupa ultima var. a filtrului proiectat de mine. Remarcati va rog ca "filtrul este reusit" si ca "a reusit foarte bine cutia". Aceasta remarca neutra a fost facuta in august 2009 adica in perioada cand inca boxele facute pt. CBI erau bune asa cum remarca si el la vremea respectiva:
CBI a scris:
Boxele suna nesperat de bine,chiar nu le gasesc defecte,vorbesc f serios.Nu am criticat nimic
Sunetul este f direct si neutru,si imi creeaza impresia de putin rece
Am precizat f clar ca nu sshsie sau tztzaie.Stiu la ce te referi,exclus acel fenomen
Crede-ma ca in comparatie cu ce aveam sunt visul fructulor
Inca nu le-am gasit defecte,in caz ca ai obs nu am scris nimic rau despre ceva anume
Exista intr-adevar si posibilitatea ca din cauza reproducerii mai(sau foarte) acurate a intregului spectrului si a lipsei coloratiilor sa mai dureze ceva pana ma obinuiesc
Ma intzeapa inima cand sui altceva pe stativ acum in locul lor
Adevarul e ca nu prea am ascultat 'cartoane' calumea ,doar se stie ce se gaseste pe la magazin chiar si la firme de specialitate
Au un sound f specific aceste SS-uri
Faptul ca tw sunt taiate mai jos chiar nu ma deranjeaza,am observat ca intrumentele din acea zona suna mai cu corp,nu firave,si se aud si acele armonici de care zici mai clar.In nici un caz nu mai urc Fc-u,este bine asa
Am avut la inceput doar o mica 'neplacere'(nu am gasit alt cuvant,dar e mult spus) cu faptul ca in filtrul 'default' erau putin cam atenuate tw,dar am gasit o poztie optima in care nu am nici bas prea mult,nici inalte atenuate.

Sa proferezi minciuni, calomnii si denigrari dupa 3 ani mi se pare un gest de o RAUTATE PURA Twisted Evil

In alta ordine de idei a vazut cineva pe acest forum vreo realizare a acestui nou guru de Pitesti??????

Ma astept ca si acest subiect sa fie stropit de "terminarile" multiple ale Noului Guru de Pitesti asa ca ma retrag si de aici - sayonara Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 11:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu o sa stropesc cu nimic,tu te-ai bagat si pe acest topic ca si pe celalalt din interese
hai mai bine sa zica katalin sau fratele lui ,daca doresc, cu adevarat ce au auzit! nu mai pune tu concluzii pripite in gura altora
pt ca eu stiu cu ce impresii au plecat ,de 2 ori!
filtrul ala la care facea referire era unul facut la ureche de mine ,in care lpadul atenua f putin sa dea impresia de stralucire artificiala,rez aia din notch era marita din stii tu ce simptome(pe undeva pe medii suna mort,dar nu ca era un combo peak deep la tweter) la fel si bobina la bas care mai masca acea medie plata.Daca scanspeak-urile mai erau acceptabile datorita basului deosebit si a timbrului cald care mai distragea atentia de la problemele evidente ,ca cele 2 atribute atrag atentia la oricine la primele expuneri,tonsilurile sunau mai slab ca niste cutiute epos de 3 ori mai mici si care se vand cu 200e pe piata sh
MAI ARE DE LUCRU LA ELE a fost concluzia la ambele,dar din respect s-a limitat la lucruri mai pozitive,la fel cum si eu am facut in citatele alea rosii de te simti bine sa le tot dai! in lipsa de alte argumente si ca sa ocolesti ce te doare
sa iti amintesc cum arata suprarvoxurile alea de ai aburit pana a renuntat ca le tot schimbi, cu rila stramba la 6 mil bucata sau mufele alea viablue cu filetul sters?
eu zic s-o lasi asa cum a picat,ca oricum bisnitza merge inainte cu sau fara 'calomniile' mele,dar poate mai aflii si tu cum sa tratezi clientii pe viitor,ca sunt destui si de la tine din oras cu aceleasi pareri ca ale mele dupa primele contacte cu tine si sunt sigur ca esti constient de asta
'cutia' era intr-adevar f reusita,ca una era cu furnir relacuit de mine lucios si alta cu vinilin,iar basul de scan speak nu se compara cu cel de tonsil,dar nu ai de unde sa stii astea pt ca nu ai fost acolo! doar iti dai cu parerea!
Citat:
In alta ordine de idei a vazut cineva pe acest forum vreo realizare a acestui nou guru de Pitesti??????

lasa ca au vazut destule de la tine,TEXTE SI TAMPLARIE,ca eu nu ma afirm pe forumuri sa agatz clienti cu texte ,ca nu vand nimic
Citat:
Var. MKII la boxele din acest subiect. Un furnir mai nobil (mahon), componente mai bune in filtru si o dispunere mai judicioasa a fonoabsorbantului. Incredibil cat de mult poate schimba in bine sunetul, acest fonoabsorbant!

sunt 'convins' ca suna de pe alta planeta acuma cu noul furnir si dispunere a fonoabsorbantului.De ce nu pui si un pret sa stie omu cat e kilu,ca tot te bagasi asa in seama sa-ti faci reclama

sayonara...d-le specialist de cluj
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Joi Mar 24, 2011 1:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Putin offtopic.

In lumea asta, se minte enorm de mult.
Ma refer la modul general. Se minte asa cum se respira. Constant si ritmic.

Daca oamenii sunt prieteni, mint ca sa se ajute reciproc.
Daca nu mai sunt prieteni, iarasi mint, ca sa isi faca rau, reciproc.

Regula de baza este:
Cum sa facem ca sa ii stricam afacerelile lui cutare, pentru ca asa avem noi pofta, pentru ca asa vrem noi si pentru ca prea se da mare ?

Simplu.
Mintim, exageram, inventam, punem din burta.
Incercam prin toate mijloacele sa ii speriem clientii. Incercam sa ii facem cat mai mult rau, iar treaba asta ne provoaca placeri nemasurate, pentru ca nimic nu este mai urat in lumea romaneasca decat succesul celui de langa noi.

A face ceva, orice, indiferent ce anume, implica un mare consum nervos in lupta cu prostii ofensivi.

A face ceva este o ofensa pentru cei care nu fac nimic.
Le aduci aminte ca sunt niste putori lenese.

Marco Polo, prietene, meriti sa patesti ceea ce patesti.
Bine ai venit in lumea mea.
E misto ? Iti place ? E cool ?

_________________
Ia de la Băsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community