FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
o idee si un sfat pt achizitie pick-up
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
pole



Conectat la: 17 Ian 2011
Mesaje: 10
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 1:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

NICI UNUL ???... din recomandarile altora stiam ca Dual-ul e OK
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 1:40 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 2:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ia domnule Sony-ul ala !!!!!
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 3:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce nu acelea propuse de tine? Pai din cauza parametrilor tehnici si acustici slabi. Dual are si modele ieftine si modele scumpe, cum face cam orice producator, nu? La 400 lei muuult trebuie sa cauti sa gasesti ceva de calitate MAXIMUM medie. Lasa, cu timpul vei mai strange bani, vei invata despre pick-up-uri si vei vedea de ce vorbim asa eu si nicu. Si vei inlocui, pe rand, sculele. Deocamdata lasa asa.
Si... SUCCES!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pole



Conectat la: 17 Ian 2011
Mesaje: 10
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 6:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

probabil ca aveti dreptate...oricum va multumesc mult pt ajutor. toate cele bune. sper sa fac rost repede de bani pana nu dispare acel Sony.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 9:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu lua acel Sony. Asta dacă nu vrei să intri cu stângul în lumea vinilului.
Vezi ce se mai vinde pe okazii sau aici pe forum si vino cu câteva variante pe care ți le poți permite și mai vedem.
Dual e firmă bună, dar are modele bune și modele proaste, iar ultimele pe care le-ai găsit tu sunt din cele proaste. De ce nu ai luat Dualul acela 1249? Sau Onkyo-ul?

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pole



Conectat la: 17 Ian 2011
Mesaje: 10
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Mar 17, 2011 11:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de la Onkyo a ramas doar acest model: http://www.okazii.ro/catalog/45305466/pick-up-onkyo-cp1116a.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 11:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Nu lua acel Sony. Asta dacă nu vrei să intri cu stângul în lumea vinilului.


Cer prea mult daca te-as ruga sa-ti argumentezi aceasta afirmatie atat de categorica Question Rolling Eyes

Nu de alta, dar am acasa un Sony (model mult mai modest) care presteaza extrem de bine pentru varsta lui (extrem de stabil in viteza, uluitor chiar) si am si Techniscul 1200 Mk 2 (iar acel Sony este o clona a lui) care este mai mult decat superb (am preferat Technicsul in detrimentul unui alt pick-up cu pret de lista mult mai mare).

Asadar, vorba lui Moromete "pe ce te bazezi" cand faci o asemenea afirmatie Question

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 8:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Afirmația mea nu se referă la pickupurile Sony în general. Sony au făcut modele foarte bune de-a lungul vremii.
Afirmația mea se referă strict la acest model, care este produs în prezent de Sony, vândut și pe Amazon la 90 USD, cu operare complet manuală (chiar are cineva nevoie de așa ceva, mai ales cineva fără experiență?...). Shit, nici măcar eu nu aș avea curajul să las acul pe disc de fiecare dată.
Belt drive la platanul acela înseamnă că pitch-ul este peste tot, ma rog nu-mi inspira deloc incredere. De altfel, era de vânzare și la Sony aici acu câțiva ani, l-am văzut și eu nu aș da banii pe el.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 9:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.audioreview.com/cat/analog-sources/turntables/sony/ps-lx350h-manual-turntable/PRD_126680_1597crx.aspx
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 10:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22002&start=0
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 1:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deeppurple a scris:
Categoric: NU



corect Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pole



Conectat la: 17 Ian 2011
Mesaje: 10
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Mar 31, 2011 3:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

a mai aparut si asa ceva:

http://www.okazii.ro/catalog/53889545/pick-up-yamaha-26-vinyl-rock-clasic.html#galerie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community