FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Impresii de week-end...
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Joi Dec 04, 2003 8:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stiu ca v'am plictisit deja. Asa ca voi f. succint.

Partea 7

Doar o obs., va rog:
Nu stiu de ce cei din magazin foloseau in sisteme cu predilectie CD-playere dedicate Denon din cele mai banale. Sa le vanda, sau poate erau mai bune decat DVD-playerele de varf, sau poate pur si simplu toate suna la fel si nu mai are importanta?

Sistem:
CD-player: Denon DCD-485 (hmmm...)
Amp: Denon PMA-1500R (adevarat!)
Boxe: Dali Suite 2.8 (puteau fi comutate cam toata gama de boxe Dali, pana la Euphonia MS4 - da' eu numai pe astea si urmatoarele le'am ascultat...)
Nota: 6 - sunet f. clar si destul de puternic, dar la volum ceva mai ridicat (ora 11!) devenea stresant - tweeteru' se chinuia, iar basu' nu era chiar cel mai-cel mai... Un exemplu: o fetita de vreo 5 ani, de manuta cu taticu', a trecut pe langa set-up si'a pus mainile la urechi si le'a tinut acolo pana s'a indeprtat la vreo 10m de boxe! Stim cu toti, sper, ca toti copii sunt f. sensibili sunt frecvente de peste 16kHz. Idea vreti sa cumparati ceva, luati'va pustiu' (sau pustoiaca) cu voi! Wink

Sistem:
CD-player: CA (Cambridge Audio) A500 (nu 300!)
Amp: CA CD500 (naspa display, buah!)
Boxe: B&W 602.S2
Nota: 4.5!
De ce? Poate basu' de la boxe a mai salvat ceva, dar set-upu'i in la-la land, IMO. Sad Doar vre'un pusti de 16 ani va considera inaltele stridente ca fiind exceptionale, altfel...

Sistem:
CD-player: CA A500 (din nou!)
Amp: CA CD500
Boxe: Dali 2002
Nota: 5
Boxele au mai salvat ceva, parca sunetu' s'a mai calmat; din nefericire aceeasi inexpresivitate sonora: spatiul extins sa fie de vina? Rolling Eyes

Sistem:
CD-player: Denon DCM-280 (CD-changer)
Amp: Denon PMA-1055R (bunisor si asta!)
Boxe: CerwinVega V12F (toata gama V de boxe CV era acolo - verificati dimensiunea wooferului Wink ; in rest, constructiv, imi aduc aminte de mai vechile MF'uri de la SONY - naspa cabinet...)
Nota: 4 (cu indulgenta!). Sistemu' asta'i numa' SPL (boxele sunt de 98!), deci la volume precum ora 8 se auzeau, la un amp. cu o putere similara cu ampu' de acasa, ca la ora 11 - da, am boxe puturoase, de numa' 87... Altceva - inexpresiv 100% (perfect pt. MP3'uri Wink )

Sistem:
CD-player: Thule Audio CD100
Amp: Thule Audio TA100
Boxe: B&W 704
Nota: 5.5... Inaltele sunt distrugatoare chiar si la volume moderate; mama lui de tweeter! Altfel sunetu' ar fi fost OK, da' cine putea sa scape de inalte?

Concluziile... in partea urmatoare Wink .


Ultima modificare efectuata de catre AbsoluteAudioFan la Mar Dec 23, 2003 11:53 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Dec 04, 2003 8:37 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Joi Dec 04, 2003 8:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Partea 8

Concluzii:

Sper ca n'am distrus nimanui vre'un vis. Embarassed
Repet, acestea sunt parerile mele, in conditiile de auditie date. Habar n'am cum ar suna Number One Alto Utopia&Co. in garsoniera d'lui X, si nici nu'mi pasa. Stiu cum sunau acolo... si am sa le duc doru' Crying or Very sad ...
Restu' sunt surcele. Insa...
Poti obtine un sistem decent (si spun asta de o buna vreme incoace) daca le potrivesti si ajuti sistemu' cu o camera mai de Doamne ajuta. Sigur, B&W (alea pe care le'am auzit) pot suna perfect, probabil, intr'o camera plina de draperii, da' nu intr'un spatiu deschis (repet: zic eu!)...

Oricum, pt. a nu stiu cata oara ajung sa'mi apreciez sistemu' de acasa (mai putin boxele Wink ).

Worship


Ultima modificare efectuata de catre AbsoluteAudioFan la Vin Dec 05, 2003 11:23 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
iulian



Conectat la: 12 Aug 2003
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 05, 2003 4:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu ne-ai plictisit deloc, d-le AAF, cu darul asta de narator al dumitatale sa tot stai sa citesti... Smile

Cu HiFi Arena poate sa fie alta poveste. Ma intreb cati dintre forumisti au fost acolo. Eu unul am fost, si desi a trebuit sa scot 300k din buzunar, nu-mi pare rau. Ar fi multe de spus, dar mai bine as lasa acest lucru in seama celor cu mai multa experienta. Ce as vrea sa spun, acum dupa un oarecare interval de la eveniment: impresia generala nu este nicidecum una "de profil", ci mai degraba am avut senzatia ca am patruns intr-o lume mica, exclusivista, in care fiecare se stie cu fiecare, mai putin tu, car e nu stii pe nimeni, senzatia ca expozitia a fost pentru expozanti, pentru a-si compara reciproc performantele produselor reprezentate.
Nu as vrea sa las sa se intrevada o umbra de nemultumire, ba din contra: aveai ce sa inveti, ce sa vezi, se putea profita din plin de amabilitatea expozantilor si mai ales am avut ocazia sa imi mai formez un pic urechea. Probabil, senzatia a fost cauzata de discrepanta dintre standardul la care ne referim cand spunem Krell, Wilson audio, McIntosh, etc si nivelul nostru. Btw, culmea e ca ce mai placuta audio-impresie mi-a lasat-o setup-ul Krell cu boxe Wilson (nu intrebati ce model). Pe cat de urate sunt acele boxe (sper sa nu supar pe nimeni Rolling Eyes ) pe atat de divin sunau si pe atat de scumpe sunt.
Cam asta e (sectiunea stereo)... despre partea HT nu prea stiu ce sa spun... nu m-a interesat. Pacat ca nu s-a popularizat mai mult evenimentul. Cat despre ecourile aparute in presa...ce sa zic? Din tot evenimentul, n-au retinut dacat ca era un televizor care atunci cand nu functiona... era oglinda!?... Confused


PS 1
AAF, te-as ruga sa detaliezi un pic experienta nr.5, aia cu
Sistem:
CD-player: AA Paganini
Amp: AA Puccini SE
Boxe: JMLab Cobalt 826
Nota: 6.5

Intentionez sa ma indrept in directia asta, avand deja una pereche de boxe JMLab Chorus 715 (deci nu Cobalt, stiu...e o mare diferenta, dar...)
Ma intereseaza ce ai ascultat, cum ti s-a parut prestatia amp-ului in functie de muzica (se spune ca este un amp nu foarte rapid), daca sunetul era detaliat, cum erau basii, inaltele, stii tu...

PS 2
Chestia cu castile e pe bune, sau ascunzi altceva pe la tine pe acasa? Wink

_________________
- Carpe noctem! -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Vin Dec 05, 2003 11:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

iulian a scris:
AAF, te-as ruga sa detaliezi un pic experienta nr.5, aia cu
Sistem:
CD-player: AA Paganini
Amp: AA Puccini SE
Boxe: JMLab Cobalt 826
Nota: 6.5

Intentionez sa ma indrept in directia asta, avand deja una pereche de boxe JMLab Chorus 715 (deci nu Cobalt, stiu...e o mare diferenta, dar...)
Ma intereseaza ce ai ascultat, cum ti s-a parut prestatia amp-ului in functie de muzica (se spune ca este un amp nu foarte rapid), daca sunetul era detaliat, cum erau basii, inaltele, stii tu...

In primu' rand: stilu' muzical in primu' shop a fost doar unu': jazz. De ce? Din 2 motive:
- asta am ascultat din prima si nu am vrut sa'mi stric urechea (altfel iese o varza!)
- noantele in tonaltati si detalii se observa cu un astfel de gen muzical, nu cu ultimu' album a lu' Britney Wink

Ampu' este puternic si subtil. Acolo gasesti ceva ce la multe sisteme originare in Japonia duc lipsa: finete aristrocratica, nu finete analitica. Asta are si un revers: sistemu' poate suna lenes daca abordezi ceva rapid, un rock indracit sau altceva similar. Da' daca mergi pe muzica linistita, parerea mea ca cele doua bucati AA sunt potrivite.
Mai cred ca aici JMLab'urile nu's potrivite. Insa nu pot recomanda un alt set de boxe, sorry.

Nota: aici ma simt obligat sa'i dau dreptate lu' nenea Lucio: reveiw AA pe TNT-Audio, cu o exceptie: ampu' poate scoate un bas mai mult decat decent (oricum mai bun/curat decat cel de la MF'uri), IMO.

iulian a scris:
Chestia cu castile e pe bune, sau ascunzi altceva pe la tine pe acasa? Wink

E pe bune! Da' exista casti iefine si casti scumpe. Ale mele's f. scumpe! Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 05, 2003 12:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Audiofan, 2 mentiuni de contrazicere. Ca fost Puccinist SE, trebuie sa atrag atentia ca daca e sa judecam amplificatorul, si nu sistemul pe care l-ai ascultat:
1) Puccini nu e deloc puternic. De altfel, daca il potrivesti cu niste boxe insensibile, isi da suflul mai repede decit crezi. Pe Audience 50, mergea superb insa majoritatea timpului il tineam cu volumul la jumatate. Mai sus de atit distorsiona, mai jos de atit nu prea se auzea decit la ore tirzii.
2) intr-adevar, bassul este probabil cea mai neplacuta chestie la sunetul lui Puccini. Nu e nici foarte controlat, nici foarte fin insa e cald si armonic ceea ce, la muzica clasica, are o importanta cel putin la fel de mare ca nivelul de control. In general (si asta am observat-o si la niste boxe Chario) italienii prefera sunetul un pic bubuit pe bass, ca sa ajute la consolidarea corpului octavelor medii ale unui intrument cu corzi (violoncelul e cel mai bun exemplu). Faptul ca se auzea mai bine decit sistemul MF, e doar o chestie de matching.
Combinatia cu JMLab am auzit-o si eu. Nu e rea, dar se poate si mai bine.

In rest, sunt de acord cu tine despre AA. Finetea si muzicalitatea sunt de negasit la pretul asta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Lupulroz



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 246
Locatie: out

MesajTrimis: Vin Dec 05, 2003 12:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am avut si eu un AA Puccini SE. Interesante comentariile legate de el.
Oricum, era bun la masuratori.
Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Vin Dec 05, 2003 12:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Catalin,
In general am vorbit de sisteme. In acel caz particular impresia mea a fost ca ampu' Puccini e mai capabil decat cel A 3.2. Probabil sunet' era mai civilizat. Rolling Eyes Iar, la urma urmelor (in cazu' pomenit de tine), Dyn'urile cer destul de multe de la un amp.
Ca o paranteza, eu am vazut un amp Arcam FMJ A32 (ratat la 100W/8Ohm!) care se chinuia la modu' cel mai serios sa scoata un sunet slab spre mediu ca putere din niste boxe pe standuri, cu nume ce nu l'am retinut (aveau simbolu' teta prins sus, deasupra grilei). Aproape dadea'n clipping! Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Vin Dec 05, 2003 12:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lupulroz a scris:
Am avut si eu un AA Puccini SE.

Cu ce il aveai conectat?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 12:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dyn-urile inca mergeau bine. Sa-l fi vazut cu niste mission 780. Era "matching impossible".

Ultima modificare efectuata de catre Catalin Matei la Mie Dec 24, 2003 4:28 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 12:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am o singura intrebare pentru AAF: Care este sistemul de referinta dupa care a acordat notele de mai sus? Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 3:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ahegyes a scris:
Am o singura intrebare pentru AAF: Care este sistemul de referinta dupa care a acordat notele de mai sus? Multumesc.

Exista 2 raspunsuri Wink , unu' simplu, altu' complex.
Il dau p'ala simplu: nu a existat un sistem de referinta. Shocked
Fiecare sistem ascultat pana acu' de mine a devenit de referinta pt. cele ce urmeaza. Sincer, pana in ziua de azi, nu am ascultat insa nici un sistem de 10. Cool Asta nu inseamna ca nu stiu cum trebuie sa sune!
Nota max.B (lucram in hexazecimal Wink ) este rezervata pt. muzica live, acolo unde se folosesc inst. de amplificare, nota max.maximorum E pt. muzica live cu instrumente pe bune, fara amplificare (canta'mi ceva la chitara, si poate primesti o astfel de nota Wink )...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Lupulroz



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 246
Locatie: out

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 8:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Puccini era conectat la o pereche de Rowen R2mkII (elvetiene). Sincer, nu facea fata, desi boxele erau date la 91 dB...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mar Dec 23, 2003 12:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Partea 9

... ei bine, da! Nu fiti insa disperati: va fi scurta. Wink

Despre ce e vorba:
In alta zi (nu in sambata aia obositoare) am putut sa mai ascult 3 set-upuri, toate folosind boxe cu rubber tweeter. Personal cred ca acest tip de tweeter a fost mitizat nemeritat. Siblianta = lucrul care distruge complet sunetul ce vine de la aceste drivere de inalte...

Sursa/CD-player: Meridian (nu stiu modelu' Embarassed )
Amp: Copland
Boxe: Dyn*** (nu Dynaudio!), babane si f.f.f. scumpe
Nota: 8 (mai muzical decat Wadia+JeffR+JMLab, dar cu inaltele partial distruse)

Sursa/CD-player: Primare
Amp: Primare
Boxe: no name, tot rubber tweeter, cele mai mari din magazin si probabil unele dintre cele mai scumpe...
Nota: 7 (din nou, inaltele...)

Sursa/CD-player: Arcam FMJ
Amp: Arcam FMJ
Boxe: standmount de la Dyn***, aceleasi inalte...
Nota: 5.5 (cu indulgenta) - nema putere, frate!

Musai to ask: Boxele alea Dyn*** aveau ca semn deasupra grilei simbolu' Θ - stie cineva ceva de chestia asta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community