FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
bookshelf-uri - solutie High-End
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 9:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sal.insfarsit merge forumul.
As dori sa scriu cate ceva pentru ca i-mi este greu sa inteleg comportamentul unora.
generalitati.
1. Detaliile de constructie,scheme sau technologie a unui produs indiferent daca este facut in regim DIY sau in masa ,se numeste PROPRIETATEA INTELCTUALA! a fabricantului,asta poate decide publicarea sau nu a acestor proprietati private,acest amanunt trebuie respectat.
2.Cine are nevoie de schema filtrului ,daca acesta nu este publicata o poate copia dupa ce cumpara produsul ,daca individul nu este in stare sa faca acest lucru super simplu este dovada de nepricepere .
Cred ca nici nu merita s-o aiba ,sau daca are ce face cu ea?vrea sa reproduca in masa ?vrea sa faca bani din propritatea altuia?
3.Pretul unui produs este stabilit de producator,ca acesta este negociabil sau nu este tot decizia lui,cumparatorul poate spune da sau nu.
Dezvoltarea unui produs costa timp,materiale si multe altele, acesta se diminuiaza proportional cu cantitatea produsa.
Cel mai scump este prototipul.

Acum despre acele boxe atat de controversate,intimplator chiar astazi le-am auzit
Laughing
M-am dus pentu altceva la Marcopolo deci asta a fost pur intamplator.
Vreau sa zic acele boxe suna foarte bine,ele sunt dedicate pentru auditii serioase la care ele stiu sa faca fata cu brio ,sunt muzicale,realistice,sint bine echilibrate,neobositoare.
Cine nu este multumit cu ele inseamna ca are probleme undeva in sistem ori electronic,camera,calitatea materialului sau cu aparatul auditiv.
Pentru pretul lor ele sint exceptionale !!!!!!!!
Da in regim DIY se poate face din bani mult mai putini dar prima data trebuie "cumparata" priceperea si experienta! bafta tuturor. Idea

_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 9:17 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 10:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Cine nu este multumit cu ele inseamna ca are probleme undeva in sistem ori electronic,camera,calitatea materialului sau cu aparatul auditiv.

salut,
hai ca stiu ca la mine faci referire si stiu bine ce am primit,dar omiti ceva!
eu am 8545k cu 9950,nu cu revelator! filtre facute cu graficele producatorului, fara sa fiu instiintat(am fost printre primii care au comandat 8545 si nu 8535,pt. ca mi-a placut mai mult la caracteristici si nu am avut nici un regret)
eu am primit alta 'pricepere si experinta' ,'prototip' ,ca probabil si multi altii care nu au luat pachetul complet sau nu a mai fost testat in prealabil
poate alea de le-ai ascultat le-o fi masurat de atata timp,adus imbunatatiri,mai ales ca au fost mai multe vandute...nu am ce comenta pe tema asta!
Eu pot sa dovedesc ca nu am nici un breakup acolo care sa necesite o retea pretentioasa cum e notchul care stii si tu ca se foloseste cu un rost nu asa sa 'dam in cap la frecvente' iar burta aia dintre 600-1200hz e acolo si e evidenta
si eu mi-am facut filtrele in cateva zile si 2 sapt. cu tot cu voicing cand am avut acces la 'informatie'.De atunci nu m-am mai atins de ele
Boxele mici pe 2 cai puse pe stativ se fac cel mai usor/repede daca ai difuri bune! oricine care a mai facut stie asta.Nemultumirile nu au fost legate numai de partea asta! desi a fost cea mai importanta pt ca a fost de 2 ori! am zis sa mai incerc inca o data daca din prima nu a iesit...boxe sa sune bine la ureche puteam si eu sa fac fara prea multa stiinta tehnica,nu asta am cautat.Am zis sa nu ma cac pe mine tocmai la partea asta ca e pacat de difuri...cum a stiut sa ceara banu trebuia sa ofere pe masura,daca nu sa precizeze ca nu garanteaza/nu se baga ca nu se poate in conditiile date
Citat:
Pentru pretul lor ele sint exceptionale !!!!!!!!

daca ti le faci tu singur,da sunt,la 6-700E si mai ales daca si agreezi acest tip de sound
dar la 2000 e discutabil,mai exista si piata sh si alte firme de difuri decat scanspeak,care nu sunt cei mai tari de pe planeta precum se insinueaza.Tine si de gusturi.Sunt multi care percep acest sunet ca unul voalat,sters,NORDIC altfel spus.Nu poti sa iti impui gusturile cu forta sau prin agresivitate!

PS: am obs. ca mereu scrii "i-mi" dezlegat,nu vreau sa par 'un inteligent',stiu de ce scrii asa,dar se scrie legat ca este pronume,"imi"
multa sanatate!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Vin Mar 18, 2011 11:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CBI.in acest topic este discutata proiectul D2905/990000 revelator si 18W/8545K00 classic,daca tu ai alte difuzoare inseamna ca vorbesti "off topic"
Deschide un topic nou despre incintele tale ,dezbate problema acolo dar totusi asa cred ca nu este comerciant sau producator care reuseste sa faca multumit si fericit pe toata lumea,asta nu inseamna ca nu doreste ,inseamna doar ca din pacate este imposibil.
Pachete incomplete?oare nu poate fii gresala umana?numai cine munceste pote face si greseli,personal la acest capitol 10puncte din 10 pentru Marcopolo.
Peste un anumit nivel nu mai putem discuta despre sunet bun sau prost gusturile si perceperea sunetelor difera.
Faimosul tw.D2904/950000 copiata de usher (aici mentionez am experienta doar cu usher)este un tw foarte bun cu amprenta sonorica foarte asemanator cu revelatorul,nu este o ideie defectuoasa.
Acest forum ar trebui sa fie axata mai mult pe tema "caut sunetul corect,haideti baieti trebuie sa gasim solutia"decat pe postari ofensive pur si simplu nu este locul si nici modalitatea dorita. Embarassed

_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Sam Mar 19, 2011 12:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

discutia a fost reluata de mine pe topicul cu tabletele,unde au fost si discutiile initiale cu clonele proac de la care a plecat si acest proiect al meu
daca te uiti atent dupa ultimul post al lui robertginea din martie 2010 apare cel al lui MP,care din motivele stiute de el,a mutat certurile aici
eu am scris doar pe topicul initial!
dpmdv mi-au fost vandute gogosi,din niste boxe care trebuiau sa fie hiend nu numai din vorbe,au rezultat unele ha-ha-iend cu un dosar tehnic la limita critica.
desi amprenta sonora a usherului este f apropiata de cea a scan-ului,sunt 2 difuri diferite tehnic care nu merg legate asa la orice filtru ca la lego

in caz ca nu ai avut rabdare(si chiar nu-ti recomand...) sa citesti de la inceput,hai sa-ti prezint eu rezumatul
la cererea explicita a lui MP i-am construit fizic filtrul vandut ,citez "proiectat special pt combinatia mea de difuzoare si cutie" cu piese masurate cu aparatul(am f multe de la diverse experimente) si verificate de 2 ori cand le-am legat,la 1 m distanta ,on axis ,ca axa de referinta jumatatea distantei dintre centrele acustice .Eu nu vin cu citate rosii!! ci cu lucruri cuantificabile

asa arata raspunsurile pe liber


si asa raspunsurile individuale legate la filtru si combinate(sau sumate,cum doresti)


apropo,si tu ai folosit mic panasonic identic cu al meu(cu calibrarile de rigoare la el si placa de sunet),la al tau ii pica 'chilotzii' peste 5khz?
ma indoiesc,ca uite cum ar trebui sa masoare o incinta lucrata
doar e facuta de tine..mi-ar fi placut si mie sa obtin asa ceva...
http://www.hi-fi.ro/fhifi/download.php?id=30615
compara si cu ce mi-a iesit mie,era vreun voicing de facut acolo? mai are rost sa-ti arat si raspunsul offaxis pe oriz/vert sau phase-trackingul?
si mai am o pereche de boxe probabil in aceeasi maniera,dar nu am timp si chef acum sa dezgrop iar mortii "la 2 ani dupa scriptura"!
nu sunt bolnav cu capul...dar s-au adunat mai multe si s-a umplut paharul
imi cer scuze si nu vreau sa te implic in aceasta situatie.Nu esti obligat sa vii cu reply-uri pt nici o parte!
Stima
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Sam Mar 19, 2011 10:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verifica daca ai folosit calibrare corecta.
http://www.holmacoustics.com/downloads/MicrophoneCalibration/Mic_WM61A.cal

_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sharky



Conectat la: 10 Apr 2005
Mesaje: 638
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Mar 19, 2011 1:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fara legatura cu restul discutiei:
Zsolt, daca ai sa cauti pe net ai sa vezi ca gasesti mai multe calibrari pt wm61.
In cazul celor 3 capsule care le folosesc eu atenuarea necesara maxima este de 3dB, aproape 4. Corespunde mai bine cu ea decat cea cu 5-6dB, in comparatie cu aceeasi masuratoare facuta cu microfon calibrat
Oricum toate calibrarile ce le gasesti pe net sunt de la 5k in sus, deci n-are legatura decat in zona aia.

_________________
????!!??!!?!?!?!??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Sam Mar 19, 2011 1:51 pm    Titlul subiectului: gsdfg Raspunde cu citat (quote)

Sharky a scris:
Fara legatura cu restul discutiei:
Zsolt, daca ai sa cauti pe net ai sa vezi ca gasesti mai multe calibrari pt wm61.
In cazul celor 3 capsule care le folosesc eu atenuarea necesara maxima este de 3dB, aproape 4. Corespunde mai bine cu ea decat cea cu 5-6dB, in comparatie cu aceeasi masuratoare facuta cu microfon calibrat
Oricum toate calibrarile ce le gasesti pe net sunt de la 5k in sus, deci n-are legatura decat in zona aia.


Cam asta scriam si eu acum vreo 2-3ani in urma. Cum zona de cross-over e ceva mai jos problemele microfonului (rezonanta capsulei) nu ar intra in discutie decat marginal. Eu folosesc o capsula de la o camera profi (nu stiu ce e) dar care are rezonanta spre 10khz si cu un filtru trece jos in preamplificare am liniarizat fizic (suficient pt ce e folosit).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Sam Mar 19, 2011 6:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ CZ(scuze daca scriu initialele ca imi e greu sa scriu numele complet rapid)
cand am cumparat capsulele am mai dat si la alti prieteni buni,doi dintre ei chiar le-au folosit intre timp(ceilalti le tin deocamdata la cutie ca nu stiu prea bine sa le fol. Very Happy),unul tot asa diy-ereala ca noi,celalalt din asta isi castiga banul si au fost comparate cu mic profesional,calibrat,scump si dif . au fost nesemnificative,de max 0,5db si doar pe inalte
este bine cum a zis si sharky.
Am incercat si noi mai toate fis. care umbla pe net si am gasit pe cel care s-a mulat la fix.Il stiu si pe ala de pe site-ul holm,merge si ala fara dif semnificative.Rez. la capsulele pansonic este destul de departe,pe la 15khz si nu sare de 3db la acel varf
referitor la cele scrise mai sus,proiectele mele nu au fost proiecte la liber,comune sau de grup pe un forum ca sa le discut public si sa le imbunatatesc pe banii mei
daca ma intelegeam asa de la bun inceput,atunci nu mai comentam nimic si puneam aici pe forum rezultatele obtinute si modificarile necesare,alte abordari mai potrivite etc etc cum se procedeaza si pe alte forumuri,unde useri de valoare mai pun si toata munca lor la liber din cand in cand,masuratori indicatii etc etc.Pe forumurile noastre inca nu am ajuns la acel nivel!
In particular am ajutat orice prieten care mi-a cerut asistenta si nu am cerut mai mult de o sticla de coniac .Multe sunt chestii de 5-10 minute .Si am facut treaba cat s-a putut de buna in conditiile date
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Sam Apr 02, 2011 7:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vin si eu cu o intrebare.

am o forma trapezoidala la bookshelf-urile pe care le-am facut.
din greseala am uitat foaia cu specificatiile exacte ale placilor(unghiurilor de taiere) cand am dus materialul la taiat.
panourile laterale , frontale etc etc le-a taiat respectivul drept frumos nicio problema.

chestia e ca uitand acasa foaia le-a taiat la 90 de grade pe toate.

boxele cum am zis au forma trapezoidala.(baza mare fiind panoul frontal si cea mica spatele)

la imbinarea lateralelor cu spatele, cat si a lateralelor cu panoul frontal, trebuie sa le tai la unghi.
20 si 30 de grade.

cu o freza pot sa le fac aceasta "corectie" ?sau si asta taie doar la 90 si 45 de grade ??

cu flexul merge???(normal cu disc pt lemn)ar fi mai rapid teoretic.precizia ar lasa de dorit ?

ma gandeam sa ma duc sa le iau la rindea(pareri pro sau contra ?? )

in acelasi timp nu stiu cum se cheama utilajul : are o banda abraziva care se invarte si pe care normal daca pui sa zicem un lemn sa-i tesesti marginile "te rezolva".

care ar fi cea mai buna solutie ??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Sam Apr 02, 2011 8:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu un slefuitor cu banda ar fi cea mai comoda solutie (intra in mdf ca in unt) DACA reusesti sa fixezi suficient de bine si placile si slefuitorul pt a obtine unghiul dorit.
Altfel la mana este exclus sa obtii o suprapunere macar aparent satisfacatoare. Sad

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Dum Apr 03, 2011 4:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala a scris:
Cu un slefuitor cu banda ar fi cea mai comoda solutie (intra in mdf ca in unt) DACA reusesti sa fixezi suficient de bine si placile si slefuitorul pt a obtine unghiul dorit.
Altfel la mana este exclus sa obtii o suprapunere macar aparent satisfacatoare. Sad



dar daca aplic metoda masoara de 10 ori si taie o data...adica il iau incet incet ....chit ca stau 2 zile vb aia

eu unul nu m-am intalnit cu un astfel de aparat asa ca nu stiu "ce-i poate pielea"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Apr 03, 2011 11:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"Incet-incet" poti taia si chiar slefui manual pana la un rezultat comparabil cu solutia de mai sus.
Doar ca fixarea - cel putin in etapa finala - trebuie sa fie aceeasi (adica f f buna) iar "incet-incet-ul" poate dura cam mult si va trebui insotit de multa rabdare Cool

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 9:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

shambala a scris:
"Incet-incet" poti taia si chiar slefui manual pana la un rezultat comparabil cu solutia de mai sus.
Doar ca fixarea - cel putin in etapa finala - trebuie sa fie aceeasi (adica f f buna) iar "incet-incet-ul" poate dura cam mult si va trebui insotit de multa rabdare Cool



ai dreptate si tu ce-i drept Very Happy..manual nu cred eu ca o sa recurg...mai bine il iau cu flexu Laughing decat sa tai cu maceta Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Pagina 9 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community