FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Amplificator De Putere Clasa AB by Leco.
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DjLeco



Conectat la: 07 Sep 2004
Mesaje: 95
Locatie: Bucuresti Dr Taberei

MesajTrimis: Mar Oct 19, 2010 12:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cind le voi produce la scara larga, am sa am si oferta in care dau 20 ani garantie si va costa 1000 euro un modul, ca sa multumesc pe tot omul...

Pina una alta, ai observat ca am dreptate si usor usor, te aplanezi, e de bine, inseamna ca te-ai uitat mai atent la filmulete si la restul si realizezi adevarul.

Omul cit traieste, invata, iar pe forumul asta nu vad ca se impune nici o regula din ceea ce zici tu.

Cum comentez rezultatele amplificatoarelor testate pe timpul meu si pe nervii mei, este treaba mea, imi asum comentariile, si le fac EXACT cum vreau, cui nu-i convine, are functia MUTE la youtube!

Doar nu ai fi vrut sa spun despre acel amplificator, vai doamne ce minunat este, asa trebuie sa arate sinusoida la iesire, distorsionata, limitata, si cocosata, la peste 5-7 Khz!

Ce frumooooooooooooooos....

Sa fim seriosi, sint un om PREA exigent in domeniul amplificatoarelor, sa pup undeva vre-un producator de amplificatoare, fie el orisicare!

Cind a fost de laudat, am laudat cu cel mai mare drag, cind a fost de criticat, am criticat, uneori cu dispret, penrtu ca daca ar fi scris in prospect adevarul, nu ziceam nimic, dar cind vad amplificatoare de mii de wati,in carcase din ce in ce mai mici, chiar si 1U, si se lauda cu 2x2500 pina la 2x3500wati, si are o mufa de alimentare CE de maxim 15A peak cu 10A sustinut, ma ia groaza...

Eu unul sint SCIRBIT de foarte multe porcarii de pe piata, ce mi-au trecut prin mina, la reparat sau testat.

Si de aia mi-a venit nebunia asta, sa ma apuc eu sa lucrez CALITATE.

Stai sa vezi haos cind o sa postez rezultate si filme+ poze , cu amplificatorul Clasa AB de 2000W/4 ohm, si clasele D+I switching amplifiers, pentru bass...

Atunci sa vezi marea nebunie!

Evident toate alimentate cu SMPS.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Oct 19, 2010 12:26 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Mar Oct 19, 2010 11:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Se pare ca ultimul meu mesaj a fost inteles de tine altfel decat am dorit eu daca tu ai scris dupa:
Citat:
Pina una alta, ai observat ca am dreptate si usor usor, te aplanezi,


Eu nu am contestat testul in nici un post al acestui topic ci doar am incercat sa-ti spun ca in general cand faci un test public este de bun simt sa folosesti un limbaj academic (fie ca este in romana sau in alta limba) si nu sa-l populezi pe alocuri cu epitete colorate pentru a sublinia mai mult anumite neajunsuri. Iti sugeram asta pentru ca nu cred ca esti asa norocos si fara de dusmani ca sa fi lasat in pace de firma care produce acel amplificator.

Deci nu vad in ce anume ne-am disputat noi ca sa spui ca ai dreptate.Tu ai facut un test, eu nu l-am contestat doar ti-am atras atentia la limbaj si atat. Vrei sa continui in acest stil nute opresc eu, dar iti aduc aminte ca si pe altii i-au luat gura pe dinainte si apoi nu mai stiau cum sa iasa din belea (acum imi vine in minte Cristoiu).

Nu am fost rautacios si nu ti-am pus intrebari malitioase pentru a-ti testa cunostintele. Pe forumul sora ai vazut ca mai sunt doi useri (unul care produce kit-uri DIY si altul care a lucrat la o firma care producea asa ceva) dar nu am vazut in topicul deschis de ei nevoia de a-si face reclama cum ti-ai facut tu. Ei si-au dat seama ca este greu in ziua de astazi si ca desi produsele au nevoie de reclama nu trebuie sa o faca fara FAIR PLAY (ca asta cereai tu) si au ales sa faca echipa pentru a reusi sa faca ceva cu toate ca puteau sa ramana independenti si sa se atace reciproc.


P.S. ceea ce incercam sa sugerez printre rinduri in ultimul post este bunul simt. Nimeni nu te obliga sa ai bun simt si marea majoritate nici nu stie cu ce se maninca asa ceva dar .... cu bun simt viata are alt scenariu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
DjLeco



Conectat la: 07 Sep 2004
Mesaje: 95
Locatie: Bucuresti Dr Taberei

MesajTrimis: Mar Oct 19, 2010 12:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vad ca tot NU ai inteles.

NU am postat pe acest forum ca sa IMI FAC RECLAMA, nu am nevoie de reclama.

Niciodata nu am cautat sa critic munca cuiva pt a-mi face mie reclama, singura mea reclama , inafara de faptul ca ma cunosc oamenii din toata tara, si vin la mine sa-si repare amplificatoarele(unii dintre ei), sint FILMULETELE cu realizari.

Daca critic un produs, il critic prin prisma rezultatelor vs specificatii date in cartea tehnica, nu ca nu am eu ce face sa ma iau aiurea de ele.

La peste 5 Khz, amplificatorul Itech5000HD avea distorsiuni de peste 5-10%, sinusoida era cu 2 cocoase, iar ca putere de iesire, nu am vazut curat ca nivel pina in limitare, mai sus de 55Vrms/4 ohm, nicidecum 2000W (90Vrms) , decit la 100 Hz si 1Khz, la peste 5 Khz, varza sau muci, cum vrei tu.

Ti-am pus o parte din pdf-ul lui, ca sa-l compari cu ce ai vazut in teste, sa-mi zici TU daca se respecta sau nu specificatiile:



A, cind am testat vechiul Macrotech 5000VZ. si am vazut ca la 5-10-20 Khz, se comporta identic ca la 100,200 si 1000Hz, am zis DA, asta DA SCULA!



Testele care le-am facut nu le-am facut pentru un anumit gen de oameni sau gusturi, le-am facut pentru mine, si faptul ca le-am postat, este treaba mea.

De ce pe Poweraudio, Speakerplans, Elforum sint altfel de oameni nu stiu..

Insa acolo oamenii chiar apreciaza ceea ce fac, nimeni nu a contestat limbajul de exprimare sau altceva.

Hai sa fim seriosi, te-a deranjat atit de tare ca am spus ca acel amplificator are distorsiuni, grave si ca pe urma am mai zis "este muci" pe inalte?

Am mintit cumva?

Pai sa vezi limbaj cind oi testa ceva audiofil, daca nu respecta parametrii!!!

Oamenii vor sa vada IN REALITATE ce poate acel aparat, nu specificatiile umflate sau exagerate.

La mine asta este ideea, apropos de "cartile pe fata".

Daca ai sa te uiti atit in reply-urile tale cit si in ale colegului tau de forum, ai sa vezi interventiile rautacioase pe care le-ati facut.

Nu ma deranjeaza, puteti spune ce vreti, eu stiu bine ce am realizat, si astept ziua in care, SPER sa-mi pice pe miini la teste, si scule aufiofule de mii de euro, sa vedem cu adevarat ce si cum, si nu zic cu rautate, insa se pare ca la noi, inca tot ce zboara se maninca, ma refer la specificatii date in prospecte, care nu de multe ori, nu sint respectate, atit la audiofile cit si la pro-uri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
DjLeco



Conectat la: 07 Sep 2004
Mesaje: 95
Locatie: Bucuresti Dr Taberei

MesajTrimis: Vin Oct 29, 2010 2:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

M-am jucat un pic si cu sursa ce va alimenta aceste module (sursa este in stadiul de experimentare, voi solicita 2,5 Kw din ea pt module, insa va las placerea sa calculati voi puterea obtinuta!

Pe 8 ohmi (rezistente reci) am obtinut 179,5 volti si 41,80 mVolti pe suntul serie (22,34 amp).

Pe 6,66 ohmi, am obtinut 174,5 volti si 48 mVolti pe shunt (aproape 26 amp, incluzind toleranltele date de multimetru, shunt, caderea pe conductoare, etc) .




http://www.youtube.com/watch?v=TXu4udrkfOM

http://www.youtube.com/watch?v=e5VJW-QdEUo

http://www.youtube.com/watch?v=0InvsWFqG3o

http://www.youtube.com/watch?v=WBsxEBNDczA
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
DjLeco



Conectat la: 07 Sep 2004
Mesaje: 95
Locatie: Bucuresti Dr Taberei

MesajTrimis: Mar Noi 23, 2010 8:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cam asa trebuie bobinat primarul trafurilor de la sursele pe care le voi face!

Insertie


Insertie+termocontractil



Trafo 1


Trafo gata


Trafo neizolat


Trafo toate



Trafo general


Litzwire comparat cu burghiu de 3mm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mie Noi 24, 2010 1:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DjLeco a scris:
Cind le voi produce la scara larga, am sa am si oferta in care dau 20 ani garantie si va costa 1000 euro un modul...


1000euro

Nu ti se pare cam mult?

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DjLeco



Conectat la: 07 Sep 2004
Mesaje: 95
Locatie: Bucuresti Dr Taberei

MesajTrimis: Mie Noi 24, 2010 1:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Era o gluma!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
DjLeco



Conectat la: 07 Sep 2004
Mesaje: 95
Locatie: Bucuresti Dr Taberei

MesajTrimis: Mar Mar 29, 2011 4:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Reinviem putin threadul?
Modulul cu un singur rind de finali, MJL21193 si MJL 21194, ca tot spuneau unii baieti cum ca "radiatorul NU face fata" sau ca tranzistorii NU sint suficienti pentru acea putere de 800W/4 ohm...

Va invit sa calculati puterea de iesire si puterea disipata pe radiator.

Testul pe boxa.

Intii pozele care certifica ,ca,echipamentul folosit este OK,adica precizia aparatelor de masura, atit in masuratoarea de rezistenta cit si a tensiunii, masurarea inductantei rezistentei de wattaj, comparativ cu o bobina, rezistenta interna a boxei folosite, sau cum vreti, impedanta.

sa incepem:

Inductanta rezistentei de 4 ohmi folosita in testele mele:





Inductanta bobinei de comparatie:



Masurarea rezistentei de 4 ohm pe multimetrul Kewtech:



Masurarea rezistentei de 4 ohm pe multimetrul Metrahit:



Metrahitul testat cu bornele in scurt pe scala ohmi:



Rezistenta etalon Dale de 1 Kiloohm cu precizie de 0,1%:



Rezistenta etalon Dale de 1 Kiloohm cu precizie de 0,1% pusa pe Metrahit:



Masurarea rezistentei interne a boxei cu aparatul Metrahit:



Sonda osciloscopului pusa pe boxa:



De aici vreau sa se inteleaga clar ce si cum, referitor la testele ce vor urma.

Am sa explic de la inceput setup-ul,pentru a nu exista posibilitatea de "interpretari" sau neintelegeri.

Este exact acelasi modul din testul anterior, tot cu aceiasi tranzistori finali,MJL21193 si MJL21194, modul caruia i-am schimbat rezistentele de 0,22 ohm, cu altele noi, pentru a nu exista nici o "decalibrare" sau altceva ce ar putea fi interpretat.

Avem iesirea amplificatorului, cuplata direct pe boxa, prin intermediul multimetrului Metrahit TRUE RMS, folosit pe post de ampermetru serie cu boxa, pe scala 0-10A.

Sonda osciloscopului a fost pusa DIRECT pe bornele boxei, TOCMAI pentru a masura tensiunea pe boxa, DUPA eventualele pierderi ce ar surveni pe firele de legatura si ampermetru, adica tensiunea exacta pe bornele boxei.

Asa se va putea calcula MULT mai usor puterea reala, deoarece avem afisat in permananta atit tensiunea pe boxa cit si curentul ce o strabate, din care imediat putem calcula imediat PUTEREA.

O sa observati ca in functie de frecventa data din generator, si de frecventa de rezonanta a boxei (aproximativ 40Hz) vom avea curenti diferiti pe ampermetru .


Boxa fiind de tip incinta inchisa, nu poate prezenta variatii mari sub frecventa de rezonanta, cum s-ar fi intimplat daca era bass reflex, si s-ar fi testat sub frecventa de rezonanta.

Dar sa lasam filmele sa vorbeasca, nu inainte de a va ura vizionare placuta!

De mentionat ca in toata perioada testului, NU am lasat pauze de racire, doar am impartit filmele in bucati mai mici deoarece la undele am avut alte dati erori si nu le-am putut urca fiind prea mari.

Am sa imi cer scuze de micile hibe de exprimare, este destul de aiurea sa si testezi, sa si filmezi si sa si vorbesti in acelasi timp, cit si de eroarea unde masuram 40VRms (400W) si ziceam ca sint 100W, filmuletul 2 sau 3, nu mai stiu, scuzati si vocea bunica-mii care tipa ca pleaca patul cu ea, ca e ca la cutremur ca i se infunda urechile si nu mai aude nimic.

Oricum,senzatia cu frecventa de 22-24 Hz la putere mare, este FOARTE MISTO!

Consider acest test fiind cel mai relevant de "lumea reala" deoarece avem ca sarcina O BOXA, adica sarcina pentru care este aonstruit amplificatorul sa lucreze.

Testele anterioare facute de mine aratau practic PUTEREA ELECTRICA la iesire pe o sarcina REZISTIVA.

Va rog sa le urmariti in intregime, cap coada,foarte atent in ordinea pusa mai jos.


http://www.youtube.com/watch?v=xMt_-Gqytjc

http://www.youtube.com/watch?v=rrOGJWSkQGI

http://www.youtube.com/watch?v=bEdMNgMgmYQ

http://www.youtube.com/watch?v=5vqDi3nWE2I

http://www.youtube.com/watch?v=QQZElo32pkM

http://www.youtube.com/watch?v=R_G8iJmpK_g
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 06, 2011 3:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sper sa reusesti sa finalizezi si varianta clasa D pana cand o sa ma apuc eu de modernizat camera de filme. O sa am nevoie de putere masiva fara ventilatoare...
Difurile moderne de sub am vazut ca au sensibilitae ff mica... si cum actualul Canton care papa 400 W nu prea face fata, o sa fac ceva overkill pt dinamica infinita Smile
Succes.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Sam Apr 09, 2011 11:20 pm    Titlul subiectului: hfghfh Raspunde cu citat (quote)

Pai sa vezi limbaj cind oi testa ceva audiofil, daca nu respecta parametrii!!!

...............................

Te sfatuiesc sa nu faci testul cu semnal dreptunghiular la frecventa inalta pentru ca o sa ai mari surprize (in gama 1000-2000eur )
Very Happy Very Happy Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6
Pagina 6 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community