FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
De ce dupa oprirea semnalului membrana se misca ?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 11:28 pm    Titlul subiectului: De ce dupa oprirea semnalului membrana se misca ? Raspunde cu citat (quote)

am facut citeva teste pe mai multe sisteme audio - cu mai mutle surse de semnal - inclusiv placi de sunet - dac-uri etc
citeva amplificatoare - chiar si unele destul de scumpe si in clasa A

de exemplu in cazul in care folosesc un program de generat semnal sinusoidal 10hz dupa oprirea semnaluiui membrana constinua sa se miste relativ controlat dar nu de fiecare data la fel de mult si la fel de puternic !

imi poate zice cineva de ce ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Apr 04, 2011 11:28 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
aaddrryyss



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 335
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 06, 2011 4:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inertia membranei + elasticitatea rilei probabil.
Imi inchipiui ca miscarile sunt atenuate pana cand se "topesc" de tot, right?
E ca la arcuri; dupa ce nu mai actioneaza nimic asupra lor, tot or sa mai faca niste curse pana cand energia se disipa.

Cand zici ca ai facut incercarile pe mai multe sisteme vrei sa spui ca au variat si boxele? Daca sunt inchise, in afara de mebrana, chiar si aerul din interior se va comporta ca un arc. Daca sunt deschise, presupun ca aerul nu mai joaca un rol important, ci doar elasticitatea rilei mai conteaza. De aici ma gandesc ca sunt variatiile.

_________________
Speed Limit : Infinite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 07, 2011 11:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu problemele nu sunt din difuzor sau incinta -

si nici din amplificator - si daca este nevoie pot explica si de ce afirm astea

problema este din sursa dar de ce se comparta asa !
indiferent ca a fost dac , cdplayer , pc toate au avut acelasi comportamen
nu este identic dar asemanator .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mariusica



Conectat la: 25 Apr 2005
Mesaje: 109
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 08, 2011 10:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La 10 Hz deja difuzoarele fac flotari Laughing iar daca suspensia este gen cauciuc, probabil ca vor face asa nu-i de mirare. In rest, e normal sa fie diferente intre surse, nu ?
_________________
"...It's the world's first electronic computer. Right now it's solving mathematical problems for the US Army, but who knows, someday a machine like this will check on your income tax..." :: 1960 promotional film about UNIVAC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Tiberiu Bako



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 348
Locatie: Timisoara/Ploiesti

MesajTrimis: Vin Apr 08, 2011 5:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De curiozitate am incercat si eu. Am un disc de test si am pus 16 Hz, mai jos nu are. Am incercat si pe boxe si pe subwoofer. Cand se opreste semnalul, difuzoarele ingheata, nicio miscare in plus. Si le-am dat ceva semnal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 09, 2011 2:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am facut acest test pe urmatoarele sisteme
amplificatoare folosite
cambridge 840A
vincet sp331
denon a1xva
marantz pm15s

difuzoare folosite
subwoofer dayton rss315hf
jbl et120
boxe - GH-80 , klipsch rf82

surse semnal - placa sunet auzentech prelude , m-audio revolution , realteak , xonar dx si d2 .
dac - dacmagic .
programe folosite ca si generator de semnal
winisd , arta .

pe toate se intampla acelasi fenomen
la oprirea brusca din program a semnalului membrana continua sa se miste (controla de amplificator) nu se misca din inertie la fr de rezonanta .
undeva ramane stocata "energie" care se descarca lent .
problema este din sursa dar de unde si din ce cauza apare ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ghrt20



Conectat la: 29 Mar 2011
Mesaje: 1
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 09, 2011 5:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate ai efect de fade la programul de pe calculator. Încearcă să deconectez fizic cablurile.

Despre acest efect citisem mai de mult la nu știu ce amplificator. Nu mai țin minte exact pe unde, din păcate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 09, 2011 9:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://en.wikipedia.org/wiki/Damping_factor
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 09, 2011 10:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu este problema de damping - si nici de amplificator in sine
este ceva strict din sursa de semnal .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hondaru



Conectat la: 24 Mai 2010
Mesaje: 14
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 10, 2011 9:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fenomenul apare doar cand folosesti semnal de la PC? Daca deconectezi (scoti firele de semnal) simultan fenomenul persista? De fapt cum ai ajuns la concluzia ca de vina este sursa?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 10, 2011 9:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E doar o problema de masa,de potentiale. O conexiune slaba sau masa in sursa rutata foarte prost.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community