FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Despre fotografie
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 20, 2011 8:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)


Brown by c6t9, on Flickr


Breakfast time by c6t9, on Flickr


Onion by c6t9, on Flickr

La atâta muzică merge și puțină bucătărie. Se pare că-i o nouă pasiune.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Ian 20, 2011 8:17 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 20, 2011 9:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Să profit cât mai este forumul sau poate va fi în continuare mult și bine, nu se știe niciodată totuși când găsesc aștia vreun Gadaffi prin România.

Am continuat experimentele mele culinare. Sper cu venirea căldurii să pot ieși la o serie în aer liber. Am fost într-o zi în parc, dar nivelul de cultură e sub orice critică. N-ai ce imortaliza.

Rămăsesem dator cu meniul final



Am găsit un păianjen pe la 15cm cred. Mi mi s-a părut uriaș și demn de o poză. Cred că dacă făcea orice mișcare, aș fi zburat de pe scaun instant.


Unseen ... or not by c6t9, on Flickr

Am făcut un soi de vegeta


Flavors - mixing by c6t9, on Flickr

Flavors by c6t9, on Flickr

Am avut morcovi pentru un pui de om


Vegetables by c6t9, on Flickr

Care mi-a invadat camera


War zone by c6t9, on Flickr

Am făcut propria otravă


Fast by c6t9, on Flickr

"Teroarea". Prevăd o femeie extrem de capricioasă peste câțiva ani.


Angel by c6t9, on Flickr

Am descoperit brocoli și au început să-mi placă


Broccoli - Teaser by c6t9, on Flickr

Repetiție


Baked broccoli - the recipe by c6t9, on Flickr

Și ziceam să termin în coadă de pește


Nile zander fillet with artichoke [1] by c6t9, on Flickr

Am un blog unde mai scriu câte ceva despre fotografie, dar cică este interzisă reclama. Și deși e non-profit, regulile sunt reguli.

Spor la treabă!

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 20, 2011 9:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Era Gaddafi, m-am grăbit Shocked
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Mie Apr 06, 2011 10:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sonus Faber Amati Futura


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
johndoe21ro



Conectat la: 09 Feb 2010
Mesaje: 89
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Apr 07, 2011 12:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibi.audiofil a scris:
Sonus Faber Amati Futura




Un pic cam supraexpuse. Ce sa zic acum? Cam arse pe aici pe colo dar hai sa zicem ca merg.

P.S. Glumesc, domne. Doar stie toata lumea ca din lumina ta ies cele mai frumoase cadre. Very Happy

_________________
Usher Be-718 + Jeff Rowland Concerto + Weiss DAC2 + Audioquest Volcano DBS 72V + Audioquest NRG-5 + Aavik Rack & Nordost Pulsar Points + Omicron Gold SE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MMC



Conectat la: 03 Feb 2004
Mesaje: 407
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Joi Apr 07, 2011 11:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Imi plac fotografiile voastre.
c6t9 folosesti des tamronul? Cum ti se pare?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Vin Apr 08, 2011 9:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

VPI Aries 3 - Dynavector DV 507 Mk II - Dynavector XV 1

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 11, 2011 12:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MMC a scris:
Imi plac fotografiile voastre.
c6t9 folosesti des tamronul? Cum ti se pare?


17-50mm f/2.8?

Nu foarte des pentru că nu am unde. În bucătărie e mai util obiectivul de macro 105mm (am spațiu foarte restrâns), pentru pici e mai interesant fixul de 50 la f/1.4-2 (deși distanța pune multe probleme).

Obiectivul e destul de ok, cu focalizarea e mai dificil la f/2.8, voi încerca să caut unul și mai apropiat de aparatul meu, dacă există.

E de discutat aici despre imaginile soft și "erorile" de focus.

Uite câteva imagini cu el. http://www.flickr.com/search/?w=53912851@N05&q=17-50mm


Candle by c6t9, on Flickr



Calitatea optică nu este cea mai bună (poate că și eu am devenit mai pretențios), dar în categoria sa, la acest preț, nu are nici un concurent. Nikkor-ul este de vreo 3 ori mai scump, cu propriile neajunsuri și nu merită. La optică nu e de 3 ori mai bun, iar la alte aspecte e chiar mai prost.

E un compromis. Cine nu vrea așa ceva, ia un D700 + Nikkor 24-70mm f/2.8 și gata.

Asta e cam singura alternativă pe senzor crop (DX la Nikon) care să echivaleze cât de cât 24-70mm pe un full frame (FX la Nikon).

Când am timp, mai scriu pe blog.

A fost lansat Nikon D5100, cu senzorul Sony de la D7000, ceea ce e destul de interesant. Probabil ca să fie cât mai aproape de oferta Canon. Însă la acest număr mare de mpx sunt obligatorii obiective cu rezoluții foarte bune, care costă cam mult pentru zona căreia se adresează aparatele. Cred că era de preferat o altă abordare, cu ~10mpx senzorul, cât mai performant posibil pe partea de zgomot/detalii. Așa cu un număr tot mai mare de pixeli pe un senzor care nu-și schimbă dimensiunea, lucrurile se complică. La rezoluție mare numai în situații excepționale ai calitate (obiectiv foarte bun, lumini etc.) și astea cam greu de asigurat.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MMC



Conectat la: 03 Feb 2004
Mesaje: 407
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Apr 11, 2011 12:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu. Ma refeream la cel 18-270. Pe pagina anterioara ai spus ca ai asa ceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 3:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am chiar multe cu el.

În primul rând trebuie să-l poziționăm corect.

Este un obiectiv all-around, care din start pleacă cu un minus la capitolul calitate și un plus la versatilitate.

Calitatea imaginii nu este aceeași pe întreaga distanță focală.

18-100mm stă chiar bine.
100-200mm bine.
200-270mm imaginea devine soft, doar centrul păstrează un nivel mediu al detaliilor.

Culorile sunt bune. Ceva aberații geometrice mai ales la 18mm ușor de corectat. Cele optice se rezolvă în mare măsură în aparat, n-am sesizat nimic grav.

La o rezoluție normală, pe un ecran FHD sau tipărit la dimensiuni uzuale, lipsa detaliilor fine nu este o problemă așa de mare nici măcar la 270mm.


Vegetables by c6t9, on Flickr


Morning Moon by c6t9, on Flickr

Pentru peisaje, cu filtre, s-a descurcat decent.


Autumn view by c6t9, on Flickr


View from Burg Guttenberg by c6t9, on Flickr

Chiar și la bokeh este destul de ok.


Poor horse by c6t9, on Flickr


House detail. by c6t9, on Flickr


Town flowers by c6t9, on Flickr

Și ceva "wildlife"


Motion by c6t9, on Flickr


Eagle - HD by c6t9, on Flickr

În principiu se poate scoate ceva bun din el, dar rezoluție și calitate brută nu oferă. Trebuie să-l cunoști, să iei în considerare cum se comportă pe măsură ce crește distanța focală și să-i accepți lipsurile.

Ca obiectiv de vacanță mi se pare excelent. Pentru calitate maximă, trebuie să cauți altceva, din altă clasă, cu o distanță focală mai mică.

Stabilizarea optică de la Tamron era una dintre cele mai bune, unii spun că ar fi cea mai bună. Pe obiectivul ăsta se simte serios plusul oferit.

Denumirea "macro" din titlu semnifică mai mult faptul că la 270mm distanța minimă de focalizare parcă e undeva la 90cm, nu la 150 sau mai mult, cum ar trebui să fie în mod normal. Factorul de mărire însă este redus și nici nu se poate pune problema unor fotografii de tip macro.

Mi-aș fi dorit să poată fi blocat la orice distanță focală. Din păcate nimeni nu ofera o facilitate extrem de utilă.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MMC



Conectat la: 03 Feb 2004
Mesaje: 407
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 5:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 8:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu plăcere. Dacă ai alte întrebări, sunt pe aici și în măsura în care pot, încerc să răspund.
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4
Pagina 4 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community