FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Viteza redusa deck
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 18, 2010 8:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acel cerc negru nu este sigiliu, ci protectie. Are o despartitura care permite accesul la semireglabil cu o surubelnita fina.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Iun 18, 2010 8:32 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
escu69



Conectat la: 01 Oct 2008
Mesaje: 21
Locatie: oradea

MesajTrimis: Dum Iun 20, 2010 2:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am reusit sa-i reglez viteza cu aproximatie de 2%, acolo era semireglabilul, protectia de cauciuc (parea mai degraba de celuloid) era putin fisurata, probabil s-a mai umblat la turatie. Multumesc tuturor, in special lui clauelf!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Apr 11, 2011 11:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Care ar fi cea mai buna solutie de reglaj a vitezei deck-urilor?

Eu momentat mi-am reglat masinile (unele de top) dupa o caseta CrO2 facuta pe un deck Excelia 009, asupra reglajelor caruia nu s-a intervenit.

Acum problema este ca nu stiu ce baza sa am in acel aparat. Ce-i drept, toate deck-urile pe care le am acum sunt etalonate dupa caseta respectiva (aproape toate deck-urile pe care le am sunt cu motor cabestan FG servo, mai putin Pioneer CT-F900 care are un motor clasic). Intr-adevar, casetele mele (trase dupa calibrare) suna corect acum, pe toate deck-urile. Dar unele casete mai vechi canta mai repede (2-5% dupa aprecierea mea).

Eu ma gandesc la o metoda de reglaj in felul urmator: iau o caseta defecta, a carei banda nu ma mai intereseaza. O desfac, pun cu un marker un semn pe banda la un moment dat, apoi masor o lungime de banda egala cu 47,6 cm. La viteza nominala a deck-ului de 4,76 cm/sec ar trebui sa ruleze in 10 secunde. Cred ca cu ajutorul unui cronometru bun, voi reusi sa reglez masinile.

Am sa incerc metoda pe o mecanica mai precisa (GX-95 sau GX-F51 de exemplu).

Alte idei mai bune?

ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
dany67



Conectat la: 15 Sep 2006
Mesaje: 79
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 6:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La 10 secunde de play o sa ai nevoie de mare precizie(zecimi de sec.)De ce nu masori mai multa banda,macar sa ai cateva minute de play.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 7:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte buna observatie.

Pentru o mai buna precizie, am sa incerc cu o lungime de 23,28 metri si 300 sec. Ar trebui sa fie suficient, doar ca innebunesc pana masor 23,28 metri de banda...

ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 7:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

(observ ca nu pot edita mesajul precedent)

Am facut masuratoarea doar pe 8 metri de banda fiindca ma apuca nebunia sa masor peste 20.

Problema sta in felul urmator:

Vnominal = 4,76 cm/sec => 8 m banda in 168 sec
Vmasurat = 4,73 cm/sec => 8 m banda in 167 sec
Vmasurat - Vnominal = 0.03 cm/sec

Problema este ca la un program audio ce se intinde pe 8 metri am o eroare de 1 secunda in minus. Ceea ce inseamna ca la o caseta de 60 minute (88 metri) am o eroare de -10 secunde.

Este tolerabil sau nu?

ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
escu69



Conectat la: 01 Oct 2008
Mesaje: 21
Locatie: oradea

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 7:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sau 5 secunde pe una din una din cele doua parti ale unei casete de 60 min. Trebuie sa ai o ureche extraordinara ca sa sesizezi diferente (e eroare de sub 1%). Eu cand am reglat viteza la casetofonul cu care am deschis topicul am reusit doar cu aprox de 2-3% (cred ca peste jumatate de minut pe o parte) si am fost multumit. E drept ca nici nu sunt chiar asa de pretentios!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 2:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu, daca nu as avea incredere intr-un deck propriu pentru inregistrarea unei casete etalon, mi-as cumpara o astfel de caseta si as regla turatia cu un frecventmetru. Un frecventmetru pentru domeniu audio se poate improviza si cu un PC + placa de sunet decenta.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
leevyou



Conectat la: 04 Oct 2009
Mesaje: 111
Locatie: Schaesburg MS

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 9:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu imi inregistrez un semnal de 1khz de pe generator de ton software pe computer cu un deck pe care il consider calibrat. Apoi acea inregistrare o redau in paralel cu acelasi ton generat de calculator si reglez turatia pana cand cele doua tonuri suna la fel. Mi se pare ca-mi iese foarte bine reglajul caci urechea sesizeaza foarte bine diferentele de "tone pitch". Bineinteles tot cu calculatorul, folosind Virtual Analizer, pot masura frecventa redata de deck-ul supus reglajului. Dar oricum varianta cu urechea si "inaltimea" tonului de test (1khz) chiar merge bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 10:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai sa stii ca in acelasi mod procedez si eu. Cu ajutorul unui singur deck de referinta, mi-am facut o caseta cu ton de 1kHz la 0dB, dupa care le-am reglat pe toate celelalte. Frecventmetru am deci aparatura de masura nu e o problema.

Acum problema se pune cand ne chestionam chiar si deck-ul de referinta. Tocmai de aceea am postat pe forum.

Bine, acum, daca privim lucrurile prin prisma faptului ca deck-urile si sportul de a inregistra casete, sunt astazi la fel de rare ca ... apa pe marte (merge orice comparatie absurda). Si faptul ca orice deck am achizitiona, viteza acestuia se poate foarte usor regla dupa "caseta etalon" facuta pe deck-ul de referinta, atunci ce mai conteaza ca inregistrarile sunt facute pe 4,73 cm/sec sau 4,76 cm/sec sau 4,80 cm/sec.

In conditiile astea, toate vor suna identic pe orice masina am avea. Mai putin pe alte masini ale cunoscutilor (care sunt practic inexistente).

ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Yokozuna



Conectat la: 07 Dec 2007
Mesaje: 27

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 1:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu utilizez caseta de reglaj a azimutului (10.000 Hz +- 0.2%, -10 dB, 30 min/side, produsa de Burosch, banda BASF Chrome Maxima II) si pentru reglajul de viteza.
Reglajul il efectuez cam pe la mijlocul casetei, pentru ca mecanica mea de GX-F31 se inmoaie spre sfarsitul benzii, probabil pentru ca nu e cu cabestan dublu.
Cu aceasta metoda obtin 10020 Hz la inceputul benzii si 9970 Hz la sfarsitul ei.
Cred ca e destul de bine pentru conditiile de DIY-er.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community