FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
X-FI Elite Pro Vs. X-Fi Bravura Vs. Xonar Essence.
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
MariusO



Conectat la: 14 Sep 2004
Mesaje: 1141
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 22, 2010 5:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Reactivez topicul in conditiile in care sunt si eu interesat de o placa de sunet decenta pentru PC care ocazional sa poate "duce" si niste Senn HD-650 (in cazul in care mai vreau sa ascult noaptea muzica la PC).

Alegerea inclina fie catre Asus Xonar Essence STX, fie catre Auzentech Bravura. Din ce am vazut, acum cateva zile, Bravura a beneficiat de inca un update de drivere.

Intrebarea mea este daca acum aceasta placa suporta semnal bit-perfect (Asus-ul are aceasta optiune) si cum se comporta cu casti mai dificile (gen Senn-urile de 300 Ohm). Mentionez ca voi folosi placa exclusiv pentru muzica, asadar iesrile analogice multi-canal nu ma intereseaza.Din ce am citit, Asus-ul duce decent Senn-urile 650, insa nu permite sunet simultan pe Front Out/Headphone, cum permite Bravura (ceea ce presupune comutare manuala din control panel a iesirilor).

_________________
Intotdeauna e loc si de mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Noi 22, 2010 5:03 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 22, 2010 5:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu iti pot spune ca am vandut de curand castile unui amic, AKG K271 Studio pe 55 ohmi (dar destul de pretentioase la curent din cate am vazut) iar cumparatorul nu a fost deloc multumit de cum se auzeau pe Bravura - in testul dinainte de cumparare le ascultase la mine, pe iesirea de casti a amplificatorului NAD si sunau excelent, pe Bravura suferea de acel sunet subtiat, semn clar ca amplificarea nu face fata. Nu am gasit pe net comparatii directe intre aceste placi de sunet dar macar din specificatii (opamps, etaj alimentare) Xonarul pare mult mai capabil de a gestiona casti ceva mai dificile.

Alte raspunsuri la intrebarile tale nu stiu dar probabil or sa mai intervina si altii...

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
player4



Conectat la: 12 Iul 2008
Mesaje: 167
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Vin Dec 03, 2010 8:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am facut un adaptor pentru operationale single-channel, si am pus 2xAD797anz pe iesirea de casti la bravura.
primele impresii:
- separatia intre canale superioara:
- dinamica mai buna pana la ~50% din volum: (dupa 50% e la fel ca la opamp-ul stock LME49720):
- inalte mai prezente(poate o idee prea prezente, insa nu deranjant):

referitor la dinamica, ma gandesc ca daca gaseam si condensatorii de bypass sa-i montez, poate dinamica era superioara si la peste 50% din vol

_________________
Mergem inainte, ca inainte era mai bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hp_trancer



Conectat la: 05 Noi 2009
Mesaje: 71
Locatie: Fagaras

MesajTrimis: Sam Ian 15, 2011 8:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A intrat in joc X-fi Titanium HD placa pe care o detin si sunt foarte multumit . As fi curios sa aud unele pareri referitor la o comparatie cu alte placi gen Bravura sau Essence de la cei ce au detinut una dintre ele si acum detin un Titanium HD.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mars.X



Conectat la: 14 Noi 2008
Mesaje: 164
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 7:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca se foloseste Asio4all, placa devine bit-perfect?
_________________
Țara te vrea tuns, băi roachere!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 7:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pluginurile gen asio4all sau kernel streaming elimina eventualul resampling facut de sound mixerul sistemului de operare, daca placa nu poate fizic 44.1 khz niciun soft nu poate inlocui acel oscilator de cuart care nu exista.
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
bmn



Conectat la: 23 Apr 2010
Mesaje: 58
Locatie: HD

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 7:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca ai cumva titanium HD, nu e nevoie de asio4all. Poti folosi aimp3 pe CREATIVE ASIO si e foarte ok.
Oricum, mult laudatul titanium HD aparut in 2010 nu se compara cu Prodigy HD2 DE Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mars.X



Conectat la: 14 Noi 2008
Mesaje: 164
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 9:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C a scris:

Nu ai nevoie de oscilator de cuart de 44.1 khz decat daca sunetul trece prin DSP; la Creative X-Fi s-a facut altceva, driverul perfmite trecerea sunetului direct la DAC-uri, trecand astfel prin procesarile digitale - motiv pentru care la activarea optiunii bit-match dispare suportul pentru EAX, Crystalizer, etc, practic nicio placa de sunet Creative sau tip Creative nu are 2 oscilatoare de cuart si nici nu are nevoie de ele. Wink

Deci e posibil ca un viitor driver sa includa optiunea. Singura mea dilema o reprezinta DSP-ul de pe Bravura, care-i ala software si e posibil sa nu suporte acest tip de bypass - placile de sunet Creative dotate cu acest DSP nu suporta bit-match dar e posibil sa nu suporte din ratiuni comerciale nu hardware...


Citat:
Pluginurile gen asio4all sau kernel streaming elimina eventualul resampling facut de sound mixerul sistemului de operare, daca placa nu poate fizic 44.1 khz niciun soft nu poate inlocui acel oscilator de cuart care nu exista.


Eu nu mai inteleg nimic...

_________________
Țara te vrea tuns, băi roachere!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 9:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce anume nu intelegi ? In ultimul post am descris o situatie generica pentru ca nu ai precizat o anumita placa de sunet, in general ai nevoie de 2 oscilatoare de cuart, unul pentru 44.1 si altul de 48 khz, ambele functionand si pentru divizorii si multiplicatorii sai. De asemenea pentru X-Fi am explicat de ce nu are nevoie de 2 oscilatoare. Altceva ?
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
hp_trancer



Conectat la: 05 Noi 2009
Mesaje: 71
Locatie: Fagaras

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 10:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

la capitolul DAC Titanium HD zic eu ca sta mai bine ca Prodigy HD2 dar in ceea ce priveste op=ampurile nu ma pot pronunta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mars.X



Conectat la: 14 Noi 2008
Mesaje: 164
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 11:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C a scris:
Ce anume nu intelegi ? In ultimul post am descris o situatie generica pentru ca nu ai precizat o anumita placa de sunet, in general ai nevoie de 2 oscilatoare de cuart, unul pentru 44.1 si altul de 48 khz, ambele functionand si pentru divizorii si multiplicatorii sai. De asemenea pentru X-Fi am explicat de ce nu are nevoie de 2 oscilatoare. Altceva ?


Tu vb serios?!
In orice caz, ma refeream la X-Fi Bravura, la care de altfel, am facut referire intr-un post anterior. Deci, pana la urma, daca folosesc ASIO pt aceasta placa (X-Fi Bravura), nu se mai face resampling pt un fisier flac codat la 44.1KHz sau pt un CDDA. Adica bit-perfect. Am dreptate?

_________________
Țara te vrea tuns, băi roachere!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 15, 2011 12:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La modul in care ai pus tu problema nu ai dreptate. Deci, pentru Bravura trebuie sa activezi setarea de bit-matched din driver, nu are treaba cu ASIO si resamplingul pe care-l evita acesta. Am mai spus deja asta dar promit sa nu ma repet si a treia oara. Smile
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mars.X



Conectat la: 14 Noi 2008
Mesaje: 164
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Vin Apr 15, 2011 9:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Merci! Exista oare un soft care sa-ti arate detalii despre "traseul" unui fisier audio printr-o placa de sunet? Ma gandesc ca poti vedea exact in felul asta ce se intampla cu diverse setari, asio, etc...
_________________
Țara te vrea tuns, băi roachere!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 15, 2011 12:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu sa existe un asemenea soft...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Pagina 9 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community