FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
POZE - Scheme electrice - filtre boxe
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 10:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De curand am facut si eu citeva teste intre bobine aer si cu miez feros
ambele au 1.5uH si 0.3ohm

se spune ca doar la puteri mari apar diferente in sunet dar diferentele in cazul testului facut de mine au fost foarte mari la puteri mici !
si cea mai mare diferenta apare la fr joase si foarte joase paradoxal .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 10:44 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
camel



Conectat la: 01 Oct 2008
Mesaje: 359
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 9:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Totem Arro


bild3.jpg
 Description:
 Filesize:  103.8 KB
 Viewed:  73 Time(s)

bild3.jpg



bild4.jpg
 Description:
 Filesize:  99.79 KB
 Viewed:  69 Time(s)

bild4.jpg



_________________
I won't buy any more HiFi honey , I promise !!! Yeah right.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 10:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sonus Faber Toy














_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 11:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dynaudio DM 2/6








_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 12:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Harbeth Audio P3ESR












_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Apr 15, 2011 8:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ProAc D One


















_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mihai Gabriel



Conectat la: 15 Noi 2009
Mesaje: 44
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 15, 2011 12:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CBI a scris:
pai nu au cum sa se buseasca componentele pasive de la puterea de intrare in utilizarea domestica,cel putin nu inaintea bobinelor difurilor
era vorba tocmai despre functionare si calitate ,cum afecteaza semnalul care intra si ce mai iese
exista diferente audibile intre o bobina pe aer ,una pe miez feros si pe ferita chiar si inainte sa se satureze si sa isi schimbe parametrii,la fel si pt condul serie de pe tweter
am vazut ca si la altii se practica aceste reduceri pt profit,dar asta nu inseamna ca e bine
Un cumparator care nu cunoste aceste aspecte nu se va simti prost asa e,dar unul care mai stie cu ce se manaca ii va pieri putin zambetul de pe buze,crede-ma
Nu pui difuri de f buna calitate la niste filtre cu componente de 0,5$ si apoi te lauzi ca
Crossover:HQ network using the finest components with option for bi-amping/bi-wiring and utilising oxygen free cable.
in fine,pt cine cunoste niste aspecte,pt restul e buna si reclama ca 'justifica' pretul Cool



Eu cred ca implementarea este mai importanta decat suma componentelor. Daca imi amintesc corect Stewart Tyler a oprit productia acestor boxe de doua ori, dar la cererea fanilor a continuat sa produca aceasta boxa. Cred ca istoria acestor boxe este suficient de solida incat discutiile despre componentele din care este produsa sa nu mai conteze. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Apr 15, 2011 12:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La pretul cu care se dau aceste jucarii conteaza, mai ales ca producatorul se lauda cu:

"The high quality crossover network marries the two drive units seamlessly giving a spacious soundstage with almost tangible imagery. Only the finest components are used and the speaker is wired throughout with our own high-quality multi-strand wire. The cabinet itself is made from a composite material with walls of differing hicknesses and a new and more efficient heavy damping material ensures that the cabinets are practically inert."

Condensatoarele alea pot fi numite oricum dar nu :" Only the finest components"

Apoi daca ne uitam la topologia filtrului observam ca nu e nimic complicat incat sa spui ca "implementarea" e mai importanta decat calitatea componentelor.

NU mai vorbesc apoi ca audiofilii incearca sa stoarca totul din incinte folosind cabluri scupe, si tot felul de gadgeturi la fel de scumpe iar in interiorul boxei se regasesc condensatoare de 0.5$. Nu e frumos!!!
Aceeasi problema se observa si la Harbeth si lista poate continua.
Nu contest calitatea boxelor ProAc sau Harbeth, dar cand platesti o suma cu 4 cifre in euro pt. un bookshelf parca te astepti la altceva.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Apr 15, 2011 12:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ascendo SYSTEM ZF3 S.E.










_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Apr 15, 2011 12:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DYNAUDIO CONFIDENCE C1 + STAND4














_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Apr 15, 2011 12:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DAVONE RITHM














_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Vin Apr 15, 2011 12:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Monitor Audio Monitor 4

















_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Pagina 7 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community