FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
cd audio cu licenta

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 09, 2011 3:26 pm    Titlul subiectului: cd audio cu licenta Raspunde cu citat (quote)

intreb aici pt ca nu gasesc, desi stiu ca s-a mai discutat.
vreau sa iau niste cd-uri audio si am gasit si varianta cu licenta si varianta normala. exista vreo diferenta dpdv al calitatii audio intre ele? aparent, arata identic (la ambalaj ma refer).
ideea e ca daca se aud identic nu are sens sa dau bani mai multi, pe de alta parte nici nu vreau sa ma zgarcesc aiurea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Apr 09, 2011 3:26 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 09, 2011 9:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu inteleg ce inseamna "varianta normala" - adica nu are holograma ?
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 09, 2011 9:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

uite un exemplu:
http://prorock.ro/queen-paul-rodgers-the-cosmos-rocks-licenta-p-4772.html
http://prorock.ro/queen-paul-rodgers-the-cosmos-rocks-p-5723.html
In esenta, ambele au holograma. Deci nu asta e problema. mi-e sa nu fie inregistrate prin romania alea cu licenta, ca ma lipsesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 8:39 am    Titlul subiectului: sada Raspunde cu citat (quote)

Ambele variante pot fi la fel de slabe. Diferenta poate fi uriasa fata de un CD facut de o casa de discuri care se respecta si care de ex scrie in prospect cum au fost aranjata scena si prezinata echipamentul de inregistrare.(de ex : microfon - Sounfield Mark 5 (modified); preamp - George Kayene designed and built vacuum tube preamps, Tube Tech; microfon cable - custom made Crystal Cable; power cable and filters - Jack Bybee; analog to digital converters - custom Mytec Digital; ac powerline conditioning - propietary designs and Equitech; high-resolution digital recorders - Genex Optical andTascam DVD; monitor speakers - PMC LB1). Cam multe custom, diy si nume necunoscute publicului larg , dar e normal la un nivel atat de inalt.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 2:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

n-ai inteles nimic din nelamurirea mea, in schimb, ca de obicei, ai postat o polologhie interesanta, dar inutila in final.

eu vreau un cd, nu ma intereseaza ce casa de discuri il produce pt ca numai la acea casa se gaseste, deci am de ales sa iau inregistrat de ei sau deloc. pe mine ma intereseaza daca alea la care scrie "cu licenta" sunt mai slabe calitativ sau difera doar prin alte chestii, irelevante la auditie.

ma lasa rece cat de bine se aud anumite discuri, daca mie nu imi place respectivul artist.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 3:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poți face chiar tu testul acum și ai idee și pe viitor.

Dintr-o logică care mai poate da și greș, discul produs sub licență este de fapt o "copie". Ca și material muzical cred că este la fel, asta fiind licența.
Ca și material palpabil, suport și prezentare generală, s-ar putea să fie făcute mai ieftin.

Poate ai noroc ca cineva să fi putut testa fix ce te intereseză.

Nu știam că există discuri (originale) produse sub licență care să arate la fel ca originalul, inclusiv casă de discuri etc.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 7:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu intentionez sa arunc banii pe fereastra ca sa fac teste din astea.
Poti sa intri intr-un magazin care are ambele cd-uri la care am pus link (sau altele in aceeasi situatie) si ai sa vezi ca aparent par identice.

Eu insa speram sa imi rapsunda cineva care stie sigur, pt ca dupa cum spuneam, s-a mai discutat tangential la stereo acest subiect, doar ca eu cu search nu gasesc nimic din ce doream sa aflu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 8:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu par identice, "licenta" n-are booklet (adica are da' simplificat, 2 pagini), asta despre gard, cat despre leopard...nu stiu, tre' sa incerci cu urechile tale Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 8:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai fiind sigilate par, pentru ca nu se vede cate pagini are carticica Smile
deci carticica inteleg ca e sigur o diferenta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Brighty



Conectat la: 04 Sep 2004
Mesaje: 578
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 9:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@Mandea: aici este subiectul deja discutat pe acest forum:

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?p=216607&sid=e90d07bfffa9252464caa2fbc8c0d6a0
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 15, 2011 6:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ala este topicul, mii de multumiri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 15, 2011 11:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Și acolo concluzia a fost la ce m-am gândit și eu. Părea de bun-simț.
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Dum Apr 17, 2011 11:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E același CD, diferența e, de cele mai multe ori, booklet-ul.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community