FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Marime port bass reflex - AVANTAJE DEZAVANTAJE
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 6:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cei interesati poti citi despre asta la sectiunea dedicata, asta e dilema mea. Idea
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 6:26 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 6:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sa fie mutat la diy - eu consider ca este pentru interes general nu doar pentru cei care vor sa isi construiasca o boxa .

pun si citeva poze pentru cei care sunt curiosi
acelasi difuzor , aceeasi cutie , acelasi FB - acordare port pentru cine nu stie ,

in primul caz 4cm aria , cazul 2 8 cm aria
f3 primul caz 55hz , f3 al doilea caz 47hz

se poate vedea ca in cazul doi - boxa are mai mult bas cu toate ca este acordata identic !
se poate vedea si diferenta de group delay cit si diferenta de miscare a membranei - in cazul tubului mare fiind mai mica .

Dar ce putem observa negativ - apar vizibil efectele rezonantei portului .
prin urmare la realizarea unui proiect trebuie cautat compromisul "perfect" .

am observat ca unii producatori folosesc porturi foarte mari - pentru a plusa putin pe bas dar apar si efectele negative prezentate .



exemplu.jpg
 Description:
 Filesize:  326.58 KB
 Viewed:  90 Time(s)

exemplu.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 8:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am o intrebare: ai licenta pe b.a.s.s.b.o.x ??? Pentru ca ma indoiesc ca ai licenta (crezi ca daca tai din captura de ecran partea de sus nu se stie ce program este?) te intreb: de ce iti permiti sa bagi un om in rahat ? Daca nu esti cinstit nu-i treaba mea, dar sa vii si sa creezi probleme proprietarului acestui site doar ca sa iti rezolvi tu niste probleme care te rod pe creier nu mi se pare cinstit. Sterge-ti pozele si poti prin e-mail sa discuti cu cine vrei tu si sa trimiti ce imagini vrei tu dar nu pe un site care si asa a avut probleme. Plus ca la sectiunea asta nu-ti va raspunde nimeni. Aici oamenii au bani si schimba pareri in legatura cu ce au cumparat cu bani munciti nu cu ce au furat de pe net.
Eu sunt curios daca tu ti-ai castiga traiul ca programator ce ai simtit cind ti-ai vedea programul utilizat de anumite persoane fara sa iti plateasca munca.

P.S. Deci cum am zis: daca folosesti soft piratat fa-o in tacere si nu aduce neplaceri unor oameni nevinovati!!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 13, 2011 10:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ai placerea de a comenta intr-un mod util si productiv ce este prezent aici sau doar sa scri de dragul scrieri si de a te afirma intr-un fel sau altu ! si cumva la postarea unor poze trebuie sa prezinti licenta ?
vezi tu ca am postat vre-un program pirat ?

"Aici oamenii au bani si schimba pareri in legatura cu ce au cumparat cu bani munciti nu cu ce au furat de pe net. "

de unde sti tu de unde au banii cei de pe forum ?
te simti impacat daca comentezi aiurea ?

si pun pariu ca tu cel care acuzi esti cel mai mare "pirat" numai mp3 furate asculti Smile)

- au dreptate cei din posturile anterioare - lumea nu vrea sa cunoasca subtilitati , vor circ .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 9:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai poza de mai sus este din b.a.s.s.b.o.x. care nu este free si tu nu ai licenta (daca aveai nu te mai apucai sa "decupezi" imaginea si se vedea si numele programului).
Tu vezi acest util si productiv doar prin prisma rezolvarii problemei tale. Pana nu te-ai apucat sa iti face boxe nu te interesau unele chestii si acum cand te roade problema ce sa faci si cum sa faci ceva la boxele tale vrei totul scurt, concis si la obiect (adica informatie oferita pe tava). Tu ce oferi in schimb? Parca in schimbul de replici cu un user de aicite laudai ca aveai programe care face cate in luna si cate in stele si te "impiedici" de un port bass reflex?

Pentru mine productiv ar fi sa stergi imaginea de mai sus cat timp nu poti prezenta licenta la acel program. Ti-am zis ca forumul asta a avut destule probleme si mi se pare o chestie de bun simt sa nu mai adaugam si noi altele.

Se vede ca nu ai inteles ce ti-am spus in mesajul anterior. Cat despre mp3-uri vad ca stii atat de multe cat stie si "meseriasul de la service" care i-a replicat unui coleg ca nu-i merge CD-ul inscriptionat cu mp3-uri pentru ca nu este original Shocked !

Si ca sa vezi cat de bun sunt iti urez sa castigi intr-un an cate mp3-uri am eu pe calculator x 10 euro!!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 10:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kappa ii,

Eu am mai spus odata dar am vazut ca usurel am fost luat in balon.
Nu am vorbit din carti, texte si citite ci din probate. Am vrut sa verific ambele abordari + ca din cauza unui group delay mai mic mi s-a parut mai OK sa fac portul mai mic ca diametru.
Deci am TESTAT ambele variante.
Nu am detaliat pentru ca nu am crezut ca e nevoie. Am zis ca stim despre ce vorbim.
Prin portul cu diametrul mic in cazul meu la 10 wati nu pufaie, la 50 wati nu pufaie dar la 100 de wati deja pufaie.

Problema e mult mai complexa si nu poate fi prezisa doar prin calculul vitezei liniare a aerului prin port.
Fizica fluidelor e usor mai complicata de atat. Cativa factori care influenteaza "pufaitul": materialul portului, forma intrarii si iesirii din port, temperatura din interior si din exterior, forma interna a portului, samd

Daca poti mergi pe portul cu diametrul mai mare care iti incape in cutie luand in considerare ca produsul group delay x frecventa sa fie macar sub 400.
Dar depinde si de caderea in SPL la frecventa. Daca ai o cadere de 10 dB la o frecventa atunci group delayul poate fi mai mare de 2-3 ori.

"Se zice" ca ideal ar fi ca la 40 Hz sa ai in jur de 6-8 ms


Observatie. Am vazut ca in simularea ta nu difera doar portul ci si umplerea incintei. Sa nu compari mere cu pere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 11:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

poza a fost decupata pentru a nu se vedea restul care era inutil - cum ar fi userii din lista de mess !

"Tu vezi acest util si productiv doar prin prisma rezolvarii problemei tale. Pana nu te-ai apucat sa iti face boxe nu te interesau unele chestii si acum cand te roade problema ce sa faci si cum sa faci ceva la boxele tale vrei totul scurt, concis si la obiect (adica informatie oferita pe tava). Tu ce oferi in schimb? Parca in schimbul de replici cu un user de aicite laudai ca aveai programe care face cate in luna si cate in stele si te "impiedici" de un port bass reflex? "


in alte programe de simulare nu se puteau suprapune graficele pentru o mai buna intelegere - de aceea au fost prezentate in bassbox .
si imi pare clar - nici macar o gluma nu o poti savura fara a fi sarcastic , da asta e - poate cand o sa pricepi glume si o sa asculti mp3 - si utilitatea acestor intebari or sa fie mai clare .

Obtuzel - dupa cum se poate vedea - nu se pot respecta toti parametri -
pentru a avea sa zicem un "vent air velocity" de maxim 18m/s portul trebuie sa fie atit de mare incat group delay la 40hz nu poate fi mai mic de 15 16ms real , iar rezonanta portului devine sesizabila .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Joi Apr 14, 2011 11:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Prin portul cu diametrul mic in cazul meu la 10 wati nu pufaie, la 50 wati nu pufaie dar la 100 de wati deja pufaie.


+


Citat:
pentru a avea sa zicem un "vent air velocity" de maxim 18m/s portul trebuie sa fie atit de mare incat group delay la 40hz nu poate fi mai mic de 15 16ms real , iar rezonanta portului devine sesizabila


=> compromis!!!

Acum depinde de unde vrei sa tai. Daca stai la bloc si nu vrei sa iti deranjezi vecinii eu zic ca vei asculta cu mult sub 50W deci .... cam asta este zona de unde as "taia" eu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 16, 2011 10:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sa revin cu niste informatii legate de producatorul usher

in timp am adunat niste date despre urmatoarele modele

2 modele care folosesc 8945A
cp-6311 - port 7.5cm cu 13 lungime
cp-730 - port 7.5cm cu 13 lungime

mini dancer 1 8948A
port 17.5cm*2.5cm aria - adancime !? ( putem trage concluzia ca tot ~13 cm ar avea)
be-718 - port 17*1cm - 16cm adancime . fb 47hz - volum 16 litri .

daca simulam volumul intern la primele trei , ne rezulta ca nu poate fi mai mic de 25-28 litri - si pentru un fb de 45hz volumul ar fi de 33 35 litri - ceea ce este destul de mare .

nici viteza aerului prin port nu este mica - iar group delay este maricel .

- in cazul be-718 lucrurile stau mai bine din punct de vedere al simularii .
dar din review se poate observa ca cele care folosesc volum mai mare au cu totul alt sunet - si parerea generala ar fi ca cele mari se aud mai placut , mai muzical .
iar cele mici ceva mai detaliat , dar nu neaparat mai rapide .


- acum 90% din toate proiectel gasite - cu scan speak , peerless , vifa , visator etc - folosesc porturi ceva mai mici decit ar fi necesare .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Sam Apr 16, 2011 10:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
- acum 90% din toate proiectel gasite - cu scan speak , peerless , vifa , visator etc - folosesc porturi ceva mai mici decit ar fi necesare .


da, pt ca muzica nu este semnal sinusoidal continuu si boxele nu sunt folosite constant la puterea maxima de intrare
caz particular,ss 8545k in 25L port de 62mm cu 180mm lungime,fb simulat ~40hz,fb masurat 35hz,puterea woferului ~100w si xmax 7mm
realitatea:pana la nivele deranjante de spl la 10cm in fata portului aerul nu se simte
cand cursa difuzorului este mare incepe sa se simta ceva curent de aer dar spl-ul este mare si mascheaza fenomenul la departare,mai ales daca portul nu este montat catre ascultator
sunt mai multe variabile de luat in calcul,dar un lucru e sigur,cu cat cresti volumul se castiga cate putina extensie dar se lungeste basul,asta pana cand te apropii cu Vb de Vas si ar cam trebui sa cauti alt dif pt ca e posbil sa se gaseasca o optiune mai buna in acel volum raportat la extensie
eu zic sa nu iei prea la fix recomandarile basboxului,este un soft de simulat cu rezultate destul de relative, bazate pe niste caracteristici electrice si mecanice(deseneaza(deci aproximeaza) niste grafice dupa niste formule,nu modeleaza raspunsul real reprodus de dif intr-un anumit mediu).Au mai fost scrise aceste lucruri...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 17, 2011 12:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu in cazul proiectului realizat de mine nu prea conteaza ce recomanda vre-un program .

eu folosesc un artificiu .
practic volumul cutiei poate fi modificat si dupa terminarea incintei de la un 28 29 litri la un 21-23 litri
+ lungimea portului poate fi modificata ulterior
diametru initial interior este de 7.5cm - grosime exterioara 8.2cm - lungime initiala 20 21 cm - realizat dintr-un material similar cu mdf - ! -
in acest port introduc daca este cazul alt port manusa (adica 7.5cm exterior) cu interior de 7.1cm pe care il pot face de la un 21cm lungime pana la X - N .

volumul final il determin dupa teste si masuratori in camera de auditie .

iar daca pe viitor vreau sa le mut pot modifica FB boxei cit si Volumul dupa plac .

FB initial este undeva la 42 43 conform programelor de simulare - o daca cu micsorarea volumului fb creste - portul fiind acelasi .

Proiectul facut de mine este un proiect foarte greu de executat .
Cand se facecald ma apuc si de executie - dar cit e frig stau calm .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Apr 17, 2011 12:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu am procedat altfel cu porturile
am fol teava de apa si am taiat-o inainte de finisare dupa simulare(initial se lasa acordul optim,simulat)
la astea se pot adauga capete din cativa cm in cm umflate putin la cald
mie mi-a cazut fb folosind fonomin combinat cu minet cu vreo 8-9hz fata de cel simulat recent(trebuia o lungime de 15cm si a fost nevoie de doar 65mm)
oricum dif. de cativa litri cum ai tu nu o sa fie f semnificativa la ureche,la fel ca si fb cativa hz
o sa ramana sa vezi daca a meritat aceasta complicatie care o faci

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 17, 2011 11:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da fonoabsorbantul poate scadea FB mult .
am sa iti urmez sfatul si folosesc un port initial ceva mai scurt .

dar sti care e buba - inca nu am gasit wm61a .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community