FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Boxe Monitor Audio RX6-citeva pareri

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 11:09 pm    Titlul subiectului: Boxe Monitor Audio RX6-citeva pareri Raspunde cu citat (quote)

salutam ,

Desi au wofeere de 150mm , parca m-ar atrage ; am citit cite ceva despre ele , dar tare mi-as dori sa aud pareri in limba romina .
-cit de metalic , pitigaiat , strident se aude ?
-ce fel de bas au
-cita personalitate emana la auditii de muzica , toate genurile , mai putin metal , rock .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Apr 12, 2011 11:09 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Vin Apr 15, 2011 8:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O sa ramai surprins ce bass poate sa iasa din niste difuri de 15... Am avut Monitor Audio Bronze B4 si la inceput am fost dezamagt de bass; asta pana s-a facut rodajul. Ca dupa aceea m-am mirat ... Sunetul MA era placut, potrivit pentru auditi lungi. Le hraneam cu un HK 680, care se stie ca are un sunet mai dark de felul lui. Am probat, de curiozitate, si cu doua monoblocuri, mult mai sincere ca sunet, si boxele au capatat un plus semnificativ de rezolutie.
Presupun ca seria Silver sta si mai bine la acest capitol.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mahonyhiphony



Conectat la: 14 Feb 2008
Mesaje: 256
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 16, 2011 7:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut,
Ca sa ma bag si eu in seama asa de dimineata,iti spun ca RX6 sunt excelente ,insa uite-te un pic si la MA GS10.Asculta-le si vb. dupa.Eu am ascultat o singura piesa si le-am luat.Bat multe standfloor-uri.Cu PSB T 65 pe care le am de asemenea in ograda au sters pe jos.

_________________
Rock'n'Roll All Nite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Sam Apr 16, 2011 9:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu trebuie sa cumpar pe nevazute . MA au faima ca se aud bine pe rock , ca au o tenta de metal .
Cit priveste basul , orice am face , sunetul este dependent de diametru . Important ar fi sa nu fim dezamagiti de diametrul respectiv . Mie , in mod normal , imi place un diametru de 6.5 inc si nu imi dau seama daca diferenta de 0.5 inch poate fi sezizata de ureche.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
savu_superstar



Conectat la: 20 Noi 2009
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 16, 2011 11:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hspinache a scris:
Eu trebuie sa cumpar pe nevazute . MA au faima ca se aud bine pe rock , ca au o tenta de metal .
Cit priveste basul , orice am face , sunetul este dependent de diametru . Important ar fi sa nu fim dezamagiti de diametrul respectiv . Mie , in mod normal , imi place un diametru de 6.5 inc si nu imi dau seama daca diferenta de 0.5 inch poate fi sezizata de ureche.


Am ascultat seria RX de la MA de cateva ori la cei de la Real Acustic. Pot spune ca este mai reusita decat vechea serie Silver. Detalii foarte bune, se potrivesc bine si in spatii mai mici, sunet usor rece si analitic.

Sa fii atent la amplificare, le-am ascultat si pe ceva mai slab (Nad325) si pe ceva mai bun (Anthem 225i). Diferentele au fost mari, semn ca boxele au nevoie de ceva "cojones" pentru a canta.

Toate seriile noi de la MA sunt un pas inainte. Am ascultat si noile Gold cu tweeter ribbon si sunt clar mai reusite decat predecesoarele.
Cu putina vreme in urma am facut un test comparativ de bookshelf-uri si MA BX2 a castigat lejer round-up-ul.

http://soundnews.ro/2011/03/27/test-comparativ-bookshelf-entry-level/

Mergi cu incredere pe ele in cazul in care ai un amplificator bun.

_________________
www.soundnews.ro


Ultima modificare efectuata de catre savu_superstar la Dum Apr 17, 2011 1:50 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Sam Apr 16, 2011 11:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"sunet usor rece si analitic. " -eu unul inca nu inteleg . poate diversifici termenul .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mahonyhiphony



Conectat la: 14 Feb 2008
Mesaje: 256
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 17, 2011 9:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Detalii foarte bune, se potrivesc bine si in spatii mai mici, sunet usor rece si analitic.

Sa fii atent la amplificare, le-am ascultat si pe ceva mai slab (Nad325) si pe ceva mai bun (Anthem 225i). Diferentele au fost mari, semn ca boxele au nevoie de ceva "cojones" pentru a canta.

Toate seriile noi de la MA sunt un pas inainte. Am ascultat si noile Gold cu tweeter ribbon si sunt clar mai reusite decat predecesoarele.
Cu putina vreme in urma am facut un test comparativ de bookshelf-uri si MA BX2 a castigat lejer round-up-ul.

http://soundnews.ro/2011/03/27/test-comparativ-bookshelf-entry-level/

Mergi cu incredere pe ele in cazul in care ai un amplificator bun.[/quote]


Cred ca colegul s-a referit la faptul ca nu sunt ca alte tipuri de boxe care au sunetul un pic grasut si mai cald.sunt incinte care au basul mai rotund asta din cauza ca sunt boxe mai de bubuiala sau mai stiu eu ce.Analitic intr-adevar avand in vedere detaliul de care sunt in stare.Cel putin la Gold Signature eu am ramas paf la acet capitol.Am facut imperecherea cu 375 BEE si a revenit muzica in casa.
Dupa rodaj va fi si mai bine.

Dar ramane treaba cablurilor.La mediaGalaxy e un cablu Hama de 2X4mm ,cupru argintat 99.95 OFC si pare foarte bine construit.28 lei/m.

_________________
Rock'n'Roll All Nite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
chris



Conectat la: 02 Aug 2004
Mesaje: 186
Locatie: Caransebes

MesajTrimis: Dum Apr 17, 2011 1:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FATHER a scris:
Sunetul MA era placut, potrivit pentru auditi lungi. Le hraneam cu un HK 680, care se stie ca are un sunet mai dark de felul lui.


Auditiile le-ai facut cu ton defeat-ul activat (fara corectii) ? Ce sursa ai folosit ? Multumesc anticipat.

_________________
statie : HK-680
boxe : Monitor Audio - B2 (OFC/TDC-2mm)
cd Denon DCD-1015; WD TV Live
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Dum Apr 17, 2011 3:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pana sa se implineasca rodajul boxelor a trebuit sa folosesc corectii dar dupa aceea n-a fost nevoie. La vremea aceea am avut DAC Rockna RD2 , cu semnal livrat de diverse playere sau din PC. Rezolutia superioara DAC-ului a dus la un sunet transparent si relaxat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community